Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 433 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+13 neviditelných
Neřest prostřednictvím AirBnB (2-3. místo v "Próze měsíce - listopad 2019")
datum / id06.11.2019 / 500480Vytisknout |
autorProsecký
kategoriePovídky
témaRomantické
zobrazeno1504x
počet tipů29
v oblíbených1x
do výběru zařadila2a2a, Gora, Zbora, California Memory,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Odchodem dospělých dětí z domova, nevěrné manželky za bohatším, zdravějším, pracovitějším a vstřícnějším milencem, ani útěkem nejlepšího člověkova přítele, vyhladovělého psa Archieho, za hárající fenou život nekončí.

Neřest prostřednictvím AirBnB (2-3. místo v "Próze měsíce - listopad 2019")

Otevřel jsem likérník a zjistil, že všechny láhve jsou nejen otevřené, ale i značně odpité. Při jejich likvidaci jsem si tak zachovával bystrou mysl a už třetího dne života v opuštěném 3 + 1 jsem přišel na spásnou myšlenku, kterou stačilo jen zapít posledním hltem chartreusky: V době internetového boomu a všelijakých aplikací musí přece být snadné cestovat, seznamovat se a nacházet odpovídající partnerky!

Vyzkoušel jsem „singlemanparadise“, „thai cupid“, „ukrainiangirllove“, „redcat“, „elitepartnerlook“ i „hazido“. Což o to, odezva byla veliká. Denně jsem dostával desítky spamů a nabídek k nejdivočejším hrátkám od osamělých žen z blízka i zdaleka. Když jsem však zaplatil 3 dolary 80 centů, abych odtajnil fotografii a její mobilní číslo, začaly se na mě hrnout otázky a po každé druhé byly splatné další 3 dolary 80. Ani jsem nemusel nic zadávat do Gopaye. Strhával si to sám, dokud jsem nezablokoval a pro jistotu úplně nerozstříhal platební kartu.  

Pak mě napadlo spojit příjemné s poznáváním. Na „findyourtravelbuddy“ jsem zadal údaje, kdy a kam chci jet. Do pěti minut jsem měl desítky nabídek. Zřejmě jsem udělal chybu tím, že jsem jednak prozradil svůj věk (66 let) a zadruhé umístil na profil svou reálnou fotografii špatně oholeného, obtloustlého, plešatého a vyžilého strejčka. Ženy, které projevily zájem mě na cestách doprovázet, popřípadě v místě určení přímo bydlely, všechny vypadaly jako moje babička ve vysokém stadiu Alzheimera krátce před smrtí.

Nezbylo mi, než se pokusit o lest. Zaregistroval jsem se na AirBnB. Najdu si nocleh na atraktivním místě s vhodnou, tedy nepříliš atraktivní, spíše zoufalou majitelkou a pak …

Začal jsem opatrně. V sousedním Rakousku. Vesnice se jmenovala Schreckendorf. Majitelka sice na profil umístila fotku zachycující jen třetinu hlavy, ale i z ní bylo patrné, že má brýle, splihlé vlasy a předkus. Ideální cíl. Zaplatil jsem jednu noc, cestou koupil ve Znojmě nějaké proteinové tyčinky a jednu šestku smoothies. Za nasbírané bonusové body jsem od Fruitissima dostal láhev zeleninové šťávy a na flashku jsem si nahrál sérii mexických romantických písní z rádia Cafe Romantico (Rakušanka Julia upozorňovala, že ve vsi kolísá signál internetu, a tak mohla být data z cloudu nepřístupná).

Přijel jsem do Schreckendorfu s dvouhodinovým předstihem. Byt AirBNB byl ve vesnické bytovce a nikde ani živáčka. Ze zoufalství jsem chodil mezi hřbitovem a hřbitovní kaplí, až jsem objevil market Spar. Z ještě většího zoufalství jsem si za 4,80 Eur koupil proteinovou zmrzlinu. Když jsem ji dojedl, zavolal jsem Julii na WhatsApp. Marně. Poslala zprávu, že byt je připraven. Natěšený jsem doklusal k bytovce. Byt byl zavřený a na zvonění, ani klepání nikdo nereagoval.       

„Jsem tu,“ napsal jsem.

„Klíč je v krabičce,“ zněla odpověď.

Na futru skutečně byla jakási krabička se čtyřmi číselnými kolečky, jaká bývají třeba na kufru.

„Jak to otevřu?“

„Poslala jsem ti kód.“

Projíždím historii naší komunikace a nacházím kód. Natočím kolečka na správné číslice a nic.

„Nastavil jsem kód, co dál?“

„Otevři krabičku!“

Ale jak, holka? Cloumám krabičkou nahoru, do stran, a nakonec dolů. Tehdy se konečně otevře, vytáhnu klíč, odemknu si a moje první dobrodružství pod hlavičkou AirBNB začíná. Apartmán zahrnuje i kuchyňku. Tam si v rychlovarné konvici uvařím kávu z vlastního sáčku. V Lidlu stálo 150 gramů Robusty 17 korun. Přikusuji žitný bochánek za 5,90, na který jsem nakladl kuřecí šunku PIKOK 100 gramů v akční slevě za 17,90.

Co dál? Vídeň je sice blízko, za Dunajem, ale nejbližší most je 38 kilometrů. Ještě že jsem si vzal jeden z románů, které manželka před svým odchodem poházela jako bezcenné po podlaze před knihovnou: Cár mlhy od Michela Prisca. Kniha je to skutečně blbá, ale televize v apartmánu není. To také uvedu do recenze.

Ráno jsem vstal ještě za tmy a vyrazil. K nejbližšímu autobusu to bylo dvanáct kilometrů. Sotva jsem minul ceduli oznamující, že opouštím Schreckendorf, objevila se na AirBnB od Julie pochvalná recenze na mě. Zanechal jsem prý byt čistý. Doporučuje mě. To musela čekat skrytá za rohem. Jinak to nemohla stihnout.

Tento první neúspěch mě neodradil. Naopak. Druhým pokusem jsem se vydal dál. Až do italského Bergama. Na samotě v odlehlém lesíku pronajímala Natalia pokoj v rozlehlé vile. Byla to Thajka, které po rozvodu s evropským manželem zbyla kromě očí pro pláč právě už jen ta vila. S bazénem, parní lázní a soukromým kinem. To vše za 79 Eur za noc bez snídaně.

Do mého rozpočtu se zakousl ještě i taxík z letiště do hor za dalších 39 Eur. Ještě že jsem měl nakoupenou minerální vodu Saguaro, cereální bagety a šunku z LIDLu. Jako tajnou zbraň jsem si navíc vzal dvě láhve zlevněného Prosecca po 79,- Kč.  

Říká se, že normální chlap se neudrží, když se žena svlékne, ať už vypadá jakkoli. Natália byla tmavý typ s dlouhými rovnými vlasy a už počátkem první láhve Prosecca mě seznámila se svým tělem. Ne úplně. Kalhotky si nechala. Odhadl jsem, že je po šesti dětech, že kojila opravdu starostlivě a že posledních deset let se v jídle nijak neomezovala. Naštěstí na ni alkohol působil rychle a brzy nebyla schopná jiného pohybu než mluvení. Artikulovala hůře a moje znalost intimních výrazů v italštině má značné mezery. Protože je však doplňovala nekoordinovanými sice, ale názornými gesty rukou, porozuměl jsem. Thajky dosahují v neverbální komunikaci velkého mistrovství.

V klidu bych dopil druhou láhev a smířil se s dalším neúspěchem, kdyby Natálie neměla psa. Americký staffordšír Bruby se dožadoval vycházky velmi důrazně. Odolával jsem až do okamžiku, kdy se mi ostentativně vymočil na nohavici. Pak jsem našel vodítko i obojek, nechal rozvalenou Natálii na gauči a většinu noci strávil povlávající na vodítku v konstantní, délkou vodítka definované, vzdálenosti za Brubym.

Peněz za noční taxík mi bylo líto a noc na letišti jsem také strávit nechtěl. Určitou jiskřičku naděje mi dával očekávaný příjezd Natáliiny mnohem mladší sestry. Teprve ráno, když mi Natalia snědla obě cereální bulky, jsem se dozvěděl, že hezčí a mladší sestra přijede až na vánoce.

V recenzi jsem se pomstil. Napsal jsem, že pokoj je opotřebovaný a v koupelně nejsou renesanční, ale jen barokní prvky. Navíc majitelka otravuje hosty svým psem, kouří a nutí hosty šetřit teplou vodou. Nebyla to pravda. Tekla jen studená.

Třetí pokus mně umožnil poznat, jak drsné bývá i v teplém ročním období pobřeží Biskajského zálivu. Poučen z předchozích nezdarů pronajal jsem si pokoj ve městě (Biarritz), abych měl možnost úniku.

Vždycky jsem si myslel, že Corazon je ženské jméno. Dveře mně otevřel podsaditý Mexičan černý jak uhel. Varovat mě měl už jeho první pohled. Díval se mi níže, než mám podbřišek. Že je to gay, jsem ale poznal až tehdy, když mi se sklenkou bordeaux v ruce položil druhou ruku na stehno.

Nevěřili byste, že v noci v Biarritzu neseženete žádné ubytování. Z nachlazení kvůli noci strávené na větrném břehu Atlantiku jsem se už vyléčil. Příště asi raději zkusím couchsurfing.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

17.12.2019 16:33:43dát kritice tipProsecký

Díky, bixley! Sice je to takové plytké, ale chtěl jsem si hlavně udělat legraci.

17.12.2019 13:15:14dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Jak dnes může být dobrodružný život s internetem a airbnb! Hezky popsané! T

13.12.2019 13:23:01dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Na druhé straně se povídka hodně líbí. Všiml jsem si, že jen já jsem takový šťoura.

13.12.2019 13:10:51dát kritice tipProsecký

Jardo, máš pravdu. Třeba v tom textu, který uvádíš, je to zcela zbytečné. Nechal jsem se při popsiu zbytečně unést a měl jsem to následně redakčně upravit.

13.12.2019 11:48:46dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Tomu rozumím. Uvedl jsem to jen jako příklad, abys věděl, jak to myslím. Netvrdím, že zrovna z tohoto by se mělo něco vypouštět. To chce vždy důkladně promyslet. Co do textu nedat je skoro těžší rozhodnout, než jej celý napsat. S tím mám bohaté zkušenosti.

13.12.2019 11:38:15dát kritice tipProsecký

Dobrý rozbor. Já jsem tím asi chtěl popsat "hrdinovu" lakotu. 

13.12.2019 09:45:49dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Na to se dá podívat dvěma způsoby - buď oddechové pauzy přidat, nebo nechat ty, co tam jsou a snížit počet oněch "faktických" údajů, které v povídce nemají co dělat, aleprávě proto tam jsou, aby vyvolávaly humor.

Například: "Tam si v rychlovarné konvici uvařím kávu z vlastního sáčku. V Lidlu stálo 150 gramů Robusty 17 korun. Přikusuji žitný bochánek za 5,90, na který jsem nakladl kuřecí šunku PIKOK 100 gramů v akční slevě za 17,90." Když uvážím, že ze všech těchto informací potřebuji jako čtenář vědět pouze, že si uvařil kávu z vlastního sáčku, pak mohu nakládat se zbytkem celkem volně a podle mého by stačilo, kdybys napsal už jen: "V Lidlu stálo 150 gramů Robusty 17 korun." Pak se mi už zdá, že to talčíš do čtenáře pod párou, aby mu neunikl ten fór.

Kdysi jsem se pohyboval kolem jednoho amatérského divadla, kde režíroval pozdější ministr kultury Pavel Dostál. Měl ve zvyku nacpat do každé hry co najvíc vtipů, aby se diváci neustále chechtali. Jenže spousta těch vtipů už byla násilná a laciná. 

13.12.2019 08:42:01dát kritice tipProsecký

Ne, ne, kvaji, nemám co promíjet. Teď už to předělávat nemůžu, ale zamýšlím se nad tím. Mým vzorem vždy byl Jaroslav Hašek. Podívám se, jestli i u něho jsou oddechové pauzy. Já jsem byl naučený všechno zbytečné v textu vynechávat, u každé věty se ptát: "Musí tot am být?"

13.12.2019 00:05:02dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Těch výčtů a faktických údajů je v příběhu podle mého moc, valíš je do čtenáře jako z kulometu, takže po chvíli mě přestávají bavit a nepůsobí na mě humorně, což je ale jejich účel. Mám dojem, že je to otázka nesprávných proporcí mezi figurou a pozadím. Aby vtip mohl zapůsobit, musí vyznít a to lze dosáhnout jen tak, že necháš čtenáře po každém fóru moment odpočinout.

Četl jsem několik podobných povídek (byly napsané tak před sedmdestáti až osmdesáti lety), ale tam mi proporce připadaly správné.

Promiň. Možná jsem to ale četl jen ve špatném rozpoložení.

02.12.2019 18:29:35dát kritice tipProsecký

Díky, K3.

02.12.2019 17:56:39dát kritice tipK3

Pobavilo mě to.

29.11.2019 20:47:17dát kritice tipProsecký

Díky moc, lastgaspe.

29.11.2019 20:42:10dát kritice tiplastgasp

Tak to je moje kafe. Prosecký gratuluji. To jsou zážitky a zkušenosti k nezaplacení. Při čtení jsem začal škytat a to se mi vždy stává u klasické literatury. Tím jsem is tě zařadil mezi oblíbené autory a těším se na další cestovní dobrodružství.

26.11.2019 09:05:59dát kritice tipProsecký

Díky, laste. To víš, je to takové plytké, jak říkají Slezané.

26.11.2019 08:58:39dát kritice tiplastgasp

To je moje kafe. Velmi jsem se pobavil. Některé věty vidím jako perly. Perlil si opravdu vtipně, při tom nepodbízivě. Téma úžasné. Díky. Bezva.

25.11.2019 20:33:08dát kritice tipProsecký

DIKY za nazor.

25.11.2019 14:28:46dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Začátek mě zaujal tušením humoru založeného nejspíš na sebeironii.
Četlo se to dobře, jen toho humoru bylo možná míň než v mém úvodním tušení,
ale námět oceňuji.
Tip.
24.11.2019 12:00:06dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky:-)

avi PM

24.11.2019 11:58:50dát kritice tipProsecký

Budu rad, kdyz nominujes.

24.11.2019 11:47:08dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Mohla bych povídku nominovat do PM?

23.11.2019 10:00:12dát kritice tipOldjerry
korektor

Píšeš tak, že se budu těšit...

22.11.2019 16:03:17dát kritice tipProsecký

Ahoj, Oldjerry! Ve skutečném životě jedu hned zkraje ledna přes airbnb na dvě noci do Dánska, protože to je nejlevnější. Snad se vrátím a načerpám novou inspiraci.

22.11.2019 15:31:13dát kritice tipOldjerry
korektor

Romantické? to je  sarkazmus... jóóó - takhle hořkokyselé se sarkastickoautoflagelantským štychem to je správná kategorie. Je to moje kategorie - já ctím tvé zařazení povídky...  můj mírný nesouhlas je tak vyčerpán a tak už se jen bavím. Mně se to stát nemůže: nemám tolik Eur a po tvých  zkušenostech by mne už ani nenapadlo někam jet - navíc když neumím italsky, německy a krom ruštiny ani jinak...  Dobrý ...**

19.11.2019 10:21:21dát kritice tipCalifornia Memory

Pocit se mýlit nemůže, je to sdělení tvého těla mozku a tělo ti nelže, nemá důvod. Když jsem měla v mánii pocit, že je mi takový horko, že už to nevydržím a skočila jsem do ledové Vltavy, ani tehdy mě tělo nezradilo. Věřím mu. Na záchrance přivezli dýchací přístroj zbytečně a doktor nevěřil, že mi stačila deka. City jsou komplikovanější, ty už jdou ze srdce, ale i to je součástí těla. Jen tam navíc vstupuje čas. Soubor pocitů. Jako film, z jednotlivých políček. Výsledný cit se mění s každým dalším pocitem na filmu. Může být pořád stejný, může růst, může krnět, haprovat, kolísat - to záleží. Ale pořád cítím, že ani ten se mýlit nemůže. Protože vychází z tebe, z tvého těla.

Ale ego, to se mýlí velice rádo, to nás obelhává od rána do večera :)

19.11.2019 10:02:24dát kritice tipProsecký

Podle tebe se pocit, nebo cit nemohou mýlit?

19.11.2019 08:43:26dát kritice tipCalifornia Memory

Pocit je pocit, pocit se nemůže mýlit. Je to okamžité sdělení těla v určitém momentu. Za tři sekundy může být jiné. Může tě střídavě polévat horko a chlad.

City jsou komplikovanější. Dlouhodobý soubor pocitů k někomu nebo k něčemu. Buď je chováš nebo ne. Ani zde není omyl na místě.

Mýlit se je ovšem možné. V úsudku. Raději si tedy nic nemyslím.

Pokud jsem si něčím jistá, pak tím, co cítím. Jedině tam mám jistotu, kterou mohu sdílet.

19.11.2019 07:24:52dát kritice tipProsecký

To, že o svých pocitech nepochybuješ, ještě neznamená, že se nemohou mýlit.

17.11.2019 21:02:45dát kritice tipCalifornia Memory

O svých pocitech ani citech nepochybuji.. když cítím, jsem si tím jistá.

17.11.2019 14:46:29dát kritice tipProsecký

Děkuji, Josephino, Theo i Californie. Popravdě řečeno, Memory, si nejsem jistý, ale možné to je.

17.11.2019 12:04:36dát kritice tipCalifornia Memory

Gora starostlivě vypíchla ty nejlepčejší kousky :) zopakuji tedy zásah s renesancí a barokem, a posílám ještě jeden výběr :)  Z věty "Co dál" na mne dýchl dokonalý chlad, nebo je to jen pocit?

17.11.2019 11:42:46dát kritice tipThea v tramvaji

Tohle mne vážně pobavilo :))) 

15.11.2019 14:03:57dát kritice tipJosephina

:-)))) bezva! mám lepší zkušenosti s booking.com, levné ubytování se společnou kuchyní-tam se dá při vaření pokecat aspoň se spolubydlícími .... ale chlapy raděj lovim na literárních servrech a fb ... ftip ... už taky raděj neeeeee

13.11.2019 13:49:23dát kritice tipZbora
redaktor poezie

Rádo se stalo. A profík nejsem :)

13.11.2019 13:19:37dát kritice tipProsecký

Díky, Zboro. Od profesionála si toho zvlášť vážím.

13.11.2019 13:11:091 tipů dát kritice tipZbora
redaktor poezie

Zábavné, svižné...

09.11.2019 11:27:27dát kritice tipMusaši

Vidím, že jsi docela dobrodruh, aspoň co se sexu a cestování týče. Pobavilo mě to . Tip.

07.11.2019 13:53:35dát kritice tipProsecký

Děkuji, knihomol´e.

07.11.2019 13:46:331 tipů dát kritice tipKarpatský knihomoľ

asi budem častejšie čítať poviedky, bavilo ma to veľmi

07.11.2019 08:33:12dát kritice tipProsecký

Chlapci a děvčata, fakt vám děkuji za návštěvu i chválu.

07.11.2019 06:16:17dát kritice tipJanina6

Skvělé :-)

06.11.2019 23:36:08dát kritice tipMarcela.K.

:-)))) 

06.11.2019 23:22:28dát kritice tipa2a2a

Už dávno tě mám zafixovaného jako bravurního fejetonistu. Bez jediného hluchého místa a i zklamání ze vzhkedu žen je podáno s naprosto zřetelnou nadsázkou.

06.11.2019 22:24:07dát kritice tipKočkodan

Nemusíš si dělat starosti, jako čtenář jsem byl tvým dílkem vydatně nakojen. :-)

06.11.2019 21:23:451 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Tak ti nevím, nebyl na tom hrdina lépe na fiktivním obojku? 

Bezva napsaná ztřeštěnost s podtextem:-) Oceňuji špílce jako  v koupelně nejsou renesanční, ale jen barokní prvky.

... jsem se dozvěděl, že hezčí a mladší sestra přijede až na vánoce.

... že kojila opravdu starostlivě...

 

06.11.2019 19:13:02dát kritice tipAlegna

:-) Prý romantické....mno.......ale slzy mi tečou

06.11.2019 15:21:56dát kritice tipAndělka1

Bezva...ten úžasný jazyk...obdivuji, jak ho znáte.Směji se. I smutno je mi z té nadsázky.

06.11.2019 12:48:17dát kritice tipProsecký

Díky, Silene. 

06.11.2019 12:28:12dát kritice tipSilene

Prosecký, k lidlovským slaným burákům, které jsem si z ekonomických důvodů dala na oběd, jako dělané! 

Ještě by to chtělo korekturu, pro těch pár drobností tam-Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.