Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 435 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+16 neviditelných
KDYŽ TO MÁŠ DOHRÁT... / SVÍČKA ZA HONZU VYČÍTALA
datum / id01.03.2020 / 504186Vytisknout |
autorR. L.
kategorieVázané veršeDalší dílo autora
sbírka(85.) JEN TAKOVÝ "PŘÍPODOTEK PŘES RAMENO"...,
zobrazeno75x
počet tipů3
v oblíbených0x
Prolog

Zemřel jeden z „Greenhornů“, písničkář a tramp Jan Vyčítal


Ve věku 77 let dnes zemřel jeden z průkopníků české country a zakládající člen skupiny Greenhorns Jan Vyčítal. Veřejnosti byl známý nejen jako zpěvák, kytarista a textař, ale i jako karikaturista a autor kreslených vtipů.


O jeho úmrtí informoval server Blesk.cz s odkazem webové stránky Greenhorns. „Dnes odešel na poslední vandr do věčného kraje modré trávy zakládající člen skupiny Greenhorns Honza Vyčítal. Suchou stezku, Honzo, a slunce nad hlavou!“ uvedli členové kapely. Příští neděli by Vyčítal oslavil 78. narozeniny.


K trampskému způsobu života Vyčítala inspirovaly knihy Jaroslava Foglara. Líbil se mu skauting, příroda a všechno, co souviselo se zakázanou Amerikou. Trampská kytara ho přivedla až ke kariéře profesionálního hudebníka. Za normalizace si za svou prostořekost vysloužil zákaz umělecké činnosti.


Mnohé jeho písničky vešly do zpěvníků a dodnes trampové zpívají jeho Oranžovej expres, Pivní džíp, Cadillac, Rovnou, tady rovnou, Blízko Little Big Hornu, Červenou řeku, Blues Folsomské věznice, Když náš táta hrál a další.


 


Vyčítalovo jméno znali také čtenáři satirického časopisu Dikobraz. Pro tento a další časopisy dodával kreslený humor. Po roce 1968 nesměl několik let publikovat, tvořil proto pod pseudonymy. Později se jeho obrázky na stránky novin a časopisů vrátily, vedle toho ilustroval řadu knih.


Vyčítal se narodil v Praze na Pankráci, vystudoval obor propagační grafika na střední výtvarné škole. Poté začal pracovat ve výtvarném oddělení Československé televize a rychle se prosadil jako karikaturista a výtvarník s typickým rukopisem.


V roce 1965 spoluzaložil skupinu Greenhorns, která se za normalizace musela povinně přejmenovat na Zelenáče. Skupinu dál vedl i přesto, že v 80. letech to nemohl dělat oficiálně, protože neměl hudební vzdělání. Pro Greenhorns, kteří hráli hlavně americké tradicionály a hudbu tamních hvězd country, psal většinu textů. Mnohé z amerických lidovek převyprávěl pro české posluchače a staly se z nich hity. Zpíval je on sám a Michal Tučný či Josef Šimek. Některé texty napsal Vyčítal například i Haně Zagorové nebo Věře Martinové.


(ČTK)

KDYŽ TO MÁŠ DOHRÁT... / SVÍČKA ZA HONZU VYČÍTALA

 KDYŽ TO MÁŠ DOHRÁT... / SVÍČKA ZA HONZU VYČÍTALA


Už není důležitý,
co je zažitý,
nebo vžitý,
či užitý...


Jsi to Ty,
ale žádný TýTý,
či plechy vlnitý,
květy rozvitý.


Jsi to Ty
a jak Jsi hbitý.
Slova, jak ulitý
a nikde slitý.


Jsi to Ty...


*/Praha
(1. 3. 2020)
Vázané verše
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

03.03.2020 07:53:15dát kritice tipR. L.

:))

02.03.2020 13:46:36dát kritice tipAlegna

***

02.03.2020 07:49:16dát kritice tipR. L.

Děkuji, nějak se z toho pořád nemohu vzpamatovat...

02.03.2020 05:53:59dát kritice tipAndělka1

***Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.