Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 454 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Co komu patří
datum / id28.09.2020 / 511660Vytisknout |
autorJamardi
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno140x
počet tipů0
v oblíbených0x
Co komu patří

Vchází do třídy a opět vidí sedět v první lavici dívku v růžovém svetříku s vyšívanou kytičkou. Sedí s nohama nataženýma a na lavici má nedojezené jablko. Ona už jiná nebude, myslí si profesorka. Před rokem ji nechala propadnout a nyní se zase objevuje v jejím životě. „Ty jsi nic neukradla, že?“ říká po chvíli. „Ne, to bych tady přece nemohla být, paní profesorko.“ říká děvče. „Já jenom, že se v této třídě loni kradlo a udělal to někdo z propadlíků.“ odpověděla profesorka. „To jsem nebyla já.“ říká děvče.

V jiné době a v jiném čase. Mladá dívka čeká dítě. Nějak se to semlelo, říká. Je nejistá a má strach z budoucnosti. Žádala otce o pomoc? Chyba. O dítěti se dozvídá jeho manželka. Chce to dítě. Proč chce to dítě? „Je to moje dítě.“ říká dívka. „Ať to dopadne, jak chce, ale dítě je moje. A jak si může myslet, že ho dám zrovna jí, která ho bude nenávidět.“

Dítě se narodilo. Ale štěstí dívky netrvá dlouho. Zpráva o jejím zatčení je rychlejší než nohy biřiců. Dívka utíká a odnáší dítě. Přiběhne celá udýchaná: „Zachraň prosím moje dítě. Řeknu, že jsem ho utopila.“ Dítěte se ujímá další běžec. Dítě má štěstí. Další ruce se ho ujímají a pak další. Dítě začíná nový život.

Matka dítěte umírá na hranici jako čarodějnice. Pamatuje si někdo přesné obvinění? Manželka otce dítěte udělala chybu. Kdyby počkala až bude větší, kdyby bylo matce sebráno překvapivě a násilně, pravděpodobně by bylo její. Ale to by matku neponížila tím, že by ji přiměla vzdát se dítěte dobrovolně. A ona ji ponížit chtěla.

Jsme zase zpátky. Profesorka asi nepřemýšlí o studentce, která byla vyloučena za krádež. Netýká se jí to. Pokud se ale zlodějka chtěla pomstít, nepatřily jí ty peníze právem jako náhrada?
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

29.09.2020 10:19:56dát kritice tipstromeček

úvaha, která poněkud nabobtnala, ale v podstatě jen potvrzuje starou pravdu, že mít něco neznamená to vlastnit a naopak.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor