Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 438 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+14 neviditelných
Prozřetelnost na straně dvacet osm
datum / id11.05.2020 / 506786Vytisknout |
autorArnikavevlasech
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
témaKaždodenní
zobrazeno70x
počet tipů3
v oblíbených0x
Prolog

Při čtení Sto roků samoty.

Prozřetelnost na straně dvacet osm

Být je zvláštní. Ráno vstaneš a večer jdeš spát už jako někdo jiný. Někdy máš sny cizí, jindy své. Málokdo pozná rozdíl. Málokdo tomu rozumí. Vevnitř pár otázek, vně vzduchoprázdno.

Vzpomínám na den, kdy jsem začala věřit osudu. Našla jsem jej toho večera schouleného na straně dvacet osm. Může člověk s otočením stránky ztratit víru? Už nerozmlouvá s Bohem a píše si posmrtnou řeč. Až ji dokončí, uroním pár slz a pak zapomenu. 

Nezapomínej, musíš zapomenout, čeká se na to. Dáváš a nebo rozdáváš? Dostáváš? Oplakáváš? Víš, změnil jsi mi život. Změnil jsi mě.

Ztrácím vděčnost. Protéká mi mezi prsty. Když ztrácíš, na vině jsou ruce. Neptej se mne proč, prostě to tak v životě bývá. Tyhle řádky mi taky nedávají smysl.

Pryč se zdvořilostmi, ty nikoho nezajímají, chce se po tobě trochu víc, už přeci nejsme dětmi. Poddáš se práškům na bolest, kterou nemáš a nebo budeš ještě pár let plýtvat slovy?

Nevím, co hledáme a proč kvůli tomu nemůžeme v noci spát. A tak noc střídá ráno, protože mezi paprsky se nemůžeš schovat.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

02.06.2020 12:31:141 tipů dát kritice tipOstrich

Cítím z toho rozjitřenost, kterou mám rád. Něco rostoucího se dere na povrch. Co to bude? To se ještě neví, naše memetické já je úplně něco jiného než semínko nějaké rostliny, které opakuje už ustálený vývoj, jsme opravdu každý nový, protože se sice nakazíme se jazykem, zvyky okolních memetických bytostí, posléze knihami, ale produkce nemusí být reprodukce, myšlenky a otázky - když se jich jeden nebojí - mohou být úplně nové, jakkoliv teče každý potok dolů z hory, tak každá hora je jiná a každý tok si tudíž prorazí jinou cestu.  

A co ten osud na straně 28?  Dival jsem se tam, nejspíš jde o začátek nespavé nemoci...ostatně třeba náš Kainar tvrdí, že základ básnictví  zní "Jenom se neustýlat"... tak to by šlo - ovšem to si myslím já, o tvé osudové křižovatce (ano, výhybky skutečně existují a podle našich růstových pohybů je celkem pravděpodobné, že na některé "nutně" narazíme) nic nevím. Třeba budeš vydávat další svědectví, která půjde lépe rozluštit, ale třeba nechceš, aby byla rozluštěna, nebo třeba nad tím ani nepřemýšlíš a ptáš se jinudy a jinak. Buendia, Buenos dias. 

15.05.2020 12:53:24dát kritice tipArnikavevlasech

Děkuji <3

14.05.2020 21:54:141 tipů dát kritice tipAlam.Almas.

Hrozne sa mi to páčilo pretože ten štýl rozdelenia textu je originálny a super trefný */***Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.