Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 442 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Lístky jidášky
datum / id13.10.2019 / 499852Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno247x
počet tipů10
v oblíbených1x
do výběru zařadilGora,
Lístky jidášky

Lístky jidášky

 

Pozor na lístky jidášky. To jsou ty, co po uplakané noci zrádně leží mokrou stranou k asfaltu země. Šlápneš na ně a políbíš ji. Pozor na lístky jidášky.

 

 

Špeluňka - svět

 

Odsud se odjíždí do světa. A přitom taková zaprášená špeluňka na kraji Karlína. Tak ještě dokouřit, poslední pivo z kelímku a chlebíček s majonézou, a kdyby byla šunka.. Když je to v noci, autobusy jedou podle Severky, když je to ráno, jako teď, jedou, kam je plechové srdce táhne. Někam do světa, někam pryč.

 

 

Římská

 

Tady je Římská. Ctihodní muži v tógách sedí za oknem kavárny bratrů Costových a rozmlouvají, klidně a na věčná témata, jejich učením je stoa. Náš autobus ulicí jede neklidně, v zájmu podniku a jízdního řádu dokonce na červenou; řidič nám chce přiblížit věčné téma smrti. Muži v tógách jen usrknou horký nápoj, bez známky pohnutí.

 

 

Veliké lalulá

 

Tvrdí, ze "všechno je jinak", že je to "jedno veliké lalulá". Soudci se to nechce líbit, takovou otázku měl by rozhodnout znalec. Poučí obě strany o povinnosti prokázat svá tvrzení, získá tak alespoň čas. Jak prokázat existenci velikého lalulá? ptají se tiše všichni v síni. A z hodin v čele, které jako by namaloval Dalí, pomalu odkapává čas.

 

 

Skalka

 

Autobus č. 101 řídí Miloš Skalka. Aby nikdo nepochyboval, jeho jméno svítí ze všech stran vozu. Hraje hity, cestující ráno hladoví po muzice nesvedou jen tak sedět, ve vršovických zatáčkách a vršcích to trochu hází, přesto všichni tančí, v dobrém rozmaru někdo křičí: Miloši, hoď tam dvojku! Miloš se usměje do zpětného zrcátka, je rád.

 

 

Tuna a Gomon

 

Pod věžemi z pálených cihel, pod severskou gotikou, pod sv. Ludmilou stojí, hrubě mele zrno, vaří kávu „tugou“. A když v celou rozduní se zvon, přijdou k němu dva. Jsou to oni, není pochyb, Tuna a Gomon. Včera přiletěli ze Švédska, možná jen tak si projít Prahu, a možná v jakési neodkladné záležitosti, o níž nikomu nic. Nechají si připravit ristretto, co bere dech.

 

 

Blázen a velebníček

 

Svatý Václav už bije poledne. Pod srdcem visí místní blázen, hýká a točí se na konopném laně. Zvony duní zběsile, o překot. Velebný pán s kolárkem hledí vzhůru, nešťastně; tiše láteří: "Kokot.." Pak se přece jen smířlivě usměje, vždyť desátý říjen je Den duševního zdraví.

 

 

Vánoce v Tesku

Jako by si někdo tam nahoře udělal Vánoce už teď: ze středočeské kotliny má lavor a do něj lije olovo; to zůstává pár kilometrů nad zemí v podobě těžkých mraků. Z Teska na Národní vyjde skupina manažerů, pohlédnou vzhůru, pak vzájemně na sebe, pak všichni na manažera prodeje, který rozhodně pokývá hlavou: "Jsme ve skluzu. Jestli tohle zjistí Londýn.." a vysílačkou dá pokyn: "Všem pobočkám, důležité hlášení: okamžitě spustťe koledy!"
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

20.10.2019 09:30:38dát kritice tipMarkel

líbilo, jako vždy už vše výše řečeno a já utřela nos *

15.10.2019 23:47:13dát kritice tipZbora
redaktor poezie

Mně tentokrát moc ne, i když jsou tam semtam hezké momenty.

15.10.2019 16:55:35dát kritice tipPhilogyny

Tyhle se mi líbily víc.

Zastavila se u toho olova. Někde to četla. Vím, že mne to zaujalo a vrátila se...Pak si vzpomněla. U Cotta. Ráda jsem ho četla. Vrátila se znovu a už ho nevidím...to je život.

15.10.2019 15:09:39dát kritice tipMovsar

děkuji, přátelé a přítelkyně dneska zvlášť! goro, potěšil mě výběra  josephino, milé, ale nezasloužené srovnání s kafkou!  

14.10.2019 14:15:17dát kritice tipAlegna

dobré čtení pro duševní zdraví :-)

14.10.2019 13:46:20dát kritice tipdadadik

"Všem pobočkám, důležité hlášení: okamžitě spustťe koledy!"

 

záživné počteníčko :)

14.10.2019 12:22:57dát kritice tipDanny

paráda. T.

14.10.2019 11:34:40dát kritice tiplawenderr

veliké lalulá:) - to nejvíc

14.10.2019 11:20:33dát kritice tipJosephina

kdy už konečně vydáš knížku svejch miniatur, movsare ?neboj ještě piš, furt lepší, a bude to pak pecka, kafko!

14.10.2019 10:50:49dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Tentokrát trochu cestovatelské, inu i autobus jede, kam ho jeho plechové srdce táhne. Jako vždy hezké miniaturky. T.

13.10.2019 23:49:54dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Od jidášků po blázna a velebníčka mi neskutečně sedly... parádní kousky. Vánoce už tolik ne... ale jen kvůli Vánocům :-)

Autobusem se Skalkou by se chtělo cestovat :-)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.