Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 430 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+15 neviditelných
Nekonečná lehkost bytí
datum / id17.09.2019 / 499236Vytisknout |
autorPuškyn
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno93x
počet tipů4
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Nekonečná lehkost bytí

 

Tvrdí se, že sprostá slova mají svůj specifický význam. Pokud je člověk použije na správném místě a ve správný čas, dokážou divy. Rozhodně si nemyslím, že na sprostá slova existuje plnohodnotný ekvivalent, jak to tvrdí rozliční krasoduchové a podobní kokoti. Je to stejné, jako v lékárně. Na každý placený lék by sice měl ze zákona existovat bezplatný ekvivalent (s podobnou účinnou látkou), ale účinky nejsou zdaleka takové, to všichni víme.

Se sprostými slovy je to podobné. Provedl jsem několik osobních experimentů a mohu potvrdit, že při úderu kladívka do prstu termín: „Do prkýnka dubovýho!“ nemá zdaleka tak uklidňující účinek, jako spontánní výkřik: „Kurva do piče!“. I skupinově to platí. Hromadné sdělení fotbalových fanoušků ve tvaru: „Baník, Vulvo!“ zdaleka nedosahuje potřebného účinku.

Jistě se také všichni shodneme na tom, že oslovení: „Prasopičus Zmrdosráč“, je rozhodně trefnější označení souseda, který vám právě naboural vaši novou Mazdu, nežli ploché: „Nezodpovědný řidič.“ Stejně tak spontánní „Vymrdej si hubu hovnem!“ je mnohem říznější odpověď na předběhnutí ve frontě, nežli ironické: „Rádo se stalo.“ Něco jiného je, když se tyto slova používají v nevhodnou chvíli a na nesprávném místě.

Fanatická básnířka Lajka Macatá přemýšlela jak prorazit v neskutečné konkurenci ostatních internetových básníků. Někdy se jí zdálo, že snad všichni na světě píšou básně a zdálo se jí, že je v záplavě všech těch úžasných děl zcela ztracená. Nakonec přišla na způsob, jak zaujmout.

 

Opojná orchidej,

Svou vůní blizen,

Povznáší naše duše, kurva…

 

Tato báseň byla publikována na literárním serveru v sobotu v noci, po návratu z baru. Netrvalo dlouho, a kritici se ozvali:

„Odvážný termín Kurva dodává dílu pozemský rozměr,“ mínil místní uznávaný kritik. „Ovšem ten pozemsky přízemní charakter básně je zbytečně srážen upřesněním blizny,“ mudroval jiný. Takhle se to táhlo až do rána, kdy museli jít všichni literární znalci a místní mudrcové spát, jelikož účinek drog začínal slábnout. I tak se musím za používání sprostých slov v literatuře jen přimluvit, dodávají i jinak banálním dílům nenapodobitelnou atmosféru.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

18.09.2019 15:47:31dát kritice tipzvedavec

konečne zaujmú (autori a diela)

18.09.2019 15:35:42dát kritice tipLerak12

Hm. Parta "Kvik a tip" mlčí a nemaže. Je to tady bohovské ticho a morální klid... jak v Slovenských Tatrách! Písmák přestal dělat VIP protekci a konečně měří všem stejně. Pravda vítězí!

(Doufám.)

17.09.2019 21:18:05dát kritice tipAndělka1

Je to tak. Kdysi dávno jsem učila  - a o přestávce po několika hodinách spisovného jazyka jsme se oddávaly ( SAMÉ ŽENSKÉ ÚČI, jak to tak ve školství bývalo a bývá stále) ) SLOVNĚ ČI POSLECHEM SPROSTÝM SLOVŮM. ŘEDITEL PRACHAL ZE SBOROVNY, JENOM STRČIL HLAVU MEZI DVEŘE, COSI ZASLECHL A MIZEL....hi...hi...

17.09.2019 20:51:19dát kritice tipR. L.

To víme.../*Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.