Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 455 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

O knihách. Knihy? Knihy! Knihy a knihy...
datum / id15.08.2020 / 510206Vytisknout |
autormpat
kategorieFejetonyDalší dílo autora
témaHorror
zobrazeno286x
počet tipů7
v oblíbených1x
Prolog

Jsem na tyhle stránky pravidelně zván a rád sem zajdu. Jen nevím, zda s deseti vydanými knihami jsem ještě amatér a jestli tady někomu nezabírám místo...

O knihách. Knihy? Knihy! Knihy a knihy...

O knihách. Knihy a knihy

 

Všichni začali psát! Každý píše!

Kdo  jednou bikoval, jumpingoval, kdo na koloběžce jel, už píše. Kdo absolvoval školu mateřskou,  kdo v televizi chvíli soutěžil, kdo si holí, kde rozpažil, píše. Kdo zná pár vtipů, komu se neslepila rýže, kdo si vytřel za ledničkou, píše! Kdo pokořil Říp či Sněžku, zlomil běžku, kdo stál večer na výběžku – píše.

       Gejzír knih, kapitol a řádků. Tsunami písmenek, laviny slov.

 

Žil jsem v době, kdy ještě byla možná určitá orientace ve světě knih. V těch dobách někteří lidé ještě četli, studovali, než sami začali psát. Toužili po vzdělání. Dneska všichni hned píší rovnou.

Co je nám do druhých? My máme své názory, a píšeme! Že to, co píšeme, už napsali jiní a líp? Co je nám po tom? Zajímá to někoho? Teď jsme tu my, ti hlavní…a píšeme!

 

Sranda, co? Když za onoho času uvažovali lidé o případném konci knih, čeho se báli?  Báli se cenzury ze strany diktátorů či fanatiků. Psali o tom, že se každý člověk naučí jednu knihu nazpaměť. O paliči Koniášovi a spálené knihovně kdesi v Alexandrii vyprávěli. Mysleli  na všechno, ale tenhle jednoduchý konec – utopit se v nadbytku –  nikoho nenapadl. Že jednou těch, kdo píší, bude víc než těch, kdo čtou. Víc než čtenářů.

 

Z hovna bič neupleteš, říkalo se. A najednou se ukazuje, že to vlastně jde. Každý uplete knihu,  je to tak snadné. V tom množství  se všechno ztratí. Můj tatínek ještě dodával – A když upleteš, (ten bič) tak nezapráskáš! Ale kdo by nějaké to práskání v tom všem bábelu a hluku kolem slyšel?

 

Kdo jsem já? Obojetník. Jsem čtenář, který píše.

Říkám si – Nikdo neví, co bude. Všichni píšou a nikdo nečte. Všichni mluví a nikdo neposlouchá. Co to přinese? Občanskou válku mezi těmi, kteří přemýšlejí a těmi co ne? Nebo ti moudřejší ustoupí, zařadí se mezi mlčící většinu a stanou se menší a ještě menší,  až budou docela nejmenší…

Ale když potom pozoruju okolní svět,  jsem zvědavý,  v čem jsem se zase spletl,  jak jsem se mýlil a míjel. Chechtám se  sám sobě úplně nahlas. Jsem sám sobě pramenem humoru!  Muž, který se směje.

 

Posuďte sami –

Před dvěma lety jsem se třeba domníval, že víc kuchařek (knih) už vyjít nemůže. Že o tom pitomým žrádle v časech tlusťochů, Obezit a diet  už nikdo nic nemůže vypotit a hle- na pultech už je další stovka kuchařek, a ještě další stovky se chystají. Pomalu i já začnu uvažovat o své kuchařce…Jenže já tu svou kuchařku nechám, aby si v klidu sedla a abych jí viděl pod sukni…A už mám název!(název budoucí knihy myslím) – Co mají kuchařky pod sukní. Dobrý nápad, že? Knihu.

 

Knihy byly krví vzdělání. Bude tohle chrlení knih zároveň jejich proměna? To jistě. Ale jaká proměna, v co proměna, kam, jak – nikdo neví. Říká se, že Bůh se nejvíc baví, když mu lidé svěřují své plány.

Kdyby knihy měly Boha, čemu by se smál?

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

19.06.2021 09:58:57dát kritice tipmpat

zdravím a dík za odpovědi...

18.08.2020 01:57:26dát kritice tipSafián

To , co uvádí ironicky Silene, už bylo. Doslova. Ale dnes zájem o poezii není. Možná proto, že není schopná zachytit dobu, možná z jiných důvodů. Ale to, že všichni by vydávali a nikdo (z nich) nekupuje, je smutný fakt.

16.08.2020 19:39:192 tipů dát kritice tipSilene

Již brzy se budou autoři vinout v táhlých frontách ke svému čtenáři s naléhavou prosbou o jeho podpis, zaznamenávající do přečteného výtisku tuto mimořádnou událost.

16.08.2020 10:11:451 tipů dát kritice tiplawenderr

jooooo:) - zabíráš tu to místo! Ale dost dobře. Radost se prohrabovat tvýma myšlenkama ... :)

15.08.2020 18:49:35dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Dobře, že jsi přispěl - humoru, k tomu na Písmácké téma, není nikdy dost. 

15.08.2020 15:21:17dát kritice tipK3

Dobře vyjádřeno. Bohužel když někdo něco vydá je spíš podezřelý a to by být nemělo. Jenže knihy musí mít čtenáře. Hloupé knihy mají hloupé čtenáře.

15.08.2020 13:48:12dát kritice tipBenetka

Hezké!

A téma vskutku horrorové! :)

Snad možná jen mi to příjde spíš jako úvaha než fejeton ale to je jen můj pohled. Každopádně bych se nebál pod tohle podepsat!

Ještě že nepíšu. Knihy. :DKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor