Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 429 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky (1. 8. 2019)

+17 neviditelných
Výpadky
datum / id06.09.2019 / 498968Vytisknout |
autorlastgasp
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno83x
počet tipů6
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Výpadky

Výpadky

        

         Mnoha spolubydlícím v paneláku se zdály nepochopitelné nepravidelné, ale časté výpadky proudu v době, kdy se celostátně k režimu vypínání elektrického proudu již nepřistupovalo. První co přišlo, jít se podívat z okna, všude naproti v domech svítili, pouliční osvětlení fungovalo. Pak se šlo na chodbu s baterkou zkoušet výtah. Nejel. Společná televizní anténa byla zbytečná a odzkoušet ji byla marnost. Na chodbě panoval čilý ruch a nejtvrdší výrazy ve slangové formě až po zobecněné vulgarismy a nadávky. Výpadky netrvaly dlouho, od deseti minut až po půl hodiny. Byly však nečekané a začínaly v nevhodný čas zpravodajství, napínavé reportáže nebo vrcholící scény detektivního filmu. Nejhorší výrazy na chodbě byly při sportovních přenosech.  Když jsme vedli o dva góly, tak to ještě šlo, hůře bylo při remíze pár minut do konce.

         Stížnosti podávané domovní správě nepomáhaly. Veřejné domovní schůze řešily stejný problém – výpadky proudu. Zástupce domovní správy opakovaně ujišťoval, že oprava dodávky elektrického je zabezpečena rychlým zásahem údržbáře, elektrotechnika, který v panelovém domě bydlel ve služebním bytě v rohovém bloku. Marně se nájemníci dožadovali celkové revize elektrického vedení a pojistkových skříněk. Údržbář, elektrotechnik Vojta byl vždy po ruce a poruchu, nejčastěji se vyskytující v sobotu, nebo v neděli, promptně opravil.

         Doktor Kadlec z prvního patra navrhoval pořídit soupis hodnot příkonu spotřebičů, používaných ve všech bytech, z důvodů zjištění příčin vypadávání jističů. Setkal se s mnoha protesty a námitkami, že jde o nepřípustný zásah do soukromí a ochrany osobnosti. Inženýr Vomáčka z třetího patra mu vysvětlil, že takový součet vařičů, televizorů, sporáků, mikrovlnek, vysavačů by stejně problém nevyřešil, protože se nepředpokládá, že by sepsané spotřebiče odebíraly elektrický proud najednou.

         Paní Žofie Krátká na schůzi navrhovala hnát to vejš. Prosazovala sepsat stížnost na výbor lidové kontroly. Po všeobecném veselí jí ostatní nájemníci vysvětlili, že tato instituce je dávno zrušená a ombudsman na takové drobnosti nemá čas. Rozesmutnělo jí to, protože si vzpomněla na minulost, kdy její podobné dopisy dokonce chodily prošetřovat i osobní soudružské návštěvy.

         Doktor Kadlec nepřestal zkoumat podivné přerušování dodávek proudu a začal výskyt, vznik a ukončení sledovat a zapisovat. Jeho byt sousedil s garsonkou, kde bydlela mladá dvojice. Manžel tělesně velmi přitažlivé a vyvinuté sousedky byl profesionální člen hudební skupiny a večery, zejména sobotní a nedělní trávil pravidelně s kapelou na túře. Zcela náhodně, když seděl Kadlec u stolu, stojícím u stěny sousedící s garsonkou, uslyšel duté pravidelné dunění, zakončené několika výkřiky a vzdechy. Pomyslel si, jsou mladí, ať si užijí. Zvuková izolace panelu byla natolik špatná, že některým slovům, nebo výkřikům bylo dokonce rozumět. Doktor Kadlec, nemaje nic na večer práci, bavil se i tím, že zaznamenával tyto stupňující se výbuchy vášně v pětistupňových hodnotách. Někdy musel přidat.

         Jak bývá vědcům příznivá náhoda! Většina vynálezů a objevů vznikla náhodou. Doktorovi Kadlecovi se podařilo učinit nález, před kterým sám užasl. Měl na stole v kuchyni na počítači své poznámky a mezi nimi, zcela náhodou dvě tabulky. V jedné byly záznamy o přerušování dodávky elektrického proudu a v druhé hodnotící dunění s výkřiky a vzdechy podobné hlasu skotských dud. Jeho čelo se rozjasnilo a vzápětí zkrabatělo. Překvapila ho shoda dnů, kdy došlo k přerušování dodávek proudu s výkřiky vášně. Litoval, že zůstal jen u data dne. Rozhodl se svůj nález zatím nezveřejňovat, ale sledovat i čas, kdy nepůjde elektrický proud a kdy budou výkřiky. Nastřádané údaje spojil do jediné tabulky a zadal výpočet pomocí korelační a regresní analýzy. Vycházela hodnota 1. Jasná přímá závislost.

         Do té míry, že by mohlo jít o spojení událostí záměrně vyvolaných údržbářem Vojtou, se nedomníval. Skrz zeď jen slyšel, ale neviděl. Dal si tedy předsevzetí, že svá pozorování upřesní i na osobu, která je iniciátorem temných vzdechů a vřískání. Netrvalo dlouho a v sobotu večer při sledování utkání Davisova poháru zčista jasna tma. Rozčíleně zasakroval, když zrovna Štěpánek vedl dva jedna ve třetím setu nad Lajovičem ze Srbska a získání salátové mísy jsme měli na dosah.

         Kadlec nelenil, popadl baterku a šup na chodbu. Tam se v rohu mihl stín a zaklaply dveře u garsonky. Kytarista to být nemohl, protože ho viděl po obědě odjíždět na zájezd jejich Favoritem. Tajná pozdní návštěva, zhasnutý dům a vypadlá elektrika. Začalo to souhlasit. Musel to být údržbář Vojta. Z horních pater se opět ozývaly hlasy nespokojených nájemníků. Do vzrušených nadávek se vmísil hlas tenisty Pankráce z osmého patra, který sledoval zápas na notebooku a věděl, jaký je stav. Snažil se uspokojit ostatní ujištěním, že je to dobrý a začal hlásit průběh zápasu jako reportér. Byl vyzýván, aby více křičel, nebo ať jde do čtvrtého patra, aby slyšeli i ostatní.

         Situaci se mu stejně nepodařilo uklidnit zcela. Ozývaly se hlasy výhrůžné, které se blížily návodům na lynč viníka, který výpadek způsobil. Toho se Kadlec lekl, a rozhodl se svoje podezření utajit. Nechtěl vrhat milovníka do neštěstí kvůli hloupému, skoro vyhranému zápasu. Natolik znal některé spolubydlící, že by byli schopni nejhoršího.

         Jak podivné vypínání elektrického proudu nenápadně začalo, tak i skončilo. Kytarista se se svojí divoškou odstěhoval do Brna a garsonku obsadil starý mládenec Kohoutek. Pomoci údržbáře Vojty již nebylo třeba. Doktor Kadlec byl rád, že nemusí své výsledky korelační a regresní analýzy zveřejňovat a vymazal je z paměti svého počítače.

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

09.09.2019 14:44:17dát kritice tiplastgasp

Plátno - díky za hodnocení a přečtení.

08.09.2019 16:08:201 tipů dát kritice tipSilene

Přemku, mám ty tvé příběhy v oblibě, opět jsem si spokojeně početla :).

Zvládla bych tedy i nějakou tu remcavou připomínku, pokud bys o ni vůbec stál, vyšli avízo, ať neshazuji jističe zbytečně!

07.09.2019 06:49:32dát kritice tiplastgasp

Vesuvanko, díky za přečtení a hodnocení. Rád jsem pobavil.

07.09.2019 06:48:28dát kritice tiplastgasp

Irenko, děkuji za přečtení a hodnocení. Paneláková story.

06.09.2019 22:45:43dát kritice tipvesuvanka

Mo pěkná humorná povídka, díky za pobavení :-))) TIP

06.09.2019 20:52:46dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Obytný dům jako živý organismus dovede překvapit :-) Pěkně, Přemku :-)

06.09.2019 18:50:37dát kritice tiplastgasp

Ludmilo díky za přečtení a hodnocení. Jsem rád, že pobavilo.

06.09.2019 18:48:46dát kritice tipAlegna

úsměvné, pobavila jsem se, díky :-)

06.09.2019 17:31:49dát kritice tiplastgasp

R.L. díky za přečtení a hodnocení. Je pravda, že se snažím do té dnešní dystopie vnést trochu něžného humoru.

06.09.2019 16:14:25dát kritice tipR. L.
Typ pohlazení přečtením něčeho velmi laskavého, toho není nikdy dost a začíná to být vzácné jako šafrán. Vy to, zdá se, umíte... Tip/***
06.09.2019 13:49:43dát kritice tipKočkodan
Tady se za zdí ozývaly velmi podobné zvuky jako v sousedství pana doktora. Přísun elektrické energie to však nikterak neohrozilo. Pouze sousedka zezdola si k nám jednou přišla postěžovat, že jí budíme dítě. S politováním jsem jí informoval, že zdroj rušivých výkřiků vychází z bytu vedle nás.


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.