Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 444 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Okružím ostružin
datum / id17.08.2020 / 510296Vytisknout |
autorSilene
kategorieJen tak pro radostDalší dílo autora
zobrazeno320x
počet tipů17
v oblíbených0x
Okružím ostružin

 

Okružím ostružin

za klamné štulce zaprvé

bez přízdob strmé kotle ženců,
když tu soud zrezl o myšce,
že jenom sýr a obilí
na hnízdo, plné propletenců,
kam padne slunce;

na prvek

pár tahů mašlí pomýlí.
Chvějí se lístky k opadání.
Záplatou v kašli zobí lid.
Podvinek chorob, s rezistencí
jsi stuhou v tužce, zlomíš se,
ono se řekne. Netřiď ten cit.

racemus

Není už víra coby líh.
Vějiček kopa v lichém zrání.
Věci se ženou staře dít
a leje přes vydutý splávek,
ob výraz kopyt kobylích,
až všechen déšť čas natře ti.

Sečenou lepší, bez přestávek,
nezbytnost vsakem do minuty
čpavý hrot chléva naředí.
Kolik dáš dávek? Baže, díl
za druhé, děti, zatřetí.

Zásady

Větviček stopáž v časných zráních
a leje, leje do alejí,
kde dalo by se obléct tvíd,
na zřetel lebce pomaleji,
čímž rozdmýchává problém s tvým

a leje, leje do alejí,
kde dálo by se sobectvím,
čepelí k střence obracejí —
řez v půdních rysech zobecní.

A leje, leje do alejí
na opeřence pomaleji.

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

23.09.2020 13:25:19dát kritice tipRajmund

kompendium ze zemědělské fakulty:-)

27.08.2020 19:46:43dát kritice tipSilene

Neúkolovat kalkulačku nápady, jaké nestíhá zpracovávat! Zejména, proběhly-li jí již též displejem, akorát šetříce pásku, funkce printu vypnuta. Ti rozumíme, co bys ráda, ale ustrnuli jsme v myšlenkách u pranýře autorského sebepřednesu a jiných problematik, jakož i vůbec.

26.08.2020 12:22:33dát kritice tiplawenderr

Líbilo by se mi, kdyby ta mezislova byla součástí verše, jako je to v té první strofce. Asi by se nepovedlo vměstnat je do konce předcházející, ale mohla by být první v následující ... :)) že lepší rytmus ... ale i tak,je pro mě zajímavá, no špatně se vstřebává do hlavy, takový matematický vzorec Poezie ... :D

22.08.2020 17:16:00dát kritice tipSafián

Ona je tam pro mě jedna zákeřnost.  Zájmeno ono je jednoslabičné, ale akusticky to tak úplně nevypadá. K pocitu vybočení z metra  v tomto případě přispělo i to, že konstrukce posledního verše je "přesunutím" přízvuku až těsně před koncem verše (odborníky prosím o shovívavost k termínu přesunutí) výrazně odlišná od předchozích, a to samozřejmě ovlivní i vnímání impulsu.

Značky a poznámky bývají u profíků obvyklé. mám kamaráda, který je takový poloprofík a ten se v nich přímo utápí. Dost ho to nervuje, ale marně jsem ho přesvědčoval, aby raději, než se takto trápit s klasiky, předčítal, třeba z listu, současné autory, kteří, a je jich k mému údivu většina, své verše přečíst neumi.

 

22.08.2020 04:45:361 tipů dát kritice tipSilene

Safiáne, děkuji za investovanou energii, vážím si jí. Příslušné přízvuky vnímám stejně. Takto řečeno, chápu tvou výhradu ke konstrukci, neumím sebekriticky posoudit, do jaké míry je interpretační slabinou, osobně mám obdobné kumulace ráda, jejich identifikaci asi již příliš natrénovanou, případně mě vyloženě baví je rozkrývat. Na mou maličkost číhávají nástrahy zase jinde, kde jiní dávno prohlédli.

Nu, subjektivní libůstky nejsou kritériem, které by určovalo jednoznačné kvalitní provedení čehokoli.

Tvá předčítání osobně nezažiji, ale okrajem se mi vybavilo vyprávění pana Jiřího Lábuse o načítání českého překladu knížek pro děti, hovořil o autoru Davidu Williamsovi, u něhož si musel činit mnoho poznámek, aby odpovídajícím způsobem podal jeho přímou řeč, neboť jde o poměrně dlouhé promluvy, a teprve v závěru opatřené určujícím dovětkem, navádějícím k realizaci. Klasifikoval úsměvně autora jako zákeřného.

Nejde samozřejmě o nic nově objeveného, vidím sama, když předčítám neznámou knížku, záplatuji tyto situace, jak se dá, jak zvládnu, a ne vždy úspěšně; ale proč to píši, v tomto případě jsem si uvědomila, že vlivem poslechu Lábusovy profesionálně a dobře připravené realizace jsem si konkrétních délek a výstavby přímých řečí snad ani nepovšimla. Dostane-li se mi ještě příležitosti, lépe se zaměřím.

21.08.2020 00:40:301 tipů dát kritice tipSafián

ono se řekne. Netřiď ten cit.          -  Podle mě to je takto.

Přiznávám, z hledoska konstrukce verše jsem to vnímal špatně. Je to český jamb jako v předchozích verších. Jiná věc je, že já bych se, právě z akustických důvodů, podobné konstrukci v kontextu strofy vyhnul.  Kdybych to předčítal, zřejmě bych uvedl posluchače v omyl. Moje výtka byla neoprávněná.

20.08.2020 21:02:54dát kritice tipSilene

Safiáne, a tak jak se podle tebe prakticky chová "ten" v příslušném textu? Podtrhl bys mi prosím své přízvuky za pomoci nástroje U nahoře v okénku?

20.08.2020 20:40:54dát kritice tipSafián

Silene, ty mluvíš vždy málo srozumitelně. Distribuce přízvuku je zajímavá věc. Kdysi jsem o tom něco četl a zhrozil se, že výzkumníci sčítají nesprávnou výslovnost profesionálů a chtějí  z toho dělat normové závěry.

Podle mě dobře vládli češtinou a chápali polymetrický základ její poezie (možný právě proto, že máme normový přízvuk na první slabice a všechna tři relevantní metra jsou vlastně sourozenci.) už renesanční a barokní básníci. Teprve potom se to  (z ideologických důvodů) zmršilo.

Přízvučné ženské zakončení je podle mě protimluv. Teoreticky i prakticky.Na to je jednoduchá metoda. Když čteš nahlas a strukturálně frázuješ, každé vyboční se okamžitě ukáže. Platí to i pro volný verš! Druhá polovina 20. století a začátek našeho, to jsou samé chyby. Tato metoda ti kupodivu ukáže i slovní sraženiny a nevhodné (násilné) myšlenkové vazby. Děláme to ve skupině a divila by ses, kolik tzv. "uznávaných" básníků neprojde. Z tohoto hlediska není tvoje ten nějakou drobnou chybkou nebo úchylkou, je to pořádný klacek přes cestu.

Možná se někomu podaří postavit rytmus na jiných základech (nemám na mysli tónický verš a pod), ale zatím to nikdo kloudně nepředvedl.

20.08.2020 20:17:39dát kritice tipSilene

Safiáne, děkuji za zprůhlednění tvé námitky, snad jsem lépe pochopila. Patrně ve svém čtení stavíš ty dva zvýrazněné verše proti sobě coby rýmující se, tím by se mi mohla uspokojivě osvětlit zmíněná nadbytečnost.

Můj přístup byl jiný, pro tebe možná rovněž neakceptovatelný, ale to si jen spekuluji. Dokáži jej v rámci svých schopností vysvětlit, jen se tomu bráním, jak moc se mi do celé záležitosti nechce.

K problematice přizvučení, kterak jsem myslela otázku já, jestli ti nepřekáží, lhostejno zda ve verši či půlverši přizvučení poslední slabé pozice, zde tedy monosylabického "cit", 

za předpokladu, že bys jej tak vnímal.

Obecně jsou výklady distribuce přízvuků u jednoslabičných slov, jejich řetězení atp., a názorový vývoj v čase předmětem mého zájmu.

Nevím, jestli jsem situaci tímto příspěvkem vylepšila.

20.08.2020 00:27:59dát kritice tipSafián

pár tahů mašlí pomýlí. / Chvějí se lístky k opadání. /Záplatou v kašli zobí lid. /  Podvinek chorob, s rezistencí / jsi stuhou v tužce, zlomíš se,/ ono se řekne. Netřiď ten cit.

Přizvučení poslední ženské pozice? Tomu nerozumím, to bys mi musela vysvětlit. Myslíš to takto?

ono se řekne. Netřiď ten cit.

Tedy souzvuk mužského se ženským? Proč ne. ale odpovídá tomu vnitřní stav básně?

19.08.2020 09:14:37dát kritice tiplawenderr

... jsem si ji nějak oblíbila:) - mi to trvá pomaleji

19.08.2020 05:06:34dát kritice tipSilene

Safiáne, děkuji za přispění. Není možné, že ten řádek klade odpor tvému rytmickému kinderstube či instinktu přizvučením poslední ženské pozice?

18.08.2020 15:11:351 tipů dát kritice tipSafián

O tomto neumím na první dobrou říci nic. Snad jen, jak tak čtu rytmicky po verších, že v posledním verši 2. strofy je něco navíc (ten). V něčem mi to připomíná posledního Borkovce, (centa ze starých veršů), ale to bude asi jen vnější podoba.

18.08.2020 10:16:251 tipů dát kritice tiplawenderr

:) to ne ty, ty píšeš čitelně ... jen můj mozek má moc velký zadek, nechce se mu šlapat :) Ale neboj, ženu ho ... :) se zas vrátím

beze zbytku beru Racemus:) - ten je pro mě čitelný, tudíž skvělý!, a ostatní musím dokousat dočista. Ony ty ostatné části asi budou taky skvělé, ale nenapíšu to dokud se sama nepřesvědčím - znáš mě:)

18.08.2020 09:25:572 tipů dát kritice tipSilene

Mockrát děkuji za čtení i myšlenková přispění.

Irenko, troula bych si říci, že na poli hravočeštiny je slůvko zobí již letitě usazeno, popularizační zásluhou páně Vladimíra Medka jistotně, tuhle sabbathka bude zřejmě dobře tušit, culící se smajlík.

Musím se pousmát nad písmenky (interpunkcí atp.), víš, přesně tohle se mi děje u různých textů, kde dumávám, zda si tak autor pohrával s významem, anebo se přehlédl, ne vždy na to přicházím, ne vždy se ptávám, a tak ti děkuji a přitakávám, že se jedná o má malicherná zachtění.

Lído, byla bych ráda procházkou ve tvých nálezech, ale co se mám co cpát na cestičky, kam nepatřím! :)

A trochu se omlouvám tobě i Lubošovi, že jsem se ještě uhnula, a tak vaše reakce nechtěně maličko zneprůhlednila. Kočičáčku, nebacijó! Vyhýbají se odvykačce.

KK, potěšil si mě svou galantností a svěřím se, že sama si na slovní objevy prostřednictvím poezie tuze potrpím a nevíš tu průběžnou radost, pokud náhodou něco ze slovenštiny již opravdově znám.

law, moc se omlouvám, škrábou...

A patříte-li ke konzumentům Uminých vázaných veršů, přijměte prosím pozvání pod skanzen, kde nechala ladem jeden sonet, nevíte-li o něm. Možná si to autorka rozmyslí a uveřejní na hlavní cestě, ale přesto. Říkám si totiž, kdo by jej tam asi aktivně hledal?

17.08.2020 20:53:061 tipů dát kritice tiplawenderr

jsi bludička polních cest a přilehlých lánů :))) vodíš hlava nehlava, už mě bolí úplně všechno, kromě mozku, ten jsem odevzdala dobrovolně v kotli ženců, aby se mi líp za tebou utíkalo:) To, co jsem cestou pobrala, se mi líbí, jen je děsně pracné z toho umotat nějaký dožínkový věnec, ještěže leje ... sklizeň odložena do zítra:)

17.08.2020 19:55:562 tipů dát kritice tipKarpatský knihomoľ
redaktor poezie

Cez niekoľko slov som sa predral až po gúglení a určite by som to nerobil, keby mi báseň za to nestála.

17.08.2020 18:55:302 tipů dát kritice tipblacksabbath

já mohu hodnotit pouze jedním slovem WOW.......*/*****

17.08.2020 18:40:187 tipů dát kritice tipKočkodan

Kam padá slunce, nejde lékař,

to vědí Písmačky i ženci,

jsa milovníkem žen chci

konečně splnit předsevzetí -

Autorkám kecy verše nekaz.

 

Pak ale trousím přece smetí,

následně žehlím komenty

pomocí slovní Rowenty.

 

A tak to chodí zas a zase,

ač varuje mne v marné snaze

před následky různých mektů

(patrně v hrůzným dialektu)

znavené v “bedně” racio:

Jednó tě stejně bacijó…

17.08.2020 15:15:391 tipů dát kritice tipAlegna

našla jsem si tu co trápí současnost, chtěla jsem jmenovat, ale nebudu kvůli příštím čtenářům, jistě bych je jen mátla, jejich pohled a cítění potřebují prostor

našla jsem i hodně pro mě libozvučných řádků, odstavec po racio adaptuju, po Zásadách mi slova oble plynou...*****

a z

17.08.2020 14:55:421 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Silen, opět velmi propracované, nezbývá než pochválit sofistikovaný text vč. nářečních slůvek /baže/, novotvarů /zobí lid/ a závěru, který mi přijde i muzikálně využitelný :-)

U krátceslovných veršů 3x malé a 1x malé písmeno /?/Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.