Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 440 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+10 neviditelných
Vivat
datum / id05.11.2019 / 500451Vytisknout |
autorafro..minerva
kategorieSmíšené veršeDalší dílo autora
zobrazeno294x
počet tipů7
v oblíbených1x
do výběru zařadilatkij,
Vivat

Když mráz si k ránu stříbří černé kříže

jsme živí

přeci od nádechu blíže

těm spícím ve tmě.

 

Vždyť světlo každé svíčky jednou zhasne.

I nás čas sfoukne.

Jak přirozeně neúprosné.

Co tíží prostě pomine.

Chceš trvat navždy?

Já tedy ne.

 

A Básník?

Co to je?

Jen snůška slov, co možná přežije

a jednou si je budou drtit do hlavy

ti další, které to stejně nebaví.

 

Tak ptej se pantheonu klasiků

co z toho mají,

když ty jsi tu

a oni ve tmě

snad bloudí

snad nejsou

snad nebyli

 

a zbyla

 

jen slova,

která si můžeš přečíst znova.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

14.11.2019 10:39:041 tipů dát kritice tipMusaši

Tvoje básnička se mi s odstupem líbí ještě víc než při prvním čtení, ale tip mám bohužel jen jeden.

Já jsem se rozhodl být už jen klasikem, takže jsem se ocitl mimo bublinu. Ale možná mě tu někdo najde až po mé smrti.

13.11.2019 18:11:35dát kritice tipafro..minerva

atkij: Páni, děkuji za výběr. Velmi potěšilo. Jsem ráda, že to moje občasné pokoutné škrábání někoho potěší. A pokud přímo rezonuje, pak mohu být navýsost spokojená. Však rezonance vjemu je hlavním důvodem každého mého zvolání. :)

Ostrich: děkuji také za koment. Jít s kůží na trh. Otázka zní proč vůbec cokoliv tržit ze své kůže? Ačkoliv to by možná mohlo být také pohonem. Já píšu, když můza kope a kope tak dlouho, až nejde ignorovat. Pak v ozvěně jistého sdělení odkudsi něco někdy vznikne - někdy lépe, někdy hůře. Co svět si z toho vezme, budu ráda, nevezme-li nevadí. V každém případě krásná představa, že některá z mých tezí či jiných shluků zvukotvorných slov bude (možná) v úvodu nějaké zajímavé knihy. :)

Musaši: Děkuji za objasnění dávné doby minulé. Pravdou je, že jsem se tím blíže nezaobírala, jak to kdy bylo. Jsem prostě jenom občasný škrábal, co občas něco vhodí do světa. Ale souhlasím, že svět poezie je nyní spíš něco jako bublina především pro ty, které to zajímá. Osobně jsem ráda za tu bublinu, kde mohu potkávat tak trochu podobně postižené jedince, jako jsem sama. :)

R.L: i tobě děkuji. :)

13.11.2019 17:09:08dát kritice tipatkij
redaktor poezie

 

... a zbyla jen slova, která si můžeš přečíst znova.

Také se k této básni vracím, stále ve mně tak zvláštně rezonuje. Ostatně jako většina Tvých textů. Zde vsi všímám i té krásné laškovnosti, nadsázky v kontrastu s mírně patetickým začátkem. Příjemná symbióza.

A básník? Co to je? 

13.11.2019 07:05:35dát kritice tipOstrich

Ne ne. Neboj. Ti, kteří byli básníky a kterým se nějak povedlo přežít v lidské paměti, ovlivňují další nově narozené svého druhu, nesou a předávají jim memetickou vlnu. Stačí se podívat, kolik dobrých (třeba i vědeckých) knih má na začátku motto, které takovou básní je. Básníci všeho druhu se od pradávna navzájem drží nad vodou.

Vyslovit to, co cítím jako podstatné. Když se to nepovede, tak znova a znova, lépe, hůř, tak jako když baktérie zalézaly do všech skulin až kdovíkam pod zem, když se houby dostávaly na souš, když tam po jejich vláknech šplhaly řasy... 

Nebát se jít s kůží na trh. 

(Mimochodem, to, že kdysi býval básník pan Někdo, bylo tím, že okruh čtenářů býval velmi úzký. Kdysi jsem s úžasem od kohosi, kdo si to snad nevycucal z prstu, slyšel, kolik bylo absolventů gymnázií ve Francii někdy kolem roku 1700...strašně málo! Většina lidí nečetla - a většina básníků nepsala. Vymýšlela lidové písničky a pohádky :-)) 

08.11.2019 12:25:53dát kritice tipMusaši

Dnes žijí básníci jen uvnitř své bubliny. Píšou jen pro ghetto, tedy vlastně jen pro sebe navzájem. Já jsem přesvědčený, že si na tom ale dokonce zakládají, protože dnes je poezie uzavřený klub. Za klasiků to ovšem vypadalo zcela jinak . Básník býval pan Někdo a nejznámnější básníky znal kdejaký trouba. Oni si svou roli a svůj život básníka většinou krásně užívali, byli - li úspěšní.

Za básničku tip.

05.11.2019 13:49:00dát kritice tipR. L.

*/Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.