Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 442 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

O zlu a nekonečnu
datum / id29.09.2019 / 499513Vytisknout |
autorkvaj
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno268x
počet tipů3
v oblíbených0x
Prolog

V textu se často mluví o Bohu, ale zdaleka nejen o něm, ale nezabývá se příliš vírou.

O zlu a nekonečnu

     Pokusil jsem se zauvažovat nad nekonečnem a jistými vesmírnými souvislostmi. Vyšla mi z toho jedna hrůzná definice, která by byla ještě hrůznější, kdybych to byl schopen opravdu domyslet a pochopit.
     Vesmír je prý nekonečný. Každý systém v prostoru je údajně metasytémem pro jiné, o řád nižší systémy, a zároveň částečkou systému o řád vyššího. A tak to má jít oběma směry do nekonečna. V makrosměru to můžeme přirovnat k číselné řadě. Vždy si lze představit číslo o řád vyšší. V mikrosměru pak ke zlomkům. Každý zlomek lze dále dělit a nikdy se nedopracujeme k úplné nule.
     Vesmír je tedy nekonečný a forem, které v něm vznikly a vznikají, musí být tudíž rovněž nekonečně mnoho. Chce v tom někdo vidět Boha? Prosím. Pak ale i bůh je nekonečný. V tomto smyslu věřím na jeho existenci, i v to, že je obsažený ve všem a že v každé částici je obsažený celý Bůh. On je totiž všudypřítomný a neomezený, a proto nekonečný. Jiným slovem se říká, že je Všemohoucí. Pak se ale není možné zeptat na to, co všechno Bůh může, protože může úplně všechno. Všechno ale je neuchopitelný pojem, neboť si pod tím každý představí cokoli a někdo jiný zase cokoli jiného. Pokud se ovšem nelze zeptat na to, co Všemohoucí Bůh muže, znamená to, že z lidského pohledu nemůže nic, což je stejně neuchopitelný termín jako všechno, a tudíž, že Bůh neexistuje.
     To jsou ale marné řeči, protože Všemohoucí je pouhé synonymum pro Nekonečný. Co však slovo nekonečno znamená? Vlastně jen absenci omezení. Jenže bez omezení se žít nedá. Kdokoli prahne po svobodě, netouží po nekonečné, absolutní svobodě, nýbrž po takové, která se k něčemu vztahuje, jež některá omezení zruší, aby jiná ponechala, neboť jen tak lze svobodu pocítit, tak lze poznat, že byl člověk jistých omezení zbaven. Pokud by svoboda byla absolutní, nebyla by vlastně žádná, jelikož by se nedala prožívat. A hle – Absolutno je rovněž pojmenování Boha. Je to natolik pravda, že i v Bibli se Bůh realizuje jen ve vztahu k člověku.
     Lidé se neustále ptají, proč je na světě tolik špatnosti, krutosti, podlosti, nenávisti, závisti, hrabivosti, mocichtivosti, agrese, násilí, vraždění a válčení? Proč se denně musíme dovídat o nejrůznějších neštěstích, tragédiích, konfliktech, katastrofách, hrůzných skutcích? Pokud tedy něco z toho rovnou neprožíváme na vlastní kůži. A titíž lidé si to pak vysvětlují tím, že člověk (míněn obecně jako živočišný a společenský druh) dělá něco špatně, nebo začal v jisté době dělat něco špatně. Ale to je jedno. Nechci se zabývat staromilstvím ani adorací starých dobrých časů. Otázkou totiž zůstává, zda člověk vůbec může jednat a chovat se lépe? Zlo existovalo odnepaměti, stejně jako v jeho jménu páchané skutky.
     Když se nad tím člověk zamyslí, tak zlo, ať už v jakékoli formě, vzniká odstraněním jistých omezení, která jinak člověku brání zlo páchat. Takže zlo je vlastně výsledkem absence omezení a úplná absence omezení je nekonečno. Obávám se, že nekonečno je definicí zla. A vesmír je nekonečný a Bůh je nekonečný. Co z toho dále všechno plyne, nechť si laskavý čtenář domyslí sám.

 

 

https://kvaj.blogspot.com
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

01.10.2019 15:05:21dát kritice tipsirup a lišaj

Doplňuji čerstvé info:

... osm kamínků na skluzavce

se dneska pustí do práce

směřovat všem třeba je nám

k životu jako v bavlnce:

 

kde zdravá žárlivost žene dva živly 

vpřed neustále a po očku

kouká se na jejich prosperitu

a NIKDY nemáš vánočku  :)

 

 

01.10.2019 14:35:15dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Jo jo. :-)

01.10.2019 14:34:08dát kritice tipsirup a lišaj

Protože osmička ležatá přece!

30.09.2019 08:52:08dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Děkuji za básničku na téma nekonečno. Osm kamínků na skluzavce se dneska pustí do práce je pškné. Zatím nevím proč právě osm.

30.09.2019 08:48:58dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Ano, Irenko, to je přesně to, čeho jsem chtěl svou úvahou dosáhnout - aby se čtenář zamyslel, respektive aby si to domyslel (po svém). Sice jsem napsal v závěru, že nekonečno je definicí zla. Jenže moje úvaha je celkem záměrně nedokonalá. Stejným postupem, jaký jsem v textu použil, lze dojít k protichůdnému závěru, že nekonečno je dobro. Chtěl jsem tím sdělit, že vesmí a, bůh nejsou dobro, ani zlo. To jsou lidské kategorie. Totiž záleží na metafyzickém směru, kterým své konání orientujeme.

Díky za technické připomínky, opravil jsem.

30.09.2019 08:47:46dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Ahoj, Karle. Abych odpověděl na tvou první větu, překopíruji část toho, co jsem napsal Goře: Sice jsem napsal v závěru, že nekonečno je definicí zla. Jenže moje úvaha je celkem záměrně nedokonalá. Stejným postupem, jaký jsem v textu použil, lze dojít k protichůdnému závěru, že nekonečno je dobro. Chtěl jsem tím sdělit, že vesmí a, bůh nejsou dobro, ani zlo. To jsou lidské kategorie. Totiž záleží na metafyzickém směru, kterým své konání orientujeme.

A ty jsi ve svém příspěvku předvedl, jak to vidíš sám, za což jsem velice rád a děkuji ti.

30.09.2019 08:22:02dát kritice tipsirup a lišaj

nekonečno si žije hladce

nezná vln lidí obrace

osm kamínků na skluzavce

se dneska pustí do práce

30.09.2019 08:11:45dát kritice tipK3

Jardo, z toho plyne, že myslíš, že bůh je zlý, když je nekonečný.

Já jsem proto přesvědčený, že bůh není všemohoucí a ani být nemůže. To my jsme ho zneužili ve své ješitnosti a upravili podle svého a udělali z něho něco jako zákon a bič na lidi. Nakonec každé náboženství má svého boha a některá i více, takže by si to i protiřečilo a nedávalo smysl. Přitom v něho věřím a právě proto ho neobtěžuji svými malichernými problémy. Proto jsme spolu zadobře.

29.09.2019 14:05:06dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Laskavá čtenářka se domýšlí a nic optimistického z toho zdánlivě nekouká:-) Zaujala mne hlavně tvá otázka, zda se člověk vůbec může chovat a jednat lépe...Každý z nás má své limity povahové, sociální, zdravotní, intelektuální atd., kam dosahuje... a překročit je ve smyslu "konání dobra" mnohdy nelze z různých příčin.

Přesto - nemůžeme si přece ani na chvíli připustit, že nás /lidstvo/ pohltí "nekonečno", které vykresluješ spíš jako zlo... Na to je v nás toho "dobra" nebo jak tu sílu nazvat - příliš mnoho. Aspoň doufám :-)

Díky za nedělní zamýšlení.

..................

co všechno Bůh muže, - může

Všechno ale, je neuchopitelný  - čárka pryčKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.