Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 454 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Zapomenuté verše
datum / id24.05.2020 / 507183Vytisknout |
autorlastgasp
kategorieRecenze i neliterárníDalší dílo autora
zobrazeno691x
počet tipů8
v oblíbených0x
Prolog

Tématický den


Den poesie


 

Zapomenuté verše

Zapomenuté verše

První vydání sbírky z roku 1999

        První vydání sbírky z roku 1999. Sbírka básní Přemysla Václava Voříška, které byly oprášeny a ze zapomenutého archivu vyneseny na světlo, ukazuje autorův vztah k životu v době jeho dospívání a mládí, v poválečné době plné kvasu a zvratů. Je to obraz jeho doby, plné nadšení i třídní zloby. Je o člověku a pro člověka. Pokud se někdo pyšní tím, že poezii nemá rád, že ho nebaví, že ho nechává lhostejným, je v tom často háček.

       Něco mu chybí, aby byl tím, čím by býti měl. Autorovy básně jsou odrazem rozporů v jeho přáních a možnostech. Tak se čtenář může lépe orientovat v jeho člověčí bytosti o dvou duších, které spolu svádí věčný boj dobra a zla.

       Plný odhodlání často selhává, aby znovu své lepší představy jak v osobním životě, tak i ve společenském měřítku uplatnil. Ve své době vyrůstal v osobitou, tvůrčí osobnost, aniž tomu sám přikládal význam pro svoji budoucnost. Lze vyslovit politování, že svůj talent více nerozvinul. Přesto nám ve svých básních kus sebe sama rozdal.

       Projevil se jako někdo, kdo chce nemožné, což charakterizuje všechny básníky. Toto nemožné, to je budoucnost. Proto i dnešní čtenář najde v jeho básních cosi pro sebe. Více dát nemohl. Tak jako od stromů ani od básníka nelze žádat jiné ovoce než to, které muže plodit.

        Celých čtyřicet pět let ležely tyto básně uschovány, neviděny, nečteny a neslyšeny. Nebyly totiž psány pro veřejnou publicitu, ani na oslavu básníkova genia. Svědčí pro to i skutečnost, že autor neučinil sebemenší pokus o jejich zveřejnění nebo vydání, ať již jednotlivě, nebo v uceleném výboru nebo sbírce.            K jejich objevení dopomohla jednak náhoda, jednak možnost jejich uspořádání pomocí soudobé technické podpory a přístupného tisku, které v době jejich vzniku byly pouhou utopií. Sbírka byla uspořádána v chronologickém řazení podle data jejich vzniku s uvedením místa, kde autor v době jejich tvoření působil. Některé byly podle úvahy upraveny, nebo doplněny tak, aby těmito zásahy nebyl setřen původní záměr autora.

       Rukopisný archiv poezie, který tvoří stovky básní v několika sešitech a knihách, byl dlouhým nepoužíváním místy málo čitelný. Také některé nedokončené básně do sbírky zařazeny nebyly. Podle možností byly básně upraveny korektorem, gramatickými a stylistickými korekcemi, aby text dával smysl a odpovídal základním požadavkům této kategorie literatury. Ve sbírce také nejsou uvedeny básně podle autorova seznamu z roku 1957, které nebyly nalezeny a byly zřejmě nenávratně ztraceny.

         Jedna skutečnost je na celé jeho minulé básnické tvorbě nepřehlédnutelná. Autor psal své básně bez jakýchkoliv znalostí teorie, se vzděláním úplně odlišným od požadavků a předpokladů, které jsou pro literární tvorbu základním kamenem. Měl však nesporně umělecký talent v poměrně bohaté šíři. Miloval hudbu, hrál na klavír, zručně kreslil a maloval a vášnivě četl literaturu, kterou jeho současníci ani neznali.              Podle obsahu a témat básní je znát, že jeho tvorba byla nejvíce ovlivněna básněmi Jiřího Wolkra, s kterým byl duševně velice spřízněn, a aniž to tušil, později i podobným zdravotním problémem. Ztotožňoval se s osudem Jiřího Wolkra a téměř abstinoval na život. Na jeho básních z této doby je vidět, že se pouštěl do experimentování s veršem, zkoušel různá střídání rytmů i rýmů. Zůstával však většinou jen u odrazu svých pocitů. Jsou to verše odrážející jeho milostné vzplanutí k nové lásce, s níž se však krátce na to rozloučil.

       Pokud se zabýváme profilem jeho básní z hlediska jejich obsahu, výběru témat, inspirace a konfrontujeme je z časového hlediska doby, ve které byly psány, je téměř jisté, že na jejich publikaci nemohlo být tehdy ani pomyšleno. Tehdejší doba žádala zcela jiné ideologické výlevy poetů.

         V prudkých střetech s tak zvanými přežitky kapitalismu, spoustou zákazů literatury, hudby, knih, filmů, výtvarných děl, zejména všeho západního nemohla být akceptována taková sensitivní, bolestivá, s vnitřním světem individua se zabývající témata. Proto zůstával ve svém naivním romantismu, který mu přinášel postačující uspokojení. Odreagovával své pocity, aniž by toužil po úspěchu či ocenění v oblasti literární tvorby jako uznávaný básník.

         Je možné, že si čtenář položí otázku. Odkud mám tyto informace o životě autora, jak jsem se k těmto tajemně uschovávaným básním, či písemnostem dostal. Jak jsem se mohl, tak blízce a důvěrně vyjadřovat k jeho pocitům, touhám a snaze dostat se z otupujícího vojenského prostředí, k jeho obavám z nemoci i jeho láskám. Pokud čtenář dočetl až sem, pochopil, proč jsem tuto otázku navodil. Skončily jeho básně, ale neskončil jeho příznačný sklon k recesi a pobavení ostatních. Čtenář tedy jistě pochopil, že v tomto hodnotícím doslovu vlastně autor píše sám o sobě, za což se na tomto místě všem omlouvá. Takto tedy o básníku Přemyslu Václavovi Voříškovi psal jeho kritik, nebo lépe řečeno jeho sebekritik.

https://premek87.blogspot.com
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

30.06.2020 14:35:57dát kritice tipa2a2a

může se básník přesvědčivě odpoutat od ambice Býti Básníkem?

25.05.2020 20:33:43dát kritice tiplastgasp

Evženie - díky za přečtení. Pokusím se něco z té sbírky prosít a ukázat. Činím kroky.

25.05.2020 19:49:04dát kritice tipEvženie Brambůrková

/T Určitě jsem pro ukázku.

24.05.2020 21:56:14dát kritice tiplastgasp

Karle, díky za přečtení a tip. Je to z doby, kdy jsem věnoval poezii hodně času. Pomáhala mi překonat určité svízele života. 

24.05.2020 18:49:531 tipů dát kritice tipK3

Netušil jsem, Přemku, co v tobě je, jaká uchováváš tajemství. Napsal jsi to, pro mě překvapivě hezky a Jiří Wolkr, mimochodem i můj oblíbenec, by ti to pochválil

24.05.2020 13:07:55dát kritice tipvesuvanka

Přemku, děkuji za přání :-))). 

24.05.2020 11:50:56dát kritice tiplastgasp

Jano, vše nejlepší k tvému svátku a díky za přečtení a tip. Wolker mě tehdy uchvátil.

24.05.2020 11:48:50dát kritice tiplastgasp

Čudlo, velké díky za hodnocení.

24.05.2020 11:47:26dát kritice tiplastgasp

ivi - děkuji za přečtení. Pokud jde o ukázky, vidím to nejschůdněji novým vydáním sbírky a věnováním přátelům. Pokusím se.

24.05.2020 11:14:26dát kritice tipvesuvanka

Pěkně napsaná recenze, také mě zaujalo slovní spojení "abstinoval na život". Jiří Wolker patřil mezi mé oblíbené básníky už ve škole. TIP

Zároveň jsem si připomněla Tvoji krásnou a zajímavou veršovanou Pověst o Janu Rotlevovi, kterou jsi napsal již v roc 1954.

24.05.2020 11:14:04dát kritice tipblacksabbath

četla jsem vícekrát...přimlouvám se za ukázky....prosím......*/***

24.05.2020 10:17:10dát kritice tiplastgasp

Supismus - R.L. - děkuji za přečtení a tipy. Těší mě váš přehled o poezii. Potěší to.

24.05.2020 09:54:11dát kritice tipsupizmus

Abstinoval na život je skvělé slovní spojení! Dává netušené možnosti představivosti!

24.05.2020 08:26:47dát kritice tipR. L.

/*

24.05.2020 08:03:091 tipů dát kritice tiplastgasp

Jsou činěny pokusy na My Heritage s Cimrmanem. Zatím neúspěšné.

24.05.2020 07:52:39dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Už rozumím...

Trochu mi ta tvá recenze připomíná, samozřejmě jen velmi vzdáleně, pojednání o díle Járy Cimrmana, ale to je jistě jen náhodná podoba:-))

Napsal jsi to vtipně, děkuji za příspěvek do soutěže.

24.05.2020 07:41:59dát kritice tiplastgasp

Irenko, jak vybrat z těch stovek tu nejzajímavější? Netroufám si. Podoba osudu Jiřího byla tehdy v mé nemoci. Děkuji za přečtení a hodnocení.

24.05.2020 07:37:39dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Přemku, ukázka básní by nebyla??

Pak ještě nerozumím této formulaci: Ztotožňoval se s osudem Jiřího Wolkra a téměř abstinoval na život. Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor