Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 429 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky (1. 8. 2019)

+4 neviditelných
Spojeni osudem
datum / id11.09.2019 / 499096Vytisknout |
autorPuškyn
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno126x
počet tipů8
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Spojeni osudem

 

Ludmila Vostrá a Kleofáš Šourek byli oba básníci a navíc ještě manželé. Těžko říct, co z toho je horší. Seznámili se na jednom srazu literárního serveru a okamžitě si padli do oka, protože je nikdo jiný nechtěl. Celý večer si navzájem četli své básně a halasně je tomu druhému chválili, přičemž si mysleli pravý opak.

Ludmila preferovala volný verš, jelikož dávala přednost poněkud tajnosnubnému vyjadřování, Kleofáš naopak preferoval verš vázaný, dávající jeho básním náznak rytmiky, když už nic jiného. Po svatbě začali tvořit veršem smíšeným a pokoušeli se vydat knižně své básně ve společné sbírce pod romantickým názvem Hniloba duše. Samozřejmě okamžitě přestali publikovat na literárních serverech, protože to považovali za příliš ponižující pro básníky usilující o knižní vydání.

Nakladatelé je však naprosto ignorovali. Částečně z toho důvodu, že básně dnes nikdo nečte, ale především proto, že oba básníci naprosto postrádali soudnost a v jejich básních se to jen hemžilo morbiditou. Hned v první básni, nazvané Zurčení krve, je dvanáct mrtvých dětí. Báseň poněkud neuměle popisuje havárii školního autobusu, zakončenou zvoláním: Smrti, již tvé klapání dřeváků slyším!

Hned v další básni se autoři věnují tlení. Dost zbytečně podrobně popisují biologické procesy v pohřbeném těle, přičemž se nevyhýbají ani chemickým vzorcům, což je v básních poměrně zřídkavý jev. I zbytek jejich dvanáctistránkové sbírky se nese v podobném duchu zatuchliny a děsivých úmrtí.

Ze svého společného neúspěchu pochopitelně obviňovali jeden druhého. Ludmila měla červeně podtržené své příspěvky a při každé příležitosti Kleofáši hlasitě předčítala své nejsilnější pasáže, přičemž neopomněla zdůraznit, jak jeho verše celou náladu společných básní kazí. Kleofáš naopak neustále opakoval, že kdyby bylo ve sbírce více veršů, nějaký nakladatel by jim to jistě vydal.

Nakonec se rozvedli a pokoušeli se vydat své části sbírky samostatně. Ani jeden neuspěl, proto se po dvouletém odloučení dali zase dohromady a začali opět publikovat na literárních serverech. Jejich díla se ovšem ani tam nedočkaly většího úspěchu a proto jim nezbývá, nežli se živit jakožto řadoví učitelé tělocviku a občanské nauky.




Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

13.09.2019 12:32:58dát kritice tipdadíková

:)

13.09.2019 11:43:48dát kritice tipSilene

Puškyn + vk: Zahraničního odborníka verš lehkovážně nadchne, ale tuzemského diletanta uvrhne do stavu akutní beznaděje. Až doposud poklidně zahníval v domnění, že S+H jsouť immortal.

 

Ano, sbírka musí být skvělá, také prahnu po výtisku!

13.09.2019 09:26:08dát kritice tipDravec11

Kdeže se ta sbírka Hniloba duše dá sehnat?? :-)

12.09.2019 11:49:15dát kritice tipvk
redaktor poezie

Smrti, již tvé klapání dřeváků slyším!

12.09.2019 06:53:21dát kritice tipKBSVB

To je ale hezká básnička.

11.09.2019 20:10:30dát kritice tipLerak12

Pěkná reflexe a ruměnec vpuštěný do nesebekritických řad. Miniatura se mi líbí. Ale na případné kladné ohlasy od party redaktorů,  budeš asi muset přidat hodně na své vstřícnosti. Jinak se nechytáš.  

11.09.2019 19:30:13dát kritice tipR. L.

/*



Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.