Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 430 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+14 neviditelných
Fidel
datum / id16.09.2019 / 499193Vytisknout |
autorPuškyn
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno91x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Fidel

 

Literární kritik Kryštof Koudelka byl kastrát. Toto neštěstí ho postihlo již v první třídě, kdy špatně pochopil tělocvičný termín: „Skok přes kozu“ a vzal to příliš doslovně. Když to na zahradě před první hodinou tělocviku zkoušel, nabodl se na roh v rozkroku. Lékařům nezbylo, nežli poškozená varlata amputovat.

Díky tomuto neštěstí se stal ve vesnici poměrně známým. Měl přezdívku Fidel. Při jejím vyslovování si každý dával záležet na tom, aby později ve větě zmínil i dodatek „Vykastro“ což vzbuzovalo všeobecné veselí. V dospívání s tím měl ještě větší problém, protože děvčata ho ignorovala. Na diskotékách mu bylo dovoleno pouze trhat lístky u vchodu a odnášet sklenice za bar. Tato krutost v něm vyvolala ohromnou zášť vůči celému světu, proto byla profese literárního kritika v podstatě jedinou možnou volbou.

Literární kritici jsou od podstaty zlí. Jejich jedinou rozkoší je kazit autorům radost z tvorby. Přitom moc dobře ví, že autoři píší své díla zadarmo, ve volném čase a nic jiného, než tu radost, z toho nemají. Oni si však vytkli za svůj životní cíl, vzít jim i to poslední. A pokud jim to někdo vytkne, ještě se urazí a intelektuálně ho setřou.

Další zajímavostí je, že literární kritici sami nic kloudného zplodit nedokážou. Asi je to způsobeno jejich kolektivní neplodností, nebo je to jen osudový trest za bezbřehé chytračení s příměsí žluči. Zřejmě ovšem obojí. V poslední době se dost účinně maskují za termín Redaktor, ale zbytečně, všichni moc dobře vědí, co jsou zač.

Fidel ale nebyl nějaký řadový zatrpklík. Měl ohromné literární znalosti, způsobené tím, že zatímco jeho vrstevníci souložili, on si četl, potom šli do hospody a on si stále četl (jednou šel s nimi, ale oni se bavili pouze o souloži, k čemuž neměl co dodat) a když všechno přečetl, rozhodl se to začít kritizovat. Založil si tedy Literární server a čekal na první oběti.

Nemusel čekat dlouho. Spousta naivních mladých lidí mu na ten server začala posílat svou tvorbu. Chvíli je nechal publikovat, podobně jako ten rybář, co nechá rybu spolknout návnadu, a potom zasekl. Sžíravými kritikami bořil svět naivních básníků i prozaiků a měl z toho skvělý pocit. Zajímavé je, že někteří ze zhrzených autorů ho po nějaké době požádali, jestli by také nemohli být Redaktoři a kritizovat díla jiných. Vždy to byli ti, kteří sami nic napsat neuměli a vespolek založili celou moudrou Redakci.

Fidel (což byl mimochodem i jeho nick, který si sebemrskačsky přidělil) už sám dávno kritizovat nemusí. Dělají to za něj ti, které on sám zplodil svými kritikami. Nyní již jen s rozkoší brouzdá ve svém virtuálním rybníčku a pozoruje redaktorské štiky, jak hltají malé poetické karasy po tuctech a je šťastný.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

17.09.2019 16:33:01dát kritice tipplátno a nech plavat

Koukám - změny...

17.09.2019 08:27:11dát kritice tipplátno a nech plavat

Měla jsem za to, že eunuchové souložit mohou, v menší míře, jen potomstvo je vyloučeno. Pojem strážce harému jsem si vysvětlovala tak, že i tito muži se po sexuální stránce ženám věnují, a jelikož jejich vlastní prospěch ze styku je omezen, tak se soustředí na citově oddaný vztah k ženám a provozují s nimi praktiky, jakých ostatní muži ve své hodující plodnozteči nejsou schopní, ani se jim o nich nesnilo.

Redaktorská paralela je fajn. Tvoje články mě vždycky pobaví :)

16.09.2019 21:56:34dát kritice tipLerak12

Pěkné - trefné.  Ale co naplat.  A lidé se o to téma škrábnou a neřeknou AU! Práh bolesti je daleko za os. zájmem a alibismem.  Pšššt! 

16.09.2019 20:31:30dát kritice tipvk
redaktor poezie

posledných asi 10 bolo výborných

16.09.2019 10:15:11dát kritice tipR. L.

Jen houšť/*tipKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.