Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 443 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Tanzér Lišman Gurka
datum / id05.10.2020 / 511900Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno84x
počet tipů10
v oblíbených0x
Tanzér Lišman Gurka

Tanzér Lišman Gurka

Lišman Gurka byl tanzér. Tančil velkolepě, ovládal snad všechny styly, dokázal tančit do všech světových stran, po i proti směru hodinových ručiček, na nohou i vzhůru nohama, tancoval proti i podle zdi, nohy mu létaly vzduchem jako kyvadla, svedl s nimi opisovat kruhy zároveň. Nadán nadlidskou výdrží, tancoval celé dny a noci. A kdyby jeho sólo viděl Baryšnikov, šel by dělat za kasu do teska, tak moc dobře Lišman Gurka tancoval.

Tancoval ale za zavřenými dveřmi, a tak nikdy nikdo Lišmana Gurku tancovat neviděl.

 

Libovůle osudu

Memlen Kašuba hrával na klarinet. Hrával na něj tak krásně, že když navečer procházely Maiselovou ulicí dívky a z okna pvního patra domu, v němž bydlel, slyšely tu hojivou hudbu, podléhaly náhlé libovůli. Memlen Kašuba je neviděl, okno jeho pokoje bylo umazané a služku, která by mu je umyla, si nemohl dovolit; ale cítil energii jejich těl. Ani dívky Memlena Kašubu neviděly, ale věřily, že je zrovna tak krásný jako zvuk jeho klarinetu. Když v roce '39 ghetto navečer navštívili vandalové, Memlen Kašuba zrovna hrál na klarinet za ušpiněným oknem svého pokoje, a tak je neviděl, i když jakoby cítil zvláštní energii jejich hněvu. Ani vandalové Memlena Kašubu neviděli, i když věřili, že tam za ušpiněným oknem někdo takový je. Toho večera Memlen Kašuba uhořel, dům spadl, dívky se ztratily. V náhlé libovůli osudu...

 

Soused

Soused z prvního patra hraje na heligón. Jako náhradní člen neustavené filharmonie musí trénovat i v sobotu ráno. Soused je Čech, ale jeho manželka je Ruska. V bytě žijí i s tchyní, která za nimi hned po svatbě dorazila z Magnitogorsku; tak to v Rusku, na Ukrajině a celé Asii chodí, že se za nevěstou do Čech stěhují celé rodiny. Je to ale hodná ruská bábuška, která nadevše miluje svého vnoučka. Celé dny se o něj stará, vozí ho v kočárku po Letné a pak ho uloží k popelnicím do dvora; sama pak čeká pod schody. Když si jednou všimla mého překvapení, vysvětlila: "On tam rad spy." A protože je děcko naspané od popelnic a tchýně něco povídá, táta v sobotu ráno hraje heligón.

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

09.10.2020 09:58:13dát kritice tiplastgasp

To je zahráváním si s perceptorem, svádivé a vracející se ozvěnou. Bezva.

08.10.2020 15:44:45dát kritice tipfusky

Děkuji, Tvoje práce plodí chutné ovoce.

Soused je skvělá. Mám z ní pocit domova.

05.10.2020 21:17:55dát kritice tipMarkel

taky čekám, jak to dopadne *

05.10.2020 11:38:36dát kritice tipMates Straba

Napínavé čtení, člověk je zvědavý na pointu. Podívám se na daší tvoje texty. Stojí za tip.

05.10.2020 11:34:03dát kritice tipAlegna

Libovůle osudu je sice hodně, hodně smutná, přesto je v ní pro mě poetické kouzlo***Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.