Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+12 neviditelných
Výběry - zdůvodnění
datum / id25.10.2019 / 500093Vytisknout |
autorCalifornia Memory
kategorieKritiky (lit. kritiky díla)
zobrazeno421x
počet tipů2
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Přátelé, po dvanácti letech jsem se vrátila do redakce. Mám jistá zdravotní omezení, proto prosím o pochopení. Abych opět nepropadla písmácké závislosti, což se mi v minulosti stalo, rozhodla jsem se pro začátek omezit sama sebe v komunikaci, na dva měsíce cca minimálně. Budu udělovat výběry dle uvážení, ale nebudu psát zdůvodnění pod díly, ale zde, aby mne to nevtahovalo do diskusí. Řazení sestupně, dle časového pořadí, nahoře vždy poslední výběr. Možná časem abecedně, uvidím.


Šťastnou mysl a šikovné prsty při psaní - to Vám přeji do nadcházejících měsíců. 


California Memory / dříve r13


 

Výběry - zdůvodnění
Dokonalost - Kohelet
 
Tahle povídka nemá v písmáckých vodách obdoby a nemá ani chybu, když nepočítám některé kruhy na hladině vystrkující rohy obdélníků na čtenáře v podobě chybějících čárek a hojně rozšířeného "jí" místo "ji". O opravu si nedovolím autora žádat, neb autory tohoto formátu není radno žádat o cokoli. Mohli by si do revolveru doplnit šestý náboj nebo se mi vloupat k zubaři a vevrtat mi do budoucího implantátu rtuťové nebo olověné jádro... 
 
Povídka systematicky graduje a autor svému hrdinovi nebere od úst ani slovíčko. Zaznamenává naprosto vše, co se tomuto... týnejdžrovi?... honí hlavou a kterému, dle ještě dětského úsudku, v jeho převážně materialistickém světě přece nic nechybí. V povídce je naprosto přesně zachycena nezralá psychika všech podobných dětí s vražednými a sebevražednými úmysly. Hledejme viníky těchto situací! Text v tomto případě ukazuje dosti zřetelně na rodiče. Co asi všechno před svým dítětem neskrývali a s výsměchem prováděli, že vyvolali takovouto reakci? Co mu kdy řekli a co mu naopak neřekli? Čím ho zahrnuli a co mu nedali vůbec? Čas? Lásku? Uznání? Něhu? Jak groteskní konec. Možná, že až při rozloučení s dítětem v rakvi na vozíku se rodičům podaří dospět.
 
Zdá se, že invalidní "tvoreček" je na tom v očekávání smrti lépe než před výbuchem. Je smířený. Změní tato zkušenost i jeho rodiče? Zřejmě ano. Otázkou zůstává - jak?
 
Jedno poučení, které z povídky sice nevyplývá, ale já ho sem napíšu, protože bývá častým tématem na rodinných a systemických konstelacích: Nejsou-li duševně dospělí rodiče, pravděpodobně nebudou mít duševně dospělé ani děti, i když těm bude třeba už přes šedesát.. Naštěstí platí i následující: Mám-li duševně nedospělé rodiče, a to jakkoli staré, nic mi nebrání v tom, abych sám dospěl. Je to čistě moje věc, jak a jestli chci dospět. Pokud mi rodiče nebo vychovatelé neumí k dospělosti přivést, protože ji sami nemají, je možné ji získat i jiným způsobem. Pokud mi rodiče nebo vychovatelé nedali lásku, protože ji ani oni neměli (= ani jim ji jejich rodiče nedali), je možné dát si ji sám. Způsoby existují, mohu potvrdit.

 

 
 
Na jednadvacetiletého člověka (je-li to pravda) velice vyzrálý text. Na první pohled a v kontextu jiných miniatur vyznívá nejdříve jako monolog k bývalému příteli. Na druhý pohled to tak být nemusí. Může to být i monolog k otci, k otčímovi, pěstounovi, zkrátka k tomu, kdo vychovával (má potřebu ovládat všechno a všechny, opovrhuje všemi). Krásné napřimování duše člověka, uvědomění si vlastní sebehodnoty, postavení se na vlastní nohy. Bez výčitek, bez agrese, čiré konstatování s nádechem poetiky. (Loď, přístav.) Vyklidněnost, odevzdání se kroku do prázdna, dospění v muže. Vlkům přeji lesk srsti na hřbetě za měsíčního svitu, silné perutě pomyslných křídel a hlavně šťastný vzlet do neznáma. ***T

 

Vzhůru do Moravského Toskánska - bixley

Graficky špatně přehledné, uvítala bych odstavce. Ale přímá řeč mě usmířila a téma hodů na Slovácku nadchlo. Ač jsem tam pobývala, takto mi nebylo dopřáno se vetřít. Vazby jsem poznala přísně rodinné nebo komerční a já nepatřila ani do jedné skupiny. Té zkušenosti si považuj. Výběr za téma a spoustu pěkných nářečních výrazů a starých slov, oživlých v přímé řeči. ***T

 

Přeháňky revírník

Úvod trochu nepřehledný, občas stylistická chybka, chybějící čárka... Ale pak text graduje a upoutává nevšedním popisem malých "zázraků" přírody, počasí, fyzikálních jevů. Výtečná volba neotřelých slov, poetický a poetizující text. Upřímná zpověď autora, ze které je cítit láska ke krajině, člověku. Dávám svůj první kalifornský výběr. ***T

 

*****************************************************************************

 

Odpovědi na kritiky níže: 
 
 
25.10. 
papouch:  nápodobně :)
 
Gora:  děkuji za požehnání!
 
Janina6:  děkuji za přání. Napsat kritiku pod dílem a pak případně nereagovat, by podle mne v pořádku nebylo. Pro mnohé tu jsem jako redaktor nová a redakce je obecně pod palbou ze všech stran. Moje výběry mohou být i kontroverzní v budoucnosti a mohou vyvolat nevoli mainstreamu. Kdybych neodpověděla, mohla bych působit arogantně nebo že nejsem schopná obhájit svůj výběr. Toto je podle mne lepší a zdůrazňuji, že dočasné řešení.
 
smazaný uživatel: omlouvám se, že jsem nenapsala "dříve v redakci jako r13". Pod jiným nickem jsem v redakci nebyla a nedělala žádné akce. Dlouho, asi pět let jsem používala hlavně tento nick a chvíli Blacklisty, což byl časopis. Plus jsem měla později heslo k frontěnabanan, což byl nick sdílený asi šesti lidmi z kapely frontanaban a mnou. Pak ke konci působení v roce 2008 jsem měla nicků více, přiznávám se k těmto: zimomřivá, Arslana, Laura, zkratka, Mistress Madelaine, Rachel Equador, Isiska, Přemek, Moja. Po smazání r13 jsem měla rebecca bez č.p. Vidím, že mě máš spočítanou dobře. Ještě tam byly ale nějaké další nicky, které nebyly nijak zvlášť podstatné nebo delší působnosti. Co se týče rozdílu mezi názory zveřejňovanými a těmi ve zprávách - ano, k tomu může dojít. Ve zprávách sděluji více než na veřejném prostranství. Jestli i rozporuplně, to nevím. Pokud se tak někdy stalo, nemyslím si, že by to byl záměr či dokonce zlý úmysl. Spíš nedopatření, nesourodost myšlení nebo tak. Využívání slabosti jiných? Tak to jsi mne skoro urazil. To není můj styl, naopak. K sexuálnímu harašení - to bych měla jako redaktor omezit, děkuji za napomenutí. A taky lépe skrýt ten pocit nadřazenosti. Děkuji, drahý.
 
a2a2a:   děkuji za názor, přizpůsobím se co nejdříve. Znovu opakuji, že toto je dočasné řešení cca do půlky ledna, až pomine pro mne kritické období Dušiček, adventu, vánoc, Silvestra a začátku nového roku. Pokusím se dát pod díla proklikávací odkazy sem, a tady zase odkazy na dílo. V lednu 2020 dám kritiky pod díla zpětně, aby tam byly také. 
 
lakrov:   děkuji za uvítání v redakci a chápavé přijetí mého dočasného omezení. Nevšímat si avíz - to moc nejde, viz výše odpověď Janině6.
 
atkij:   díky! A já ty kritiky pod ty díla potom dám. Prostě jenom ne hned teď.
 
26.10.
Smazaný uživatel - zdůvodnění jsem napsala Norsku1 již 20.10.2019 v Narvahově diskusi - Nesmrdí tu něco? Zde otiskávám ono doznání:
 

Norsko 1 - ano, dnes jsem se asi doopravdy zbláznila. Po přečtení jedné Kandelábrovy povídky a reakce redakce tam, jsem požádala o návod, koho mám požádat, abych byla opět v redakci Písmáka jako redaktor. Jsem ochotná případně zrušit všechny své alternicky, vyžádá-li si to situace. Ostatně rebeccu13 jsem už smázla... Trochu mě mrzí ty kluby, ale změna je život a Antikonzum už stejně nevyjadřuje mé současné vnitřní nastavení. 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

08.11.2019 17:37:14dát kritice tipCalifornia Memory
redaktor prózy

Ahoj sidka! S křížkem po funuse, už to píšu normálně k dílům. Jsem dobrá, závislost nenaskočila :)))  

08.11.2019 14:41:29dát kritice tipsidonia

cau reb, souhlas s a2, je to takove neprehledne a taky mi pripada skoda, ze tva kritika stoji samostatne bez tech jinych.. ale hlavne: zdravim te :-*

31.10.2019 14:22:03dát kritice tipCalifornia Memory
redaktor prózy

Jujky, a kde zas? :)))

30.10.2019 15:39:00dát kritice tipJosephina

pražskej dialekt nezapřeš ... :-)

28.10.2019 21:01:261 tipů dát kritice tipNarvah

kohelet, dobrej autor tady, ma talent.. dik 

27.10.2019 11:04:531 tipů smazaný uživatel
smazaný uživatel
27.10.2019 10:57:10dát kritice tipCalifornia Memory
redaktor prózy

Otiskávám odpovědi, jsou v textu nahoře. Bohužel mám někdy špatný signál, tak si píšu odpovědi dopředu, v jiném editoru, kde to nemizí. To mi pak ale nejde na mobilu pejstnout do okénka pro názory a tak otiskávám do "těla" nahoře.

/Ano, drahý, tam hledej sexuální podtext, prosím! On tam totiž fakticky JE!

26.10.2019 14:32:28smazaný uživatel
smazaný uživatel
25.10.2019 15:39:40dát kritice tipatkij
redaktor poezie

Psát pod dílo zde padlo několikrát, tak už neopakuji. Ať se Ti vede, CM.

25.10.2019 09:48:59dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Vítám nového redaktora (tedy redaktorku) na poli prózy
a oceňuji věcnost a úroveň ukázkových komentářů k výběrovaným prózám.
Pro autora a další čtenáře by pochopitelně bylo jednodušší přečíst si ty komentáře přímo pod dílem, ale píšeš-li, že se jedná o dočasné řešení (zapříčiněné obavou o svůj zdravotní stave), lze předpokládat, že se to brzy změní (Písmák je v posledních letech až na vzácné výjimky přátelským prostředím) a že se opět osmělíš psát komentáře standardním způsobem přímo pod dílo.

Zároveň mě napadá, nebylo-li by snažším dočasným řešením to,
že si nebudeš všímat doručených avíz nebo je prostě občas všechna smažeš,
a tím pádem se nenecháš vtáhnout do "diskusí".
Prostě psát, číst, komentovat a ostatního si nevšímat... Dělám to tak léta.
25.10.2019 09:21:001 tipů dát kritice tipa2a2a
redaktor poezie

Je to nekomfortní, málo přehledný přístup pro uživatele. Jednak z kritiky zde musím přepínat na autorův text a stejně tak mi schází konfrontace na místě s jinými kritikami. Naopak, věcná polemika přímo pod dílem, a zdůrazňuji ...věcná... je to, co Písmák potřebuje a odlišuje ho od jiných. Samozřejmě není nutné vést diskuse s těmi, kdo to neumí. Už jen tyto dvě kritiky, pokud by byly pod díly, by daleko lépe posloužily.

25.10.2019 06:40:43smazaný uživatel
smazaný uživatel
25.10.2019 06:30:34dát kritice tipJanina6

Tvůj vstup do redakce vítám. Myslím, že kdybys hodnocení napsala pod dílo a prostě se dál k němu nevyjadřovala, bylo by to taky v pořádku... ale je to tvůj způsob. Kdo bude chtít, tak si to tady dohledá. Přeju hodně kvalitních textů, ať máš co výběrovat :-)

25.10.2019 01:13:20dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Ať se ti daří...Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.