Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 436 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+14 neviditelných
MALÉ POJEDNÁNÍ O LIDECH, KTEŘÍ TU S NÁMI UŽ NEBUDOU
datum / id21.03.2020 / 504910Vytisknout |
autorR. L.
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
sbírka(85.) JEN TAKOVÝ "PŘÍPODOTEK PŘES RAMENO"...,
zobrazeno48x
počet tipů1
v oblíbených0x
Prolog

Zemřela legenda country Kenny Rogers


Dnes 8:07 • Aktualizováno 8:42


Novinky


 


V 81letech zemřel v noci na sobotu ve svém domě v Sandy Springs ve státě Georgia country zpěvák Kenny Rogers. Oznámili to v sobotu ráno jeho příbuzní. Rogers během padesát let dlouhé kariéry získal tři ceny Grammy z osmnácti, na které byl nominován. Byl uveden do síně slávy country. Jeho desek se prodalo přes sto milionů kusů.


 „Rogersova rodina je smutná, že musí oznámit, že Kenny Rogers skonal v noci v 22:22 ve věku 81 let. Rogers zesnul v poklidu v domě z přirozených příčin obklopen svou rodinou,“ uvedla rodina s tím, že kvůli koronavirové pandemii plánuje jen malý soukromý obřad. „Těšíme, že veřejně oslavíme Kennyho život s přáteli a fanoušky později,“ dodala v prohlášení. Byl v péči hospice.


Zpěvák, který ukončil svou kariéru v roce 2015, měl v posledních letech zdravotní potíže. Poslední turné na radu lékařů nedokončil a trpěl řadou zdravotních problémů, loni v květnu byl hospitalizován kvůli dehydrataci. Naposled živě vystupoval v říjnu 2017 v Nashvillu.


**********************************


Kenny Rogers, celým jménem Kenneth Ray Rogers, (* 21. srpna 1938 Houston, Texas, USA) byl americký zpěvák, kytarista, klavírista, fotograf, herec a producent působící v oblasti americké country i pop-music, držitel ceny Grammy.

MALÉ POJEDNÁNÍ O LIDECH, KTEŘÍ TU S NÁMI UŽ NEBUDOU

MALÉ POJEDNÁNÍ O LIDECH, KTEŘÍ TU S NÁMI UŽ NEBUDOU


Abych snad na někoho nezapomněl: Honza Vyčítal, Mirek Kovařík, Eva Pilarová, Dana Zátopková, Vladimír Zábrodský, Kenny Rogers... Jasně, že americké tradicionály, které sem dovedl převyprávět Jan Vyčítal (zakládající člen, frontman legendární skupiny Greenhorns, vynikající textař, ilustrátor knih i satirického časopisu Dikobraz), a které mastíme na kytary od puberty u všech ohňů jednou odejdou s námi, stejně jako záblesk osvícení beatnické poezie (Allena Gingsberga,  Lawrece Ferlinghettiho, s nimiž se setkal nakonec osobně, ale i Václava Hraběte) v podání nejen skvělého recitátora a pedagoga Mirka Kovaříka, propagátora poezie na festivalech Porta, v divadle tzv. malých forem v pořadech Zelené peří v klubu Rubín na Malé Straně, kde pomáhal často vejít ve známost začínajícím autorům, nelze nevzpomenout na redigování knih v nakladatelství Mladá fronta, jazzové a swingové věci po trojnásobné zlaté slavici, tedy zpěvačce, Evě Pilarové, zásady a vedení k správnému životu olympijské medailistky a předsedkyně Olympijského výboru Dany Zátopkové, manželky legendárního Emila Zátopka, hokejové umění Vladimíra Zábrodského a nasládle chraplavý hlas Kennyho Rogerse. Naopak jeho "Ruby, Don't Take Your Love to Town" budeme hrát možná ještě víc až zas budeme u táboráku výt na Měsíc. Za války ve Vietnamu byla zakázána na mnoha amerických vysílacích stanicích. Nepomohlo to. Když se to lidem líbí, má vyšší moc prostě smůlu.


*****************


Podobně (to sem zdánlivě nepatří) s písní "Je t' aime moi non plus" (Jane Birkin et Serge Gainsbourg, 1967) pro svůj silný sexuální podtext. Možná právě proto na olympiádě v Kanadě (1969) ji sportovci zvolili písní roku a přes určité zákazy (hlavně u nás) se stejně hraje dodnes.


****************


Nemůžeme chtít něco donekonečna (ani ty písně), neboť se střídají generace a každá má své hrdiny, modly, elitu. Ale můžeme těm lidem poděkovat, že nás neskonale obohatili. Pokusit se říci, že byli skvělí, dobří, výjimeční.


*/Praha
(21. 3. 2020)
Miniatury prozaické


 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

21.03.2020 18:51:34dát kritice tipR. L.

Jasně, ti všichni jsou svým způsobem dnes již legendy... Díky za pozastavení, Tvůj čas, názor..., spolusdílení - to také.

21.03.2020 18:48:33dát kritice tipAndělka1

ODPOČÍVEJTE  V POKOJI...Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.