Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 434 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+19 neviditelných
Varta na Bertramce
datum / id05.10.2019 / 499640Vytisknout |
autorMovsar
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno215x
počet tipů8
v oblíbených0x
Varta na Bertramce

 

Takový šok zažili naposledy 11. září 2001, když se na obrazovce stále dokola nořil falus Boeingu do slabin mrakodrapu. Svolali se okamžitě. Lucie, Naďa a Šimon, kamarádi do deště. „V osm na Bertramce“ blikalo z displejů.

 

 

Nejprve se dlouze objímali, plakali všichni, svrchníky měli mokré solí. Každý přinesl svíčku, Lucie dokonce koupila cestou květiny. Šimon byl tak rozrušený, že namísto knotů chtěl zapálit stonky, ženy mu daly napít minerálky, aby zmírnily jeho šok.

 

 

Dívali se do plamenů spolu s dalšími lidmi. Někteří tiše zpívali alelujá, i kamarádi se přidali. Stáli tak dlouho do noci. Pak se rozhodli odejít do nedaleké vinárny, kde měla být dohodnuta forma účasti na veřejné pietě.

 

 

Šimonovi se stále třásly ruce rozrušením, ženy doporučily před vinnou kúrou opět minerálku. Poslechl je. Pak se už všichni zhluboka napili veltlína a tlumenými hlasy spustili funerální poradu:

 

 

„Děvčata, jsem si jist, že by měl být balzamován. Jako pan Lenin. Jsem s to vyžádat v Kremlu postupy. Hygiena by snad dala souhlas,“ navrhoval Šimon. Naďa, municipální právnička, vyjadřovala obavy nad pravděpodobným vetem primátora: „Tohle neprojde, bojím se Hřiba.“ „Ten Hřib…“ procedil skrze zuby minerálkou a hněvem již posílený Šimon.

 

 

Lucie, poprvé ten večer, snad vlivem vína, něžně se zasnila: „Měl by být naposled pomilován.“ Ostatní nevěděli co říct, snad se jim prohnalo hlavami, že posmrtná ztuhlost by takový akt velmi usnadnila. „Nevím, Lucie.. byla by to od tebe velká oběť.. snad jen maličko, ústy..“ jako by se ptala druhá z žen, a nebylo jisto, zda je opravdu znejistěná nápadem, anebo má vyjádřená alternativa mírnit žárlivost. Šimon sklopil oči, zjevně se ten nápad nezamlouval ani jemu, ale věděl, že před takovým gestem lásky nelze než rezignovat.

 

 

Naďa snesla diskusi opět na zem. „Měli bychom stát vartu na Bertramce. To je přece to nejmenší, co nyní můžeme udělat.“ Všichni souhlasili. „Vždyť to byl dobrý člověk, měl dvě malé děti, zdravil lidi v ulici,“ jako by samotná shoda na nejbližší věci nestačila, Naďa posilovala tu atmosféru nekonečné lítosti. „Vždyť zemřel člověk, děvčata,“ pronesl v slzách Šimon mezi tím, co hradil útratu. „To jsi řekl velmi moudře, Šimone,“ darovala mu odpověď a nyvý pohled Lucie.

 

 

Shodli se koupit ještě čtyři litry veltlína do plastu, protože noci už bývají chladné. A pak vyrazili do tmy Smíchova.    

 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

08.10.2019 14:26:30dát kritice tipFruhling

Je to dobry, klidne bych snesl i vic.

05.10.2019 22:00:56dát kritice tipdadadik

Tohle není satira o něm, to je o společnosti, jasný :)

05.10.2019 21:18:161 tipů dát kritice tipMovsar

děkuji, přátelé, že jste to vzali s nadhledem. a goro, speciálně, těší mě, že pan trumpeta se svou hráškovou pokrývkou hlavy nezapadl a i díky tvé pozornosti a paměti je stále tady.

05.10.2019 20:47:03dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Tenký led... i tak se mi líbí... pro mne nej hláška, která vejde možná do písmáckých dějin stejně jako muž s hráškovým tupé: „Ten Hřib…“ procedil skrze zuby minerálkou a hněvem již posílený Šimon.

05.10.2019 10:52:52smazaný uživatel
smazaný uživatel
05.10.2019 10:49:091 tipů dát kritice tipdadadik

„Děvčata, jsem si jist, že by měl být balzamován. Jako pan Lenin. Jsem s to vyžádat v Kremlu postupy. Hygiena by snad dala souhlas,“ navrhoval Šimon. Naďa, municipální právnička, vyjadřovala obavy nad pravděpodobným vetem primátora: „Tohle neprojde, bojím se Hřiba.“ „Ten Hřib…“ procedil skrze zuby minerálkou a hněvem již posílený Šimon.

 

Skvělý ano :)

05.10.2019 10:46:40dát kritice tiplawenderr

:) jsi dobrý satirik - určitě by ti odpustil, jako umělec umělci - a třeba se usmívá stebou:) Brnkáš na hodně citlivé strunky, Movsare, na násKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.