Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 429 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky (1. 8. 2019)

+10 neviditelných
Žízeň rána
datum / id11.09.2019 / 499101Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno112x
počet tipů9
v oblíbených0x
do výběru zařadilZbora,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Žízeň rána

Žízeň rána

 

 

O sedmé ráno poloprázdné nádraží, spěch ještě nedostal tu správnou žízeň. V Kolovratech odstavené nákladní vagóny zalité sluncem, zanedlouho je někdo poplácá po vyhřátém hřbetě a zavelí: Hyjé! Těžkým krokem se vydají k jihozápadu, občas zahýkají radostí, občas únavou. A náš vlak se blíží k Benešovu, městečku na dlani, na jehož náměstí je soud a v jedné kanceláři jako v kupé expresu na cestě za spravedlností mladý soudce chystá rozhodnutí. Tak ještě hlt teplé melty, ještě je obyčejný cestující, až oblékne talár, stane se z něj strojvedoucí.

 

 

 

Figurína

 

 

V Benešově na náměstí se poledne ohlašuje hladem. Tak jako v Praze, Magnitogorsku nebo New Yorku. Hlad mají lidé i vrabčáci. Jen figuríny ve výlohách neruší potřeby. Ve strakatých šatech jako z roku 1982 hrdě vypínají prsa. A přestože jedna je nahá, místní muži se nenechají napálit. Ale přesto raději zpomalí a pozorně si ji prohlédnou, co kdyby..

 

 

 

S polednem na krajíčku

 

 

Od Benešova se podle trati táhnou domky. Jeden jako druhý, jak ve školce stromky. Jejich lidé jsou teď v práci, ale ne všichni. Za jednou záclonou kluk, co navzdory školnímu řádu bez omluvitelného důvodu zůstal doma. A teď sní, jak v raketě odletí do vesmíru. A přitom se klepe jak osika, že se na to přijde. A za okny vesmírně liduprázdné předměstí Benešova s polednem na krajíčku.

 

 

 

Světlina nádraží

 

 

K Čechám patří všechna ta nádražíčka s dřevěnými zábradlími a muškáty. S panem výpravčím v nažehlené uniformě a trochu unavenými cestujícími sčítajícími minuty zpoždění. S nádražní restaurací, jejíž scéna je ukryta za zčernalou záclonou. A taky se záchodky, o nichž by Heidegger, navzdory jeskynnímu charakteru toho místa, mohl prohlásit: světlina bytí!

 

 

 

První zvonění

 

První zářijový den platí i pro paní profesorky. Děti i ony se svátečně obléknou a vyrazí o trochu dřív, jako by tím udíleli času lekci z velkorysosti. Zvonění toho rána bude ještě bez zlopověstných stop, bude to zvonění míru. A děti se jako holubičky rozlétnou do tříd. Paní profesorky se naposledy napijí ze svých památečních hrnečků, přemalují rty na rudo a střemhlav se vrhnou na svou kořist.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

13.09.2019 22:06:01dát kritice tipZbora
redaktor poezie

Ještě se vracím, abych dal výběr a připsal, že v Kolovratech jsou jen dvě koleje, proto mám jisté pochybnosti, jestli obraz nepatří spíš do Říčan nebo Uhříněvsi, že Benešov púsobí vážně dojmem, jako by se tu ještě procházel Ferdiand a že figurína a první zvonľní mají krásnou náladu.

12.09.2019 20:38:511 tipů dát kritice tipMovsar

děkuju za přízeň, přátelé. a zboro, speciálně tobě, to mě potěšilo, že jsem s váma vlastně taky pobyl, i když jen v řeči.

12.09.2019 14:15:02dát kritice tipdadíková

*

12.09.2019 13:55:24dát kritice tipZbora
redaktor poezie

Zrovna včera jsme o Tobě s Pomerančovou mluvili u piva, že nám budou Tvoje texty scházet, jestli odejdeš. Tak fajn, nebudou :)

12.09.2019 09:13:52dát kritice tipUmbratica

Taky miluju malá nádražíčka. Taky o jednom takovém píšu ve své dnešní básničce. Ale se záchodky je to tam horší. Vypadalo to tam ještě nedávno hrozně, proto si teď každý cestující, který má zájem, půjčiit klíč v dopravní kanceláři.

11.09.2019 19:22:31dát kritice tipOkamžik

Moc povedené! :-)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.