Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 466 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

O cestě přes půl světa, malém zvířátku a zrcadle víry
datum / id29.08.2019 / 498746Vytisknout |
autorsupizmus
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno439x
počet tipů7
v oblíbených0x
O cestě přes půl světa, malém zvířátku a zrcadle víry

   V lednu, v době kdy Česká republika klepala zuby v mrazivém počasí, byl jsem na Světovém setkání mladých křesťanů (ačkoliv spadám do kategorie "nositel krize středního věku"). Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se nekonalo v tropické Panamě, vzdálené cca půl planety.

   Dané setkání mi úplně vyrazilo dech. Nejvíc to, že jsme setkávali a míjeli s Jiho- a Středoameričany, Afričany, Asiaty, vzájemně jsme si většinou jazykově nerozuměli, ale bylo nám společně příjemně. U Australanů a Severoameričanů došlo k témuž, když zase oni zjistili, že moje czenglish není vhodná pro nějakou velkolepější konverzaci. V jednu chvíli, kdy jsem na dohled neměl jediného Čecha ni Slováka jsem se v duchu pomodlil: "Tak takhle to bude, Bože, vypadat v Nebi. Sejdou se lidé všech národů, budou tě společně chválit a bude jim spolu příjemně. A jako bonus si budou rozumět." Po návratu do Čech jsem si z celé akce  a zejména z této "zkušenosti Nebe" vydedukoval následující "moudro" - "Není tragédií, zemře-li člověk mladý. Tragedií je, zadrbe-li si vstup do Nebe". Tímto se omlouvám všem matkám a otcům, kteří své děti pochovali - vůči nim je to necitlivé.

   Po půl roce jsem na skautském táboře chytil klíště. Všiml jsem si ho omylem, bylo na rameni, kam bych se rukou nedostal, tak mi ho vytáhl a místo vydesinfikoval kamarád. Po návratu jsem zničeho nic dostal horečky, které jsem zkoušel tlačit dolů tabletami pro ten účel vyrobenými. Když už daný stav trval 3. týden a horečky vyšplhaly nad 40 stupňů, čímž překonali teploty venkovní, byl jsem zavezen do nemocnice, kde zjistili encefalitidu a poměrně rychle ji dokázali spacifikovat. Takže maličké zvířátko, do jednoho milimetru, dokáže na měsíc vymazat 100 kg, dvoumetrového jinocha (psát muž při mé povaze jeví se mi býti nevhodným).

   V momentě, kdy čtyřicítky začaly, byl jsem mimo, halucinoval a tak tak si došel na záchod, vzdálený od postele 1,5 metru, jsem si vzpomněl na svoje "moudro" z Panamy. Do té doby jsem tu nemoc snášel celkem v pohodě, ale v tomto okamžiku jsem zazkratoval a navzdory onomu výroku se začal modlit o uzdravení. Pak při propouštění z nemocnice mi bylo docela hanba. Daná modlitba totiž nastavila zrcadlo tomu, jak jsem na tom s vírou a jak jsem nepřipravený pro Nebe. Modlitba za uzdravení je věc dobrá, v okamžiku, kdy kolem sebe hlásáte o tom co je a není tragédie - a přijde lehký náznak toho, co dle vyší teorie není, a vy začnete najednou propadat panice, ukazuje to buď na chybu v teorii, nebo na nedospělost ve vás. Bude to asi od každého kus, ale víc bych dal na to druhé.

   A tak jsem rád, že jsem byl dvakrát pokořen. Jednak složen maličkým tvorem (zapomněl jsem říct, jak jsem vždy dělal ramena, že očkování nepotřebuju) a druhterak, že i když máte nějakou mlhavou představu Nebe, která sama je pro vás i po půl roce sladká, přesto křečovitě lpíte na dočasnosti a udržení si života (což při supí povaze obsahuje vidinu růstu k protivnému, cholerickému dědkovi, který kolem sebe udržuje bouře a uragány).

 

P.S. očkujte se proti klíšťatům!

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

30.08.2019 07:30:07dát kritice tipsupizmus

Díky všem za milá slova!

30.08.2019 07:03:482 tipů dát kritice tipDiana

Milé, čtivé, pravdivé - mám řadu osobních zkušeností, nikoliv s klíšťaty, ale s pohlavky osudu, kdykoliv nabudu přesvědčení, že už je mi něco "naprosto jasné" :-))****

29.08.2019 22:54:21dát kritice tipStargazer

Souhlasím. Měli bychom si dávat pozor, o co Boha a v jaké situaci žádáme. Většinou jsou to sračky, které nestojí za pozornost...  

29.08.2019 21:37:22dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Vše bylo řečeno - sympatický přístup k "ranám osudu" :-)

29.08.2019 13:45:47dát kritice tipAlegna

ano, přidávám se ke zvedavci

29.08.2019 13:28:261 tipů dát kritice tipzvedavec

páči sa mi Tvoja láskavá sebairónia a schopnosť pod ťarchou zážitku a sebapoznania zmeniť postoj - podľa mňa je práve toto znakom ochoty a schopnosti rásťKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor