Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 440 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+9 neviditelných
Sladká smrt
datum / id16.07.2020 / 509088Vytisknout |
autorOzzozorba
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno82x
počet tipů4
v oblíbených0x
Sladká smrt

Smyslem mého života se staly včely. Miluji jejich bzukot a černožluté pruhy. Minulý rok přišla pohroma. Včelí mor. Své létající zlato jsem musel utratit. Do jediné včelky. Ale to je už minulost. Slzy zaschly a já si pořídil nové včelstvo.

Úly mám v přívěsu a jezdím s nimi do přírody. Včely vypouštím do ovocných sadů, na pole nebo lesní palouky, kde se nabaští a takový med je pak opravdovou lahůdkou. Přespávám v obytném autě nebo venku na karimatce. Přes den si čtu a poslouchám bzučivou hudbu a v noci se dívám na hvězdy a přemýšlím o nekonečném vesmíru. Farmáři mě nevyhánějí, ale vítají. Jsou rádi, když jim někdo pomůže plodiny opylovat. Často mě pozvou domů a to si pak společně povídáme o farmaření, včelstvu a lese a vůbec o přírodě.    

Jsem členem včelařské asociace Medonoska a každým rokem pořádáme soutěž o nejchutnější med. Člověk nemusí být znalcem, aby věděl, že, mezi medem a medem je rozdíl. V chuti, barvě, viskozitě a tak dále. Jen pozor na ohavné přidávání cukru, které se často praktikuje. Takto „obohacený“ med není snadné rozpoznat. Ovšem můj jazýček, který se každý den brodí v medu, reaguje na přidané sladidlo cukavými vibracemi.

Zasedám v portě, kam včelaři nosí med. Už podle vůně a barvy poznám, z jakých květů byl sesbírán. Medy jsou většinou kvalitní, a je těžké určit vítěze.

Letošní ročník mě ohromil. Přišel stařík s bílými vlasy a třásly se mu ruce, ale jeho med vyhrál. Měl barvu jantaru a nádherně voněl. Sladší jsem ještě nezakusil. Jeho chuť byla zvláštní a jemná.

Když jsem se zeptal vítěze, z jakých květů med včeličky sbíraly, stařík se jen ošíval a nic neřekl. Chápu, měl na to právo, ale já jsem toužil poznat ono tajemné místo, a jak čas plynul, stále jsem myslel na zvláštní a pronikavou chuť vítězného medu. Viděl jsem ho i ve snu, ve kterém měl barvu fialovou a něco se mi snažil sdělit, ale jeho medové řeči jsem nerozuměl. Napsal jsem staříkovi dopis, že bych jej rád navštívil. Bez odpovědi. Napsal jsem ještě dvakrát, ale se stejným výsledkem.

Přišlo jaro; včelky bzučely a sbíraly nektar a já jsem odjel za starcem. Cesta ubíhala hladce, ale čím jsem se blížil k obci Bachůnkov, kde stařík bydlel, tím se silnice stávala užší a děravější a když jsem dorazil do Bachůnkova, uviděl jsem domy zanedbané a zarostlé křovinami. V tomto kraji člověk ustupoval a odcházel pryč a příroda se radovala.   

Staříka jsem doma nezastihnul, ale soused mi poradil, že bude u svých úlů a ukázal mi cestu. Mé srdéčko poskočilo.

K úlům vedla vyšlapaná pěšinka, prozářené sluncem a prosycena vůní lesa. Po patnácti minutách chůze jsem spatřil shrbenou postavu, několik úlů a rozvalené náhrobky. Stál jsem na opouštěném hřbitově.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

17.07.2020 11:40:43dát kritice tipOzzozorba

Jo, jo jo. 

17.07.2020 11:32:52dát kritice tipstromeček

mám rád, když se příběh odehrává kdesi mezi reálnem a absurdnem, život takový je, jen se pořádně dívat. Tip

17.07.2020 06:42:44dát kritice tipOzzozorba

Přestože byl starý a třásly se mu ruce, vyhrál.  Proč ne? Fandím lidem, kteří mají hendicep, protože musejí makat více než je norma. :)

17.07.2020 06:39:04dát kritice tipOzzozorba

Ano, příběhu byde vždy něco scházet, ale co naplat. Kdybych jej nechal uležet a vrátil se po měsíci (tak jak to dělal Gogol) a pak to ještě udělal 6x (tak jak to dělal Gogol) mohlo by být dílko doko..lé.  Přiznám se, že nemám takovou trpělivost :) K té fialové barvě - je to barva z okraje barevného spektra kousek od neviditelné zóny UV. Trochu mystická. 

17.07.2020 06:34:06dát kritice tipOzzozorba

Třeba jej vyzkoušet :)

17.07.2020 03:32:02dát kritice tipJosephina

celkově chválihodné! ... jak by asi chutnal fialkový med ... ?

16.07.2020 23:16:03dát kritice tipK3

Tip i ode mě.

16.07.2020 18:06:281 tipů dát kritice tiplawenderr

Přišel stařík s bílými vlasy a třásly se mu ruce, ale jeho med vyhrál - normálně, když  se někomu třesou ruce, tak prohraje ... jsi chtěl říct? :))

Nejvíc se mi líbil závěrStál jsem na opouštěném hřbitově. - jestli je to jen překlep, tak budu zklamaná:)jen takovým závěrem tuhle povídku zachráníš, protože čenáři (teda mně) naskakuje spousta otázek - kdo, co, proč a kam? a pointa je odpouštěna... -  :)

Chybí ti tam pár čárek, sem tam nějaká přebyde i překlep se najde - ty to nečteš! :D

baví mě tvoje fantazie

16.07.2020 17:19:111 tipů dát kritice tipPentlochnap

Dobré. Pěkně napsané, slušná čeština, docela to odsýpalo, ale poříd jen dobré. K tomu aby to bylo skvělé ještě něco chybí.

Co se týká pointy, tak mi moc nesedí. Na opuštěném hřbitově jsem už byl a ne na jednom, ale není to nijak zvláštní. I když ... trochu to připomíná některé atributy knižní série "Agent JFK", kde se produkovala droga Hyuaka z rostlin rostoucích na masových hrobech.

Taky nevím proč zmiňujete fialovou barvu. Pro příběh zcela podružné.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.