Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 429 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky (1. 8. 2019)

+10 neviditelných
Ištván Pálfy
datum / id01.09.2019 / 498830Vytisknout |
autorPuškyn
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno61x
počet tipů1
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Ištván Pálfy

 

Košický rodák Ištván Pálfy byl svého času nejnadějnějším slovenským básníkem. Jeho talentem se mohli oblažovat občané celého města, jelikož pracoval jako zedník a často své miniatury zvěčňoval vápnem na opravované budovy. Jako jednu z těch nejpovedenějších (a také s minimem pravopisných chyb, což byl u něj zřídkavý jev) bychom si mohli pro názornost uvézt:

 

 

Z mokrých tehál

postavili kruhy na vode

výdych slnka

v malom svetě

 

Tato téměř geniální báseň nemá název. Ištván ji stvořil o polední pauze mezi konzumací tlačenky a plaskačky rumu. Talent nehledí na noblesu. Jenomže jeho budoucnost brzy nabrala temný odstín.

Když mu bylo dvacet šest let, náhle úplně osiřel, když jeho mámu sežrali toulaví psi. (Otec mu zemřel ještě před narozením, při svatební noci zkolaboval na selhání jater, tzv borovičkový syndrom.) Po mamince zdědil byt a dvacet tisíc euro. Jelikož právě procházel krátkou bezvýznamnou depresí, rozhodl se, že se stylově upije k smrti a dal v práci výpověď. Každý den si koupil tři láhve nejlepší skotské whisky a štangli uheráku k zakusování. Když mu po půl roce došly peníze, vrátil se na stavbu, kde kradl erární vápno. Pár týdnů nato byl zatčen.

Jeho tvorba po propuštění již nebyla stejná. Prožité trauma zanechalo stopy nejen na obsahu, ale občas i na pravopise. Zde na ukázku jedna z jeho nejnovějších básní, zveřejněná na zídce u Hlavního nádraží:

 

 

Chod´ do piči!

 

Je zřejmé, že Slovensko svůj veliký básnický talent ztrácí. Snad se Ištván ještě vzchopí, ale tomu už nevěří ani jeho bývalí spoluvězni.

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

01.09.2019 14:47:50dát kritice tipLerak12

Při prvé básni by  řekl inteligent. "Nemožné! Obyčejný zedník?" Při druhé "No jo. Zedník!" Jak by také jinak, když nezná pořádně gramatiku a neví nic třeba o trocheji a podobné NEZBYTNÉ TEORII.

Tak se to někdy semele, že i já, primitiv zírám.

Hezká reflexe. Líbí se mi.  Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.