Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 430 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+12 neviditelných
Snaživý Hanibal
datum / id14.09.2019 / 499148Vytisknout |
autorPuškyn
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno85x
počet tipů7
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Snaživý Hanibal

 

Na světě není pro ortodoxního pisálka větší slast, nežli zúčastnit se literární soutěže. Tehdy jeho intelektuální běsnění dosahuje vrcholu. A jelikož spisovatelé málokdy sportují, zřejmě jim tento prvek soutěživosti v životě chybí. Jenomže kde jsou soutěže, tam bývá porota.

Malý chlapec Hanibal Vejprzek by se rád prosadil jako spisovatel prózy. Jeho křestní jméno mu dala maminka, která doufala, že z něj jednou bude sériový vrah, nebo alespoň komunální politik. Jenom ne intouš, jako byl jeho otec. Bohužel Hanibal již od dětství hodně četl, tak ze zoufalství spáchala sebevraždu předávkováním mexickými telenovelami.

Malý Hanibal vyrost v dětském domově a každou možnou chvíli proseděl v knihovně a četl. Bylo to velmi osamělé dětství, protože byl jediný, kdo tam uměl číst, včetně vychovatelů. Trávil v knihovně celé měsíce a přihlašoval na literární servery. Zanedlouho si svou komentátorskou činností vydobyl zvučné jméno pod řízným pseudonymem C-42/U (všechny chválil) a následně si začal budovat i kariéru spisovatele.

Psal povídkové miniatury, což je dnes moderní. Kdysi měly povídky třebas i desítky stran, ale to bylo v dobách, kdy se psalo husím brkem, což je směšně snadné. Později, v dobách psacích strojů to byly jednotky stran, ale nyní, v úmorné době počítačů je vše nad dva odstavce příliš dlouhé. Hanibal vstoupil do literárního světa napínavou detektivní povídkou Vražda (měla tři věty a ohromný úspěch). V první větě napsal, že se stala vražda, ve druhé popsal příjezd policie a ve třetí větě povídku zakončil tím, že policie případ odložila. Celkem to bylo 38 slov.

Ten týden však byla vyhlášena soutěž o miniaturu roku, s podtitulem: Čím kratší, tím lepší. Hanibal to okamžitě pochopil a napsal vtipnou miniaturu, která obsahovala jediné slovo: „Nic!“. Myslel si, že snadno vyhraje. Bohužel narazil na žárlivou porotkyni Magdu, která jeho dílo okomentovala slovem: „Uf!“. Posléze k tomu dopsala, že její komentář měl o celé jedno písmeno méně, nežli soutěžní dílo a dodatečně ho přihlásila do soutěže. Vyhrála a cenu dala sama sobě. Hlavní cenou byl literární vibrátor ve tvaru husího brku, který by byl jistě k vidění v muzeu literárních zajímavostí, pokud by nějaké takové muzeum existovalo. Takhle hnije na poličce porotkyně Magdy, jen zřídkakdy využíván ke svému původnímu poslání.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

16.09.2019 18:26:56dát kritice tipBystroočko

Takýto štýl sa mi páči. Tragické podané ironicko-humorne.

14.09.2019 13:10:52dát kritice tipLerak12

V humorné formě. A nejen. Angažované ostré hroty nabádají i k hodnotnému lidskému  přemýšlení . Stejně tak inicinují k parafrázi o logice, na seznamu "Červené knihy ohrozených významů."

14.09.2019 07:51:10dát kritice tipR. L.

Pěkné zrcadlo všech těch sudokopytnic, které se motají okolo... A že jich neubývá.../* Jednoznačně tip, dal bych jich nejradši deset, kdyby to pomohlo...Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.