Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 430 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+15 neviditelných
Blbsu
datum / id25.09.2019 / 499412Vytisknout |
autorPuškyn
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno84x
počet tipů4
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Blbsu

 

 

Již tisíce let se lidstvo snaží o objevení vrcholu dokonalosti poetického vyjadřování. Kdysi v pravěku, kdy se potomci opolidí pokoušeli o vázané verše, častokrát i trapně dávající smysl snahou o příběh, což je z dnešního moderního pohledu tristní, nebyl téměř žádný prostor pro umělecky vytříbené podání pocitů volné duše. Jejich básně byly dlouhé a k uzoufání nudné. Tento ubohý styl přetrval až do devatenáctého století, kdy konečně definitivně zahynul.

Revolučním pokusem v této oblasti bylo zavedení volného verše ve druhé polovině dvacátého století, který svazující rým odmítá a konečně básníkům uvolňuje křídla. Na rozvoji volného verše se podílelo zejména rozšíření LSD mezi běžnou populací hipíků v USA, ve východní Evropě to zvýšil i důsledek Černobylské jaderné katastrofy a z toho plynoucí zvýšené množství poškozených embryonálních evropských mozků ve vývoji, které pak v dospělosti taktéž přispěly k této formě poetického vyjádření.

Další významný pokrok musel přijít z opačného konce světa, až z dalekého Japonska (což jen potvrzuje předchozí úvahy o vlivu radiace na vývoj básnického hnutí) a dostal název Haiku. Mnoho geniálních japonských básníků, jako byli například, …, no, právě teď si na nikoho nemůžu vzpomenout, vymysleli formu básně určující počet slabik ve verši. Tato geniální inovace, spojující malou násobilku s poezií, staví moderní báseň na roveň vědě. Forma Haiku určuje básníkům s počty slabik 5-7-5 v jakýsi pevný skelet myšlenkové výstavby, monumentální krystal poetické symetrie. Po určitou dobu se zdálo se, že vrcholu dokonalosti bylo dosaženo.

Jenomže netrvalo dlouho a v tomtéž Japonsku se zdánlivě umělecky dokonalé Haiku otřáslo v základech. Bylo vynalezeno Pajpu! Ještě před několika lety se zdálo nemožné, že by mohla být ohrožena geniální forma Haiku s počty slabik 5-7-5 ve verši, ale inovovaná forma Pajpu, s počtem slabik 3-5-7-5-3, ji dokonale poráží. Jak jen mohlo být lidstvo tak pitomé, když se domnívalo, že forma 5-7-5 k vyjádření geniálních básnických pocitů postačí. Vždyť je jasné, že 3-5-7-5-3 je mnohem vhodnější.

Jenomže po předchozí analýze se do duše moderního básníka vkrádá strašlivá obava. Co když vylepšení 3-5-7-5-3 není optimální. Co když je i nadále prostor pro inovace? To mě vede k založení zcela nového básnického stylu, který pracovně nazývám Blbsu. Jako zbrusu nový formát navrhuji hypermoderní počet slabik 0-0-0, ve verši. Když si čtu současné poetické díla, je zřejmé, že tento nový formát bude ku prospěchu především čtenářům. Ostatně, už bylo na čase, aby stará dobrá Evropa opět významně promluvila do poetického vyjádření nespoutané duše, dokud se neobjeví další revoluční styl, či alespoň forma.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

27.09.2019 10:51:31dát kritice tiprebecca13

Pokud podle účesu, tak už mám krátký :))

27.09.2019 10:15:57dát kritice tipvk
redaktor poezie

každý podľa svojho rodného čísla alebo aspoň PINu :-)

26.09.2019 01:13:441 tipů dát kritice tipLerak12

Haiku přečteš za pár vteřin a šetří čtenářovi jeho zoufale minimalistický  čas. Tato díla složíš-nadřeš, i na WC. 

Globalizujeme se i s rozvojovými zeměmi. Piercing na ještě možných lidských  místech, tetujem, pogujem v jednoduchých rytmech hudby.  apod. Nehodlám přihloupě moralizovat! Haiku se ještě bude dál rozvíjet. Podle číslic v rodném listě, SPZ auta, os. těles. proporcemi aj. Bude to jednou "Vědecký poetizmus." Všichni (zejména podprůměrní poetové) by se měli vrhnout na tolik nám blízké kulturou Haiku. Je v tom budoucnost a kdo bude chrápat u zahnívající obsažné České poezie, tak se zde počtem návštěv a tipech hakistům nevyrovná. Jednou se možná změní jmeno Písmák, na Písmohaika. Ano, možná češi a slováci mají v genech Japonské kořeny!  Chci být populárním a vrhnu se také na grandiózní Haiku.

Tak jsem se nějak nesympaticky zamyslel. Snad Ti to Puškyne, nezhorší  v souhrnu zdejší kadrově-poetický profil. Případně se za pindomizmi omlouvám.     

25.09.2019 20:10:03dát kritice tipdievča z lesa

poznám niekoľko mladých ľudí, ktorí sa narodili v období Černobyľskej katastrofy, je to generácia mojich detí, ktorý sa trápia s liečbou rakoviny štítnej žľazy ... ako vidím, nemáš zábranu použiť čokoľvek, aby si podčiarkol svoj talent ... si fakt génius ... z mojej strany len jedno slovíčko: FUJ!

 

25.09.2019 19:25:42dát kritice tipCalifornia Memory

A první Bsúčko:

 

sídlíš

přátelství mine tě   i láska

nejspíš

 

25.09.2019 19:22:58dát kritice tipCalifornia Memory

Hi hi hi, Blbsu, to je bóží :) 

Jsem ale pro kontrastnější symetrii a zároveň minimalističtější verzi...

Takže... Dejme tomu:. 2-7-2...a název Bsu v tom případě :D

25.09.2019 19:09:38dát kritice tipzvedavec

;) tipKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.