Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 430 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+13 neviditelných
Lapidárně řečeno
datum / id23.09.2019 / 499345Vytisknout |
autorPuškyn
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno77x
počet tipů0
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Lapidárně řečeno

 

V osvíceném roce 2055 pan profesor Kleofáš Vývěva vyučoval Literární kritiku na Filozofické fakultě Kajínkovy univerzity v Praze. Přejmenování univerzity posvětil sám prezident republiky Láďa Hruška s odůvodněním, že Karel IV byl masový vrah.

Pan profesor vždy trval na tom, aby literární kritika byla objektivní. Zaměřoval se na poezii volného verše, jelikož verš vázaný (a stejně tak prózu) považoval za literární odpad. „Lapidárně řečeno, jedině volným veršem, se dá vyjádřit podstata všehomíra!“, vykřikoval za katedrou po šesté slivovici z biojablek. „A kdo to nepochopí, ten tady nemá co dělat.“ Potom jako vždy zadal studentům k rozboru několik veršů a odešel se prospat do kanclu. Zde je ukázka básně, kterou uložil k rozboru nadějné studentce Zlatomile Lakatošové, druhé nejnadanější žákyni v jeho dvoučlenné třídě (premiant třídy Ibukve Muhembo ležel doma s ebolou).

 

Je nespočet jmen,

domů s vyschlými ústy, kde okna nejsou lodě, nýbrž,

jen pupeční šňůra paměti…

 

„Báseň pojednává o mladé dívce, která obdivuje nekonečnost lidstva, občas plete okna s loděmi a má žízeň,“ napsala po delší chvíli přemýšlení Zlatomila. „Dále usuzuji, že pupeční šňůra paměti znamená odkaz na životy našich předků.“

 

„Lapidárně řečeno, je váš rozbor je hovadina,“ zhodnotil její celodenní snahu profesor, který již částečně vystřízlivěl. „Jmen rozhodně není nespočet. Dokonce se domnívám, že jich je spočet. Rok má 365 dní, a když odečteme svátky, máme nejméně 360 jmen jasně daných kalendářem. Dále souhlasím s tím, že okna rozhodně nejsou lodě, stejně jako že například chleba není bagr. S pupeční šňůrou paměti však mám problém, o předcích tam nic necítím, jedná se zřejmě o běžný předčasný porod.“

 

Není divu, že Zlatomila dostala jen dvojku a nakonec jako jediná odpromovala v řádném termínu. Díky za to, podobné odborníky naše země potřebuje jako sůl. Chudák Muhembo nakonec té ebole podlehnul a jeho ostatky byly převezeny zpět do Angoly, kde byl pochován se státními poctami, jakožto jediný angolský básník, který se zasloužil o rozšíření eboly v srdci Evropy.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

25.09.2019 18:27:53dát kritice tipK3
redaktor prózy

Nijak moc vtipné mi to nepříjde. Někter výrazy jsou příliš prvoplánové.

23.09.2019 13:20:26dát kritice tipLerak12

U mně dobrý, sarkasticky-kritický pohled na lidskou společnost! Ale budu taky hezky za bukem a rozvádět to nebudu.  Pohled na tvorbu sdílím s opatrnou stádní.  Pudově os. názor nevysvětluji. Jen prozíravě přikyvuji návratným tipem nebo nekonfliktně takticky mlčím...

Ale lépe, případně, raději ponecham hodnocení zdejší kompetentní partě redaktorů a odborníků.  Je to jejich ambice a práce. A my to víme a jejich nelehkou práci rádi oceňujem.

23.09.2019 12:11:16dát kritice tipR. L.

Nechci Ti kazit den, v Absurdistánu jich máme málo i tak, ty předchozí měly víc vtipu, byť ses snažil, tak aspoň hezký den, ať na Tebe nejsem negativní já.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.