Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 466 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Ráno
datum / id24.05.2020 / 507190Vytisknout |
autorsupizmus
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno723x
počet tipů10
v oblíbených1x
Prolog

tématické dny - Den poesie

Ráno

   "Hynku, Viléme, Jarmilo!" Tímto výkřikem se matka tří dětí jala tyto své radosti budit, když s hrůzou zjistila, že zaspali. "U Tebe teplo je, ach to by se to spalo...", brumlal k ní zasněně její choť ještě plně neobeznámen se vzniklou situací. Tu ještě zhoršil fakt, že se zničeho nic otevřely dveře bytu a strýc, toho času využívající exilu v rodině svého bratra, se vrátil z noční šichty. Krom těžkopádných kroků si ještě podrážděně pobrukoval: "V tu chvíli Antonín, topič mozolnatý, poznal těch 25 roků u lopaty!

   "Hotové Tyrolské elegie", snažil se zavtipkovat otec, nyní již plně obeznámen se situací, ve snaze ji ulehčit. Pohled jeho ženy a vzteklé zabručení bratrovo však byly znamením, že se dílo nezdařilo. Navrch vyšli ze svého pokoje i mládežníci. A pohled matky rodu na hlavu nejmladšího syna přinesl další vlnu dusna. "Stříhali dohola malého chlapečka", vysvětlila v mžiku situaci dcera, za což byla v mžiku odměněna neverbálně. Otec vida výprask, který se snášel na jeho dceru, lakonicky prohlásil: "U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo."

   Situaci rázem rozetnul strýc svým nečekaným emočním výbuchem. "Za kousek lásky šel bych světa kraj!", vykřikl a rozplakal se. "Láska je jako večernice, plující noční oblohou", snažil se ho uklidnit starší ze synů jeho bratra. "Maryčko Magdónova, Maryčko Magdónova!", vzdychal strýc a stále se vracel k ženě, která neopětovala jeho cit. "Bláznem jsem ve své vsi", řekl, když se trochu utišil, narážeje na nepochopení, jehož se mu od opačného pohlaví dostávalo po celý život. Nyní již podobně uklidněná žena, chtěla potěšit švagra obrazem, který je loni v lednu tolik překvapil: "Na jabloňové větvičce, uprostřed zimy, vyrašil bílý květ", dodávajíc mu tím kuráž, že i nemožné se může zmenit v možné. Vzpomněla přitom i na svého dávného nápadníka a hořký konec jejich vztahu: "Dřív než mohl srdce k boji vytasit, zemřel mlád, dvacet čtyři let." "Kohout plaší smrt", zašeptala uštěpačně svým bratřím do ucha dcera, pomalu se vzpamatovávající z výprasku za ostříhání bratra.

   Strýc opět změnil náladu v místnosti, když se z ničeho nic zeptal mladšího ze svých synovců, čím chce v dospělosti být. "S lodí jež dováží čaj a kávu, pojedu jednou na dalekou Jávu!", odpověděl tento rozhodně. "Neplavil jsem se po mořích, ale přesto sedím v lodi", pokračoval, nijak nezastírajíc své namořnické touhy. Strýc mu věcně vyložil, jak bývá člověk často na moři bezmocný, zejména v bouřích. Avšak hoch projevil dost kuráže i pokory: "Stanu se menším a ještě menším, až budu nejmenším na celém světě!", odkazujíc na malost člověka v poměru k živlu.

   Plánovaný program dne byl dávno zapomenut a tak otec nakonec navrhl menší rodinný výlet, řka: "Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les." S návrhem všichni souhlasili a začal jim tím den plný poesie.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

08.06.2020 14:19:07dát kritice tipRedakce prózy

Tento text vyhrál květnový Tématický den - Den poezie. Gratulujeme.

25.05.2020 19:56:27dát kritice tipEvženie Brambůrková

Tak jsem se po namáhavém víkendu i zasmála. Dík :-)))

24.05.2020 21:02:50dát kritice tipK3

Tu poslední měla ráda máma a tak i já.

24.05.2020 18:25:18dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Pěkně, supíku, jsi ten námět Tématikého dne zaonačil... Hned jsem si představila seriál Taková normální rodinka, kde by spolu jednotliví členové hovořili ve verších!!

24.05.2020 17:26:132 tipů dát kritice tipKočkodan

Supíku, tvoje dílko označuji za hezké, to znamená, že se mi líbilo.

 

Pokud by se v obydlí nacházela místo bratra otcova tchyně, jistě by se dříve nebo později ozvalo: „Sbohem a šáteček“

24.05.2020 16:25:59dát kritice tipAlegna

pobavila jsem se:-)***

láska je jako večernice byla nejoblíbenější píseň syna, když byl malý

24.05.2020 15:58:51dát kritice tipAndělka1

Bezva.

24.05.2020 12:45:21dát kritice tipHelen Zaurak

Skvělý nápad, velmi zdařilé dílo! A šup, ukládám k oblibeným :-) Děkuji, moc děkuji, smála jsem se. 

24.05.2020 11:17:25dát kritice tipvesuvanka

Tak to mě rozesmálo :-))) TIP

24.05.2020 11:06:52dát kritice tipblacksabbath

tak dlouho se chodí se džbánkem pro vodu.....až z lesa vyběhle myslivec .....a tak dlouho tě holí prohání.....až ti ucho utrhne......pobavila jsem se.....TIP...*/**

24.05.2020 10:22:57dát kritice tiplastgasp

MIchale to je kytice pestrých květů tak povedená, že její vůně překoná i Kytici samotnou. Blahopřeji a dávám velký TIP.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor