Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 438 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+8 neviditelných
Tvá tvář
datum / id16.05.2020 / 506971Vytisknout |
autorJeštěrčička
kategorieVázané veršeDalší dílo autora
zobrazeno176x
počet tipů5
v oblíbených0x
Tvá tvář

Vzpomínka maluje Tvou tvář.

Dva něžné proužky

pod obloučky,

co ukrývají bleděmodrou zář.

 

 

Vlasy tkané slunečními paprsky

k doteku vábí

jak hebké hedvábí.

Z úst vycházejí pamlsky

 

 

i trpké plody bolesti,

jež srdce svírají,

když ostrá slova šeptají

bez známky lítosti.

 

Tvůj obraz v míru propouštím

smotaný v lahvi od vína,

nám oběma pozvolna odpouštím,

ve vlnách smyje se moje i Tvá vina.


Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

23.05.2020 11:46:51dát kritice tipJeštěrčička

Moc děkuji, Zeledo, za rady a milá slova. Jsou pro mne velkým povzbuzením. Šedesát let? To je úžasné :-) V psaní cítím možnost vyjádřit své pocity a sdílet je, mnoho let jsem se takto projevovala v jiném umění, ale momentálně nemám takové možnosti, tak hledám jinou cestu. Chtěla bych se také naučit něčemu novému, proto jsem ráda za Písmáka, věřím, že se tady budu moct posouvat dál... Nejtěžší asi bude zůstat svobodná i v rámci pravidel, nebo alespoň vystihnout nuance, kde ještě bude možné je porušit a kde už ne... Určitě mi pomůže jakákoliv zpětná vazba... :-) Takže velké díky za podporu :-)

21.05.2020 20:09:38dát kritice tipzeleda

Milá Ještěrko, naprosto souhlasím s tím, co píše Mezimraky. Pokud s básněním začínáš, nenech se odradit některými neúspěchy. Budeš procházet obdobími radosti i zmaru. O tom je básnění. A čti dobré básníky. Moderní poezie ti moc nedá. Chce to klasiku. Myslím si, že v sobě máš cit pro petické vyjádření svých nálad. Nemusíš se striktně držet formy. Mnohdy je to svazující. A zkus také volný verš. A doporučuji jedno. Nech text uležet alespoň týden a pak se k němu vrať. Neprezentuj ho hned. Uvidíš, že nové nápady mohou přinést i kvalitu. Přeji ti hodně štěstí. Já píši už šedesát let a stále mě to baví. Je to jak droga. 

18.05.2020 13:07:54dát kritice tipJeštěrčička

Safiáne, moc děkuji :-) Zkoušela jsem nějaké opravy, ale opravdu se v tom jen motám a je to horší a horší, bude rozumnější zlepšovat se na nových výtvorech, jak píšeš :-)

18.05.2020 12:58:36dát kritice tipSafián

Ještěrečko, nic neoředělávej, zamotáš se a nic z toho nebude. Básnička je i tak pěkná, tak co. Zkus další.

18.05.2020 12:24:18dát kritice tipJeštěrčička

Děkuji moc, blacksabbath, to mě těší :-)

18.05.2020 12:01:08dát kritice tipblacksabbath

vázaný verš posoudit neumím.....obsah se mi líbí......*/***

18.05.2020 09:45:58dát kritice tipJeštěrčička

Děkuji Ti, Kočkodane :-) To je od Tebe moc milé :-) Posílám "děkovný úsměv".

17.05.2020 23:43:34dát kritice tipKočkodan

Nechť tvá tvář září spokojeností a nikdy nelituješ, že ses mezi nás 16. května l. P. 2020 přihlásila. (vítací úsměv)

17.05.2020 19:53:45dát kritice tipJeštěrčička

Moc děkuji! Mám se toho hodně, co učit... Ani si nepamatuji, že bychom ve škole někdy něco takového probírali... Gramatický rým chápu... Jen zatím netuším, co s tím :-) Prozodii jsem si vygooglila... Bylo by tedy, prosím, vhodným řešením např.:

Vlasy utkané paprsky

k doteku vábí

jako hedvábí.

Z úst vycházejí pamlsky

V této úpravě by pak vycházel počet slabik, ale nevím, zda jsem to správně pochopila... To básnění je teda věda - dokázat k pocitům najít vhodná slova a vtěsnat je do pravidel...

Díky moc za rady!

17.05.2020 19:03:11dát kritice tipSafián

Ten rým není okatý, ale tzv. gramatický. Ale to je jen pojmenování, takových je v oblasti rýmu spousta (nedokonalý, postačující, štěpný, bohatý, identický, epiforický, homonymní atd.) Někteří ho považují za nevhodný. Ale to není pravda, v básních se jich vyskytují spousty. Nesmí být ale příliš omletý nebo nejapný. Gramatický rým je takový, když u rýmujících se slov souhlasí rod, pád, číslo, osoba atd. Tvoje třetí strofa, to jsou samé gramatické rýmy.

Ty pamlsky. To je snadno pochopitelný obraz. Tady by to chtělo probrat si i prozodii.

Myslím, že to je na www.rymy. cz, ale přísahat bych na to nemohl.

 

17.05.2020 18:10:02dát kritice tipJeštěrčička

Děkuji moc, mezimraky, za přivítání a za Tvůj text. Souhlasím, že v základu se těžko člověk změní, dětsví je rozhodující, ale i tak nás život, jiní lidé (a případně i psychoterapie) mohou naučit dívat se na sebe a ostatní kolem nás jinak, nebo se o to alespoň pokoušet... Díky moc za držení palců, to je milé :-)

17.05.2020 18:09:26dát kritice tipJeštěrčička

Moc děkuji, Safiáne. Nemám se psaním žádné zkušenosti, spíš pro mne doposud bylo jakousi terapií. Momentálně jsem došla do bodu, kdy bych se v něm ráda posunula dál a za jakékoliv podněty, které by vedly k mému zdokonalení, jsem a budu ráda... Slovo "hebká" jsem volila kvůli rytmu, měla jsem pocit, že bez něho by něco chybělo, nevím, zda by tedy bylo lepší ho nahradit jiným slovem, nebo vypustit úplně? "Z úst vycházejí pamlsky" bylo myšleno tak, že daná ústa často říkají velmi příjemná slova, nemělo to znamenat, že jsou sladká... Nad přeformulováním poslední strofy se zamyslím... V čem, prosím, vadí dvojice propouštím/odpouštím? Tím, že je to příliš "okatý" rým? Díky moc.

17.05.2020 15:09:04dát kritice tipmezimraky

Je to Tvoje první text na Písmáku, tak říkám Vítej. Jak říká Safian typický ženské téma, ja tomu říkam texty o kocouřím pelechu. Někdy jsou milé, smutné, většinou sladkobolné, ublížené, někdy i naštvané ale málokdy překvapivé. Píšeš, že nemáš s psaním žádné zkušenosti. To nevadí psaním a psaním se dá všelicos naučit. A číst dobré básníky. Co se nedá naučit je to jak se člověk dívá na sebe a na okolí kolem sebe. To si nese už dětsví. Báseń nechci rozebírat. Držím palce a těším se na něco nového

17.05.2020 13:46:50dát kritice tipSafián

Báseň pozoruhodná citově svěžím a osobitým podáním typicky ženského tématu. Nejde o bolestínské rozjímaní, ale o jemnou vzpomínku. Rozvržení námětu do jednotlivých obrazů je velmi pěkné, realizace ale pokulhává. První strofa  je pěkná,  druhé by možná prospělo škrtnutí nadbytečného slova hebká, zejména však přeformulování posledního verše (např. tvé rty jsou pamlsky a pod.). Třetí a čtvrtá strofa obsahově i obrazy dobře navazují, ale jejich sepjetí gramatickými rýmy má klesající tendenci. Asi by stačilo přeformulovat poslední strofu a odstranit dvojici propouštím/odpouštím. TipKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.