Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 454 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

OTEVŘENÝ DOPIS A VÝZVA K NARUŠENÍ STEREOTYPNÍHO MYŠLENÍ
datum / id04.04.2020 / 505502Vytisknout |
autorsnake_01
kategorieDiskuseDalší dílo autora
zobrazeno1297x
počet tipů9
v oblíbených0x
OTEVŘENÝ DOPIS A VÝZVA K NARUŠENÍ STEREOTYPNÍHO MYŠLENÍ

OTEVŘENÝ DOPIS

A VÝZVA K NARUŠENÍ STEREOTYPNÍHO MYŠLENÍ

 

 

Vážení přátelé,

Nejsem z těch, kdo by chtěli zveličovat koronavirovou pandemii, ale ani nemám v plánu ji zlehčovat. Přestože s pandemií jako takovou (kromě dodržování vládních nařízení a ohleduplnosti k druhým) nic ze své pozice nezmůžu, rozhodl jsem se zacílit na hlubší, obecně lidský problém, který v kritických chvílích vyplouvá o to více na světlo.

Dnes a denně se setkávám s určitým typem stereotypního myšlení a jednání, které bych zde chtěl více rozebrat a detailněji poukázat na jeho nebezpečnost. Zároveň chci prostřednictvím tohoto dopisu navrhnout společný postup, který by mohl situaci prospět.

A nyní k věci: z mnoha míst, vzdálených i přímých, na mne doléhají argumenty, na něž chci upozornit. V době, kdy B. Johnson oznamoval britské populaci, že je koronavirová pandemie bude něco stát a musí se připravit na to, že možná ztratí své blízké, sice BBC vhodně reagovala zesměšněním takového přístupu srovnáním s citátem lorda Farkvada (SHREK): „Někteří z Vás možná zemřou, ale je to oběť, kterou jsem ochoten podstoupit;“ na druhou stranu zesměšnění možná není tím správným přístupem, protože nevede k pochopení situace. Navíc se s podobnými projevy můžeme setkávat i na jiných místech – Prezident Trump preferující ekonomický prospěch země nad zdravím obyvatel vysílá jasnou zprávu ve smyslu: Beztak umírají hlavně důchodci! (Rozuměj: lidé ekonomicky zatěžující zemi svými nároky). Já sám jsem se s podobnými projevy setkal na několika místech i osobně, je sice pravda, že ve většině případů je pronášejí osobnostně nestabilní lidé, často s narcistickými sklony, to ale na věci nic nemění, právě naopak: lidé s takovým typem narcistické poruchy, která se projevuje přesvědčováním ostatních o vlastní výjimečnosti, mají často významný společenský vliv.

Rád bych zde upozornil na to, jak a proč především k podobným projevům dochází. Začnu parafrází F. Nietzscheho, ten v knize Lidské, příliš lidské poukazuje na fakt, že nelze jednoznačně srovnávat utrpení jednoho s vinou druhého, to je třeba chápat především tak, že trpící považuje často své vlastní utrpení za mnohem podstatnější, než jak se objektivně vzato jeví z nadhledu. Podobným nabouráváním stereotypu trpícího se zabývala většina náboženství a filozofických kultur.

Druhým vstupním faktem je to, že nebezpečí nastává vždy, když začínáme vnímat schematicky. Jak ukazuje například Zimbardův Standfordský experiment, pokud chci vytvořit masového nepřítele, je třeba, aby se značně setřela jeho individualita - lidé jsou oblečeni do stejnokrojů (vězni, vojáci), jsou viditelně označeni (Davidova hvězda), ztrácejí osobnost (číslo místo jména). Zároveň se ukazuje, že podobné schematické uvažování (specifičtí MY a nekonkrétní ONI) je obecně lidské a tradiční přinejmenším od dob pravěkých společenství. Netřeba připomínat, že mírnícím faktorem je zde civilizace, která je ale vždy v období krize krátkodobě na ústupu.

Z toho všeho plyne, že lidé pronášející podobné generalizující soudy se v první řadě nechají unášet snadnou cestou masového uvažování, v rámci něhož podvědomě stírají individuální rysy členů skupiny (v tomto případě především seniorů); také to ale jasně ukazuje, že si mnozí z těchto lidí neumí představit, že by jejich vlastní utrpení bylo srovnatelné s utrpením jiných. Aby mi bylo správně rozuměno: není problematické obětovat nebo nechat zemřít nějakého zcela nespecifického důchodce, v takovém případě je zcela dobře možné se odvinit nebo osobní vinu (v tomto případě z přenosu nemoci) vůbec nepociťovat. Naprostá většina lidí přitom osobní (řekněme rodinné) ztráty prožívá velmi intenzivně. Výsledek je paradoxní: na jedné straně souhlas s umíráním nespecifických staroušků a na straně druhé hluboká účast při osobní ztrátě.

Mám za to, spolu s Nietzschem a Rimbaudem, že situace je alespoň zčásti řešitelná, pokud se nám podaří nabourat stereotypní uvažování navracením tváře. Když Rimbaud prohlašoval, že se rozhodl být kýmkoli, mám za to, že myslel právě na toto – prožít osudy všech a do všech se vcítit. To je podle mě účinnou zbraní proti netečnosti a stereotypnímu myšlení.

Rimbaud i Nietzsche byli básníci a k prožívání cizích osudů jako vlastních tak měli výjimečnou výbavu, stejně jako mnozí zde. Chci Vás proto všechny požádat o následující:

Pojďme společně vytvořit projekt, jehož cílem bude vytrhnout jedince z anonymity. Výstupem ať jsou krátké (především) prozaické texty v názvu vždy označené: OBYČEJNÝ ČLOVĚK (a pak vlastní název).

Cílem takových textů by mělo být zpřítomnit konkrétního stárnoucího muže nebo ženu, ukázat na jejich každodenní starosti, sociální sítě, vztahy. Sám myslím na lidi z vesnice, kde jsem jako kluk často pobýval. Na staroušky s červenými obličeji před krámkem, kteří už v sedm ráno přesvědčovali manželku, že musí jít „nakoupit“, na babičky, které vozily nákup v košíku na kole a před kopcem vždy sesedaly, na včelaře, který se o med a medovinu dělil se všemi, kdo přišli…

 

Věžím, že mnoho z povýšeneckého postoje se vytratí, pokud si člověk namísto nespecifické masy představí konkrétního člověka!

 

Možná je můj nápad příliš naivní a hloupý. Pokud je to tak, nereagujte na něj. Pokud Vám ale přijde, že podobná iniciativa může mít smysl, pojďme to společně zkusit!

 

Pavel Martinec (snake_01)

 

PS: Odkazy na díla můžete vkládat též do komentáře k tomuto příspěvku.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

31.05.2020 23:50:22dát kritice tipJachula

Super nápad s těmi staříky. Myslím, že je i mnoho jiných sociálních skupin, které jsou na tom podobně. Chápu, nemluví se o nich tak, jako o seniorech, ani nejsou politickou agendou manifestováni, coby "ohrožený druh". V duchu této extrémní eugeniky by sem mohli spadat třeba lidé obézní, nebo lidé s diabetem, nebo s jinou nemocí zvyšující riziko ohrožení touto nákazou. No, dalo by se říct, že každý z nás má vlastně nějakou tu nemoc, kterou se cítí být znevýhodněn oproti "zdravé populaci". Dokonce jsem slyšel polemiku, že nejohroženější nejsou staří lidé, když jsou v kondici a při síle, mají vcelku slušnou šanci přežití i lidé v pokročilém věku. Takže s chutí do toho, :-)

30.05.2020 16:04:05dát kritice tipMorfe

krasne myšlienky v tvojom texte ale prepač, ja nerozumiem tvojej výzve, pekny deň ti prajem

13.04.2020 10:35:45dát kritice tipPoky

Jednotlivec pomáhá jako jednotlivec.

Bylo by fajn vytvořit tým.

05.04.2020 17:42:023 tipů dát kritice tipEntropia

Aleš_Novák: samozřejmě, že ne každý terorista je uprchlík před válkou :-)

Možná ještě větší problém než dělení na „my“ a „oni“ je právě to nadřazování ekonomiky nad všechno (všechny) ostatní. Nejen senioři, dle časopisu Byznys i ženy „likvidují ekonomiku“. O chudém jihu (skvělém odbytišti našich zbrojovek) nemluvě. Kdyby takto vypadal organismus – jedna část předimenzovaná, druhá podvyživená – zhroutil by se celý. Svět je globální – jeden organismus. Ekonomika v době pandemie nekvete a nepokvete. Jde o to, co říká zvedavec: ne dát chudému rybu, ale naučit ho chytat ryby, nebo přesněji: vytvořit podmínky, aby to vůbec bylo možné.

05.04.2020 10:57:241 tipů dát kritice tipsnake_01
korektor, redaktor poezie

Aleš: Je to tak, jak říkáš. Stereotypizace se začíná objevovat vždy, když dělíme na skupiny (a týká se všech stran). Dodnes si vzpomínám na Remarqua a jeho Stíny v ráji. Proto taky je podle mě ve chvíli krize potřeba upozorňovat na individualitu a jedinečnost.

05.04.2020 10:28:401 tipů dát kritice tipaleš-novák

ano, i uprchlíci z celého světa podléhají stereotypnímu myšlení. Zdá se jim, že stačí nasednout do člunu a přeplavat do země zaslíbené, kde budou s otevřenou náručí přivítáni. Jenže jak víme z osudu československých uprchlíků po roce 1948 a 1968, bývá cesta z uprchlického tábora k legálnímu pobytu v nové zemi docela dlouhá a strastiplná. Proti stereotypnímu myšlení přistěhovalce stojí stereotypní myšlení domorodce...

05.04.2020 10:08:59dát kritice tipsnake_01
korektor, redaktor poezie

Entropia: Máš samozřejmě pravdu - ani dopis jako takoý nenaznačuje nic  v tom smyslu, že by se mělo jednat o jedinečnou zkušenost, stereotypizace je běžný jev, cílím na staré lidi, protože je to (podle mě) aktuálně třeba, jinak ale stereotypizace nepřítele ve smyslu přistěhovalce ze Sýrie probíhá úplně stejně a často ještě s horšími důsledky.

04.04.2020 22:23:31dát kritice tipaleš-novák

Entropia: "stárnoucí muž nebo žena"  nemusí být nutně senior...

Zajímavým aktuálním tématem, když už snake01 mluví o venkovanech, je odpor venkovanů vůči turistům z měst... možná jde taky o projev "stereotypního myšlení"...? 

04.04.2020 21:50:163 tipů dát kritice tipEntropia

Proč je problém zúžen jen na seniory, když sousloví „stereotypní myšlení“ uvedené v názvu je o něčem daleko komplexnějším. Stereotypní myšlení nadřazující ekonomiku nad jednotlivce a jeho (opomíjené ze stejného důvodu) životní prostředí – to je problém starý jako euroamerická civilizace sama. Koronavirus je jen lakmusový papírek.

Ty výroky na adresu seniorů jsou jen mírnější formou toho, co zaznívá na adresu např. těch, kteří sem jezdí za prací ze zemí s problematickým režimem, do kterého my vyvážíme zbraně. I to jsou zcela konkrétní lidé s konkrétními osudy. Pandemie nám má jen připomenout, že žijeme v globálním světě.

04.04.2020 21:41:16dát kritice tipuhlík1

Dovolím si nabídnout fejetonek SUPERSTAR z dneška

https://www.pismak.cz/index.php?data=read&id=505461

04.04.2020 18:19:031 tipů dát kritice tipaleš-novák

Dobrý nápad... ale autoři i čtenáři se zamýšlejí dost, valí se to na ně že ze všech stran...

04.04.2020 18:12:05dát kritice tipsnake_01
korektor, redaktor poezie

Díky, Goro.

04.04.2020 18:11:08dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

S dovolením jednu starší miniprózu k tématu OBYČEJNÝ ČLOVĚK.

Návštěvní neděle

04.04.2020 18:09:56dát kritice tipsnake_01
korektor, redaktor poezie

Vika: Vím, že máš pravdu, nicméně i mezi lidmi, kteří podobné věci čtou, mohou být takoví, kteří v obtížné době začnou pod tlakem kolísat - a tenhle projekt by jim mohl zpřítomnit hodnoty, které normálně zastávají. Hlavním cílem je přimět lidi - autory i čtenáře - k zamyšlení.

04.04.2020 17:57:26dát kritice tipVika

Je to dobře napsaná výzva. Nevím ale do jaké šíře jde realizovat projekt a jestli je možné oslovit jeho cílovou skupinu. Řekla bych, že většina lidí tu konkrétnost už takto přímo vnímá, právě přes síť osobních vztahů (ohrožených blízkých). Tak vidí ty, kterých se současná hrozba onemocnění  "týká nejvíce" i v dalších lidech. Ti pak rozhodně nejsou bezejmeným označením skupiny. Ta - podle mě menšina (snad) - zase málo vnímá tyto typy projektů. Tak jak skin většinou nečte příběhy přeživších holocaustu. Takže pokud by něco takového vzniklo, nejvíce to osloví ty, co to už ví. Článek (tvoje výzva) je sama přínosem. 

04.04.2020 16:36:35dát kritice tipAndělka1

Bezva náad. Zázračné věci jsou totiž prosté a jednoduché. 

04.04.2020 15:48:09dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Tvůj nápad má určitě smysl. Díky za něj.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor