Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 443 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Ten den
datum / id03.10.2020 / 511707Vytisknout |
autorJaropeace
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno134x
počet tipů2
v oblíbených0x
Ten den

 

Léto toho roku bylo moc hezké, dokonce i tady v Norrlandu. Sjon tu bydlel celý svůj dlouhý život, takže měl z čeho porovnávat. Měl se narodit Švédem, a tak se i stalo. Měl prožít krásný dlouhý život, a tak se tak i stalo.

Vyšel si na verandu a poté opatrně po schůdkách do zahrady za domkem. Měl dnes v plánu natrhat pár šípků a udělat z nich marmeládu pro pravnoučata. Ženu už dávno neměl, ale co měl, bylo od pěti vnuků a vnuček devětadvacet pravnoučat. A všechna, opravdu všechna dnes měla přijet na jeho zítřejší oslavu narozenin. Těšil se jak malé děcko. Těšil se jak dvacet devět pravnoučat.

Přistoupil k prvnímu keři a dal se do práce. Nina, jedna z jeho vnuček, mu kdysi vyprávěla, že kdesi na kontinentu, snad v České republice, se děti bavívají tím, že si házejí navzájem zrnka šípku zezadu za krk až za triko. Brrrrrr.

Když byl koš plný, vrátil se do kuchyně a dal se do vaření. Jakmile byla marmeláda hotová, naplnil jí velkou skleněnou dózu a uzavřel víčkem. Duši mu zaplnil nepředstavitelný pocit klidu a štěstí.

Najednou zničehonic pocítil ostrou bolest v prsou. Spadl na zem.

Skleněné víčko od marmelády, kterou doposud držel v ruce, se nárazem odkutálelo někam pod postel.

Rozlitá marmeláda vypadala na dřevěné podlaze jako lidská krev.

 

/Krnov 28. 9. 2020/

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

08.10.2020 14:15:48dát kritice tipJaropeace

vesuvanka: ano, 10 min, kamarádka zase měla napsat za tu dobu báseň se stejným tématem. Nechci se tedy moc chlubit, myslím si ale, že se nám to celkem povedlo oběma. Děkuji velmi.

08.10.2020 14:03:36dát kritice tipvesuvanka

Pěkně napsané. Na miniaturu se zadanými slovy  jsi měl jen 10 minut a ještě stopnutých - klobouk dolů! V takovém časovém omezení bych nedokázala napsat nic... TIP

05.10.2020 12:21:31dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek

díky, tobě taky

05.10.2020 11:14:01dát kritice tipJaropeace

Radovan Jan Voříšek : dávám na Vaši radu a zastavuji ( to, se ). Přeji úspěšný a krásný zbytek října. J.

05.10.2020 00:15:471 tipů dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek

na 10 minut času pro napsání je to dobrý

Nicméně jako celek jde podle mě o rozvedenou černou kroniku. Chlapík zavařuje a u toho ho to skolí, spadne a rozbije červenou marmeládu. Teď to neber jako od cynika, ale - NO A CO? Jaký to má přesah? Dozvěděli jsme se o neznámém člověku, který asi umřel (nevíme jak to dopadlo) a umřel tak, jak miliarda už umřela, náhle.

Přimlovám se spolu s Gorou, která ví co píše, Zastav se. Vem co máš, koukni na kritiky, přibylo ti jich pár a:

- řekni si, co chceš sdělit, co se má čtenář dozvědět

- přečti si to a odpověz si, jestli se to, aniž by ti viděl do hlavy, dozví, jestli to pochopíí

- neboj se znova do už napsaného textu sáhnout, rozpárat ho, předrazit něco, co provede základní zarámování, dopsat něco, co to trochu dopoví, co by si mohl čtenář odnést

- pokud jde o povídky, nejde u nich jen o pocit, atmosféru (tu umíš udělat skvěle) ale i děj. Próza děj od někud někam přímo vyžaduje.

04.10.2020 19:13:56dát kritice tipJaropeace

Gora: jen chci k této miniatuře na svou obranu uvést, že k jejímu napsání jsem měl 10 minut, přičemž jsem se zadání tématu (které bylo šípky a marmeláda) dozvěděl těsně před "spuštěním stopek". To může potvrdit Katariina, pokud toto bude číst a bude mít zájem reagovat.

 

04.10.2020 18:55:15dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Čtení je základ... zkus si něco od nich přečíst, a hlavně nic nevzdávej, jak jsem ti psala, nápady bys měl... ale...

04.10.2020 18:53:33dát kritice tipJaropeace

Gora: diky za tip ( na ty autory ), jen mám strach, že pokud mě opravdu osloví, tak to bude o důvod navíc, abych s tím seknul, protože proč dělat něco, co někdo už umí daleko líp, a taky pro obavu, abych je náhodou ( třeba jen podvědomě ) nevykrádal.

04.10.2020 18:46:591 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

No, ono to stejně z každého autora "vykoukne", to jeho já, o to nemám obavy... kdybys zkusil psát jako někdo, nenapíšeš to tak, protože jsi jako osobnost jiný...

Pořádně promyslet obsah, aby text měl nějakou hlavní myšlenku /zápletku/, vybrat ta správná slova, číst kvalitní autory může každý, a míra talentu, i když je hodně důležitá, není úplně to nejdůležitější. Nápady máš, ale dotáhnout je...

Pěkné miniatury /když chceš psát "fofrem", krátce, jasně, stručně/ tady píše nick trojort, Movsar, a mnoho jiných, v seznamu Kategorie - miniatury prozaické  - najdeš dost autorů... jen jako inspiraci, příklad, jak na to!

04.10.2020 18:36:34dát kritice tipJaropeace

Gora: To bychom pak ale taky mohli psát nakonec všichni dost podobně, podobným stylem myslím, odlišujícím se max. různě danou mírou talentu, k jeho zpracování danému.

04.10.2020 18:23:15dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Od toho je tady Písmák, abychom si vyměnili názory, a je na tobě, co si z toho vezmeš... takže jen piš... vypíšeš se.

04.10.2020 18:06:09dát kritice tipJaropeace

Ještě tam mám přichystanou jednu na zítra, čímž vyčerpám svůj měsíční 5ks nárok a tím vlastně i svou celkovou dosavadní tvorbu, a už dám vám nemnoha, kdo jste mě tu ( zřejmě nešťastnou náhodou ) zaregistrovali, svatý klid. Děkuji za trpělivost.

04.10.2020 17:33:081 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jaropeace, dobrou odezvu od minimálně tří zkušených autorů máš u dílka:

Modlitby

Být tebou, nechrlím další mini ve stejné kvalitě jako je ta na odkazu i tato, sednu si a pořádně prostuduji, co mi asi ti autoři chtěli říct, a pokusím se s těmi radami pracovat. Ty jsi nezměnil ani slovo a píšeš vlastně podobné další texty - budou mít ostatní autoři chuť k tomu něco podotýkat, když ta doporučení jiných, vážně míněná, ignoruješ?

 

03.10.2020 21:00:41dát kritice tipJaropeace

Nemohl by mi někdo poslat kritiku k této mé miniatuře? Nemám vůbec žádnou odezvu:-(. Udělal (a) by jste mi  fakt velkou radost - a co je víc? I když bude kritika nemilosrdná, budu mít pocit, že ještě žiju - a co je víc? Děkuji velmi. Jaromír Štěpáník.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.