Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 440 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+6 neviditelných
Až sa zotmie
datum / id01.08.2020 / 509691Vytisknout |
autortopol81
kategorieVázané veršeDalší dílo autora
zobrazeno217x
počet tipů16
v oblíbených0x
do výběru zařadilKarpatský knihomoľ,
Až sa zotmie

 

Až sa zotmie

 

Po ceste kostolík vláči si brucho kotné.
Je ticho, preto sa nehreší.
Čupne si, na slivku vyskočí. Až sa zotmie
skáčeme zvoniciam do reči.

Okná má po rokoch zvesené, vyťahané.

Svetla v nich nebude pre všetkých.
V kuchynskom okne nám sedáva v každom ráne
a okusuje si z omietky.

Udrel zvon. Už idú štedrejší, popolcoví.
Tak jeden po druhom dokonal
autobus. V tme, ktorá nikoho neosloví
kostol si brúsi kríž o konár.

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

08.08.2020 17:42:312 tipů dát kritice tipa2a2a

Silene, díky za tu jízdenku. Rád jsem si poslechl a ještě raději přečetl. A pokud jde o tvou úvahu, zda lze ještě vůbec sdělpvat a současně vyčíst, těžko soudit, ale kdyby ta ctižádost nebyla, asi bychom odumřeli. A když je, je vždy naděje, ale to už jsme dost daleko a nedovolím si říct, zda ta naše ctižádost není také marnost nad marnost, ale věřím, že máme svůj vlastní vesmír, kde si chceme věřit, aby se úplně nezmrsknul.

08.08.2020 16:54:331 tipů dát kritice tipSilene

a2: Jiří, přemýšlím ještě o té výše popsané autorské ctižádosti a chápu ji asi jako vykrystalizovanou poetickou maximu určitého druhu, neboť si skutečně nejsem jista, zda je, s tak obřím nánosem civilizačních stop na lidské historii, vyúsťujícím nutně k nejrůznějším technickým i technologickým finesám a specializacím, vůbec ještě v silách jednotlivce v rámci textu sdělovat a vyčítat spolehlivě totéž. Nejen v poezii. Tím se nepřu, jen před svým ztišením uvádím tuto manou myšlenku vplen.

Tu potom autobus sám může svézt čtenáře, ochotného utratit za lístek, ranní linkou zpátky na kraj básně :).

07.08.2020 15:09:161 tipů dát kritice tipa2a2a

Silene, zajímavý pojem - svobodné čtení. Sympatický i záviděníhodný. Docela často se o stejný přístup pokouším, zvláště u respektovaných autorů, ale i takových, kteří hned napoprve zaujmou. Někdy, ač se snažím sebevíc, jsem prostě mimo. Problém ve mně spočívá v tom, že často uvíznu a přetrhne se mi melodie a tak zůstávám u obdivu k nápaditým obrazům, ale už za 2 minuty nejsem schopen říct, o čem ta báseň byla pro mne. Jako literárně velmi povrchně vdělaný samouk tyto pocity přirovnávám ke vnímání soudobé vážné hudby. Ač jsem jednostranný vyznavač té klasické, už jsem zažil i u té soudobé, že se do ní ponořím a plynu s ní. U básní, možná proto, že se zde cítím víc doma, mám nejspíše vyhraněnější vnímání. Tato má miniúvaha však k danému, rozhodně hezkému textu, který mne zaskočil jen tím autobusem, nepatří. Zde jsem splynul. Avšak pořád, myslím si, by měla platit autorská ctižádost sdělit a případně se dočkat zpětné vazby na vlastní podnět. Čtu-li jako čtenář něco jiného a najdu se v tom, proč ne. I to je hodně.

07.08.2020 12:29:502 tipů dát kritice tipSilene

a2: Jiří, ráda nahlížím pod texty básní, které mě samotnou něčím či absolutně zaujaly, zahlédnu-li otisk nicku, kde je šance, že se jeho nositel v komentáři zajímavě rozepsal. Často se tak pročtu k přínosným vjemům nebo informacím, i proto sama někdy reaguji včetně avíza, hlavně pokud se domnívám, že jinak by se mým zájmem postižený autor komentáře třeba minul s příslušnou reakcí.

A k básni samotné:

Sleduji autorovu produkci myslím od začátku zdejší publikace, takže i když mi asi něco uteklo, vytvořila jsem si k fokalizaci jeho textů určitý vztah a přístup. Mé interpretace jsou svobodomyslně čtenářské a nemusejí se pochopitelně krýt s původními autorskými záměry. Texty jsou zpracovány tak, že mohou, ale i nemusejí nabízet docela sjednocenou pohledovou i příběhovou linku, výborným příkladem byl sonet Hlina, který již tu není.

Navíc subjektivně je legrace i s oním česko-slovenským čtením, kdy třebas některé výrazy bez ověření vytvoří další významový posun. 

Tento text na mě prvním dojem působil, jako by primárně vyprávěl příběh kostelíka ve smyslu jeho liturgického poslání, těhotné břicho vyvolává asociaci bohoslužby -- ale může být vnímáno i jako např. apsida nebo půdorys přečnívající chodcům svým způsobem do cesty...

Unavená a svěšená okna ve druhé sloce asociaci výborně doplňují, dokonce včetně možného vyděděnství z lůna církve (anebo spíš :) prostého nestigmatizovaného bezvěrectví), no, a tak to pokračuje, až k dojmu ze třetí sloky, kde můj čtenářský pozorovatel nabývá dojmu aktivního života kostela opětovně, třebas coby poutního místa, v mém případku to napoprvé bylo i mylným výkladem právě slůvka "popolcoví" coby přespolní, pročež mi část této nitě pochopitelně uvízla v očích pro další bádání. Takový druh významové nitě, jaké se těžko zbavit, 

ALE asi i proto následně vyvažuji svůj výklad dalšími přečteními, převládajícím dojmem, že se jedná o příběh vesnického dne/dne malého městyse neodehrávající se zúženému pozorovateli, rodině v okně jedné kuchyně, ale spíš širšímu "my" obyvatel fikčního světa této dědiny nebo městečka. Tedy ulice nebo při návsi atp. a atd., tato fokalizace jako by se rozšiřovala, případně mohla rozšiřovat.

Tudíž k tomu autobusu snad už konečně... ve slokách je zachycen pohyb kostela jako např. slunečního tělesa, tedy i dnem, všedním, svátečním, co já vím. Návrat štědřejších a popelečních může znamenat návrat z odpoledních nebo nočních šichet, i návrat zhýralejších :). Halas skákání zvonicím do řeči z první sloky --- Udeřil zvon. Autobusy odpočívající na nočním náměstí(čku), které vyrazí na oběžnou dráhu zase až s příští poutí kostelíka. Anebo se prostě chlapi vrací z hospody a autobusy bohatě stačí dva, které naposledy projely a déle čekaly, než se otočily na lince.

Také je ale docela možné, že autor sám staví na takovém druhu fokalizace, že ani nelze příběh takto přesně zkonkretizovat. :) Vrací se rozvinout motiv či jiné.

07.08.2020 09:39:471 tipů dát kritice tipa2a2a

Silene, děkuji za reakci, ale ačkoliv tuším, jak tomu rozumíš, přesto mi tam nesedí ve spojení ...štědrejší, popolnioví - autobus, respektive umím si najít významové spojení zejména s popolniovými, ale ne už štědrejšími. Právě fakt, že štědrejší předchází jak popolnicovým tak i autobusu, mne odvádí jinam. Četl jsem to ve smyslu - bohatí a hříšní. Možná bych eště dodal, že obraz ...autobus... v textu, který je navýsost lyrický jak ve vyznění tak v obrazech zní příliš "civilně", což by samo o sobě nevadilo, pokud by to byl jeden ze středobodů básně. Tolik jen na vysvětlenou, ale je vidět, že úhel četby je různý, což mnozí vítají ve smyslu, že je dobře, když si každý najde to své, ale jako autorovi, a nyní to myslím obecně, nikoliv jen ve vztahu k této básni, by mne znepokojovalo, jestliže jsem nesdělil, co jsem sdělit chtěl. Ještě jednou děkuji za tvou odezvu. Není to poprvé, kdy reaguješ věcně a slušně současně, což je zde pro některé docela zapeklitý problém, a vždy je to pro mne užitečné.

07.08.2020 05:45:14dát kritice tipSilene

(A kriticky soudím, že dvě slova vysvětlivky jsem si mohla odpustit.:))

07.08.2020 05:43:291 tipů dát kritice tipSilene

a2: On je tam úplně perfektní, ten autobus. Přemýšlím, jak naznačit a zcela nepokazit, nu, nevím, jak ne/zvládnu.

V devátém verši zpozornět u významů slovenského "idú". A potom snad lépe zapadne ten obraz s autobusem na konečné. Narozdíl od osobních aut je u těchto auťáků ještě výraznější, kvůli vzduchovým brzdám a tak.

06.08.2020 22:18:43dát kritice tipa2a2a

Mi se líbí moc, klasická forma v tom dobrém pojetí, zpěvnost. Výtečná první sloka, druhá doplňující a vhodná pro doslechnutí zpěvnosti z první, třetí graduje, ačkoliv tam jsem se nesrovnal s autobusem, najednou z textu vyčnívá, nutí k otázce proč tam je a mne, protože mi to nedochází, ruší.

06.08.2020 11:35:03dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek

skáčeme zvonicím do řeči ... mě uchvátilo

celek je taky úchvatný

05.08.2020 11:01:481 tipů dát kritice tipKarpatský knihomoľ
redaktor poezie

Svojské, originálne, rozpoznateľné od iných. A to je veľká devíza. 

03.08.2020 14:49:15dát kritice tipKarpatský knihomoľ
redaktor poezie

Dobrá správa, dúfam, že aj tie predtým zverejnené zavesíš späť, rád by som sa k nim vrátil a ak by to tak nebolo, ver, že by som to nenapísal.

03.08.2020 09:01:05dát kritice tiptopol81

Alegna, Andelka1: Dakujem vam!

03.08.2020 09:00:211 tipů dát kritice tiptopol81

Silene: Dakujem za vysvetlenie. Vstupil som sem takpovediac do neznamych vod a prud ma obcas vratil na breh. Ale uz som pouceny. Vdaka za tvoje reakcie!

03.08.2020 08:56:01dát kritice tiptopol81

Karpatsky knihomol: vazim si a beriem k srdcu kazdy komentar, preto niekedy ragujem az s vacsim odstupom a ked sa ukaze ze basen ma vazne nedostatky, tak ju zmazem. Stalo sa, ze kvoli zvlastnym reakciam som radsej zmazal aj ucet. No poucil som sa. Ospravedlnujem sa. A dakujem Ti za reakcie.

02.08.2020 10:06:52dát kritice tiplawenderr

Něco jo, něco ne - tedy jen v mé hlavě:)

Umíš malovat moc hezké obrazy. Kostel vláčí břicho? - se s námahou pohybuje ...? Je ticho, proto se nehřeší? V tichu nelze ? - odporovala bych ... :) Skákání zvonicím do řeči je moc fajn obraz, stejně  i ta okna a všechno za nimi ... Přemýšlím o tmě, která nikoho neosloví - že fajn hříčka :)

Mám problém s myšlenkama ne s básní:) ta ke mně mluví

- básni tip:)

 

02.08.2020 00:01:29dát kritice tipAndělka1

***

01.08.2020 19:20:451 tipů dát kritice tipSilene

Mě to také mrzí, že s těmi texty a nickem takhle cukáš, i když nejsi rozhodně jediný. Máš samozřejmě právo si je kdykoli odmazat, ale tento přístup je takový extrémně neurotický, no. Čtenáři nemají rezervovaný čas reagovat ti okamžitě. Pět autorem doporučených děl je limit na měsíc, při příslušné úspěšnosti (tipy, výběry, redakční komentáře) se ti uvolní pozice na další. Pokud se nevyznáš a zajímáš se, pročti si rozkliknutelné "Rozšířené možnosti díla" při jeho vkládání, editaci, tam je to vypsáno konkrétně.

Upřímně, valnějšího čtenářského zájmu se dočká jen extrémně dobrý nebo zavedený autor, jaký už si nemusí recipročně všímat tvorby druhých. Nejde o úplatky, jde o jakousi tradiční zásadu, že přibližně pět reakcí na jedno vlastní vložené dílo.

Možno radit, chválit, namítat, prostě co zvolíš.

Jestli ti komentář překáží, je možné jej skrýt odmazáním.

01.08.2020 17:00:34dát kritice tipAlegna

pěkné verše, zajímavé příměry, ráda jsem četla*

01.08.2020 16:32:35smazaný uživatel
smazaný uživatel
01.08.2020 16:13:01dát kritice tipKarpatský knihomoľ
redaktor poezie

topol81, veľmi sa mi to páči, len nerozumiem o čo ti ide, že si meníš účty a publikované diela po krátkom čase mažeš, zvyčajne bez reagovania na komentáreKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.