Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 430 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+12 neviditelných
Vlastním nákladem
datum / id30.09.2019 / 499524Vytisknout |
autorPuškyn
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno89x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Vlastním nákladem

 

Vydání vlastní knihy, toť cíl, ke kterému směřuje spousta mladých a nadějných básníků. Myslí si, že tím vyřeší veškeré své pozemské trable a nyní již jen budou sklízet ovoce v zahradě života. Za štědrý honorář si koupí chalupu na samotě, luxusní automobil a po večerech budou ve svém vinném sklípku přemítat s lahví burgundského nad daktylským hexametrem. Bohužel, tak jednoduché to není.

K tomu, aby vám vyšla kniha, je zapotřebí vzácné konjunkce několika faktorů. Mnoho z vás si myslí, že tím základním faktorem je talent, ale to se mýlí. Talent je to poslední, čím byste se měli trápit, protože nakladatele nezajímá, kolik lidí bude jeho knihu číst (a už vůbec ne to, co si o ní myslí), ale pouze kolik těch knih prodá. Je to ryzí byznys, potírající nejen zákony umělecké etiky, ale i morální angažovanosti.

Nyní jsme tedy u prvního faktoru, ovlivňujícího zařazení do edičního plánu a tím je název. Svou knihu básní tedy zásadně nenazývejte fádně, jako například Šepoty srdce, nebo Podzimní listí. Musíte být buď hrubě vyzývaví, nebo alespoň nepochopitelně tajnosnubní. Zkuste například Bestiální onanie nadržených trpaslíků, nebo Virtuální ektoplazma politické hniloby. I obal je důležitý, nebojte se podtrhnout název erotickým, nebo alespoň krvavým detailem něčeho nechutného. Obsah knihy je naopak úplně podružný a vlastně nikoho doopravdy nezajímá.

Druhým faktorem, který zvýší vaše šance na vydání knihy, jste vy sami. Pokud jste pohledná básnířka s benevolentním přístupem k bezprostřední kancelářské felaci, šance jsou devadesáti šesti procentní, pokud jste naopak obtloustlý stárnoucí muž, šance na vydání knihy klesají ke čtyřem procentům. Těmto trapným rituálům se samozřejmě můžete vyhnout, ale pouze v případě, pokud jste slavní, nebo bohatí. Je dobré být masový vrah, nebo alespoň majitel továrny na žvýkačky. Pokud jste herec, snaha je naopak zbytečná, všichni herci už knihu vydali.

Tím nejdůležitějším faktorem je ovšem smrt. Pokud chcete jako autor s jistotou uspět, musíte zemřít, do čehož se ale většině mladých lidí moc nechce. Jenomže jiná cesta není. Básně se píší v mládí a než zestárnete, vaše básně zestárnou s vámi. Proto vám radím neváhat a ihned po dopsání rukopisu si podřezat žíly. Tím určitě zaujmete každého nakladatele, protože vyplácení těch protivných tantiémů se odkládá na neurčito.

Jestliže však na svém životě bezdůvodně lpíte, budete muset vydat svou knihu vlastním nákladem, což je ta nejspolehlivější cesta k chudobě a zatracení. Potom se ale téměř s jistotou potkáme v některém ze supermarketů, kde budete doplňovat zboží do regálů a snít o spisovatelské kariéře. Rád vám pokynu rukou při nákupu nejdražšího brandy, koupeného za peníze naivních milovníků pokleslé literatury.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

30.09.2019 23:30:54dát kritice tipBystroočko

vtipno-smutne-reálne  :-)

 

30.09.2019 16:05:25dát kritice tipSilene

A mně, staré škebli, to přijde zastaralé, autore. Protože dnes každý nadějný zoufalec sází na netcrowdfunding. 

Máš i lepší kusy.

30.09.2019 14:15:12dát kritice tipLerak12

Pro někoho zžíravě ironické poznání. Pro mne násobně zvýrazněná (také) realita. Taková zdařilá "rukověť" pro literární snilce a kariéristy.

Také mi docvaklo, proč je dnes v převaze na knižním trhu "úspěšných" autorek - a publikujících žen vůbec. Nakonec je inspirovala (I) kdysi zbohatlá a slavná Clintonova stážistka. Ta žensky andělská nevinost dokáže být opravdu efektivně "felativní."Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.