Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 430 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+12 neviditelných
Perpetuum mobile
datum / id15.09.2019 / 499189Vytisknout |
autorPuškyn
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno81x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Perpetuum mobile

 

Být knihovníkem, to je něco jako poslání. Schraňovat stará literární díla a zvěstovat moudrost následujícím pokolením, toť jistě povznášející pocit. A nyní zpátky k realitě. I v tak malé zemičce jako je ta naše, ročně vyhází cca 1500 knih. Z nich cca 1499 jsou strašné sračky, nehodné existence. Napsal bych, že sračky jsou to všechno od shora až dolů, ale stále dávám šanci alespoň jedné knize ročně, že to sračka nebude. Čekám už dvacet let.

Knihovnice Jolana nejraději pospávala v městské knihovně v oddělení poezie, protože tam nikdo nechodí. Dříve si zkoušela zdřímnout u hlavního pultu, ale velmi často byla probuzena bušením hůlek důchodců, kteří se dožadovali zapůjčení nejnovějších anglických detektivek s lesklým obalem, které viděli včera v reklamním letáku Readers Digest. Našli ho ráno ve schránce a zítra už by tu informaci v hlavě nepodrželi.

Nikdo jiný, než důchodci, do knihoven nechodí. Je to z toho důvodu, že moderní lidé dnes vědí všechno. Důchodci zřejmě vědí hovno, proto tam pořád chodí. To byl vtip, jistě chápete, jejich životní moudrost, získanou celoživotní prací v JZD samozřejmě nijak nechci zlehčovat, jednu věc však zcela určitě neví.

Fenomén anglických detektivek je skutečným literárním perpetuum mobile. Vždy se jedná o staré panství, kde je nalezena mrtvola. Přijíždí detektiv a vyslýchá podezřelé. Těžko říct, proč to dělá, protože jak známo, vrah mezi podezřelými nikdy není. V záplavě drbů u odpoledního čaje a přehlídkou místních specialit detektiv náhle odhalí pachatele a publikum zatleská. Tento mustr je co půl roku vložen do počítače, který změní jména postav, místo děje a znovu se vydává.

Knihovnice Jolana to věděla. Chystala o tom napsat disertační práci, jelikož dálkově studovala literární vědy na místní univerzitě. Knihovnický syndikát se o tom dozvěděl a v době její siesty jí otrávil náhodně zanechanou čokoládovou tyčinkou na odkládacím pultu. Věčně hladová doktorandka Jolana ji okamžitě pozřela. Její tělo mrtvé potom schovali za regály s poezií, kam nikdy nikdo nechodí. Očekává se, že bude objevena nejprve tak za dva tisíce let.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

16.09.2019 18:30:37dát kritice tipBystroočko

Bavíš ma.

15.09.2019 18:46:29dát kritice tipPuškyn

R.L. Díky za přízeň:)))

15.09.2019 18:33:46dát kritice tipR. L.

máš vtip aspoň/*Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.