Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 444 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Okurková
datum / id29.10.2020 / 512893Vytisknout |
autorMoudivláček
kategorieFejetonyDalší dílo autora
zobrazeno85x
počet tipů8
v oblíbených0x
Okurková

 

Jsem na rodičovské dovolené a mám dvě malé děti, které mi skáčou po hlavě buď obě zároveň nebo na střídačku. K tomu je v našem malém městečku jen jeden supermarket, na kterém není super vůbec nic. Po té, co jsem do něj šla koupit bílý jogurt, rohlíky a banány a vrátila jsem se namísto toho jen s tvarohem, na který jsem ještě k tomu musela vystát frontu, jsem další návštěvy vzdala. Krátce a stručně, nakupovací povinnost přibyla k velké, či přímo bezbřehé, jeho radosti manželovi Pavlovi, který tak činí v nedalekém velkoměstě po cestě z práce.

 

To s sebou přináší nečekané záludnosti a komplikace. Oba se však v zájmu přežití našeho manželství snažíme se s nimi vyrovnat a předejít jim, jak jen jsme schopni. Já už jsem například přestala s otázkami typu: a ten tvaroh v akci neměli? A maso jsi nekoupil žádné? Které ve větší koncentraci způsobovaly Pavlovu zarputilou zamlklost či nečekanou erupci typu: Tak si choď nakupovat sama. Také jsem začala psát počty, kolik má čeho koupit.... poté, co jsem se neodvážila naznačit, že deset 500ml jogurtů se nám do ledničky v kombinaci s 20 ovocnými 200 ml jogurty nevejde a poté, co jsem neměla kam dát 3 balení masa (mrazák už byl zaplněn po předchozím nákupu). (Aby nemusel nakupovat tak často, raději toho vždy koupí víc, data spotřeby přitom nesleduje)

 

Pavel oproti tomu už zná rozdíl mezi smetanou na šlehání, smetanou na vaření a zakysankou /známý to chyták pro všechny začátečníky) A taky ví, že pokud nechce mít třikrát za sebou k obědu bramboráky, je možné nahradit vepřovou plec vepřovou kýtou.

 

Snažíme se na sebe naladit jak jen to jde, ovšem stále je třeba se zdokonalovat.

 

Vypozorovala jsem například, že Pavel rád kupuje salátové okurky. Když mu do seznamu napíšu rajčata, papriky, okurku a balkánský sýr (k večeři bude šopský salát), pravidelně koupí jednu okurku navíc. Jednou jsem se odvážila nesměle zeptat, proč kupuje okurky dvě, když do šopáku dávám jen půlku nebo maximálně jednu, na což mi odpověděl, že má okurky rád a nakrájí si ji jen tak třeba ke snídani /ani okurku mu nechci dopřát). Slova se však málo kdy změní v činy. Tedy se poměrně často stává, že v ledničce máme jednu okurku, která čeká až k ní přibude zbytek ingrediencí na ten šopák a občas při tom čekání i stihne zplesnivět. Nicměné když do nákupního seznamu napíšu rajčata, papriky a balkánský sýr, Pavel správně usoudí, že bude šopák a pro jistotu koupí minimálně jednu okurku, protože co když jsem na ni zapomněla, žejo. Když do seznamu napíšu pouze balkánský sýr, dopadne to stejně. Koupí se pro jistotu i nějaká ta okurka. Složitá situace. Okurky v naší lednici při lepší konstelaci zkrátka nebývají tak, jak by měly.

Jednou jsem takhle zase přemýšlela, jak zabránit dalšímu nákupu okurky/ek. Není to totiž vůbec tak jednoduché, jak by se snad mohlo čtenáři neznalému poměrů zdát. Kdybych totiž napsala něco ve smyslu OKURKY NEKUPUJ, nebo NE OKURKÁM, rychločtenář Pavel by ve spěchu vyzobl klíčovou informaci „okurky“ a koupil by je zcela určitě. Tedy jsem na to šla od lesa. Rychlou kontrolou jsem zjistila, že nějakou tu papriku máme a pár rajčat taky, nezbude sice na snídani, ale v zájmu věci je třeba obětí... a napsala jsem do seznmu: Na šopák máme vše až na balkánský sýr.

 

U příjemce zprávy však došlo k nějakmu zkratu, jinak si to nedokáži vysvětlit. Na balkánský sýr totiž zapomněl. Zato ale koupil hádejte co?

 

Některé úlohy zkrátka nemají správné řešení.

 

 

Ps: Když mu to dám přečist, nebudeme nuceni jíst šopák nějaký čas bez okurek?
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

28.11.2020 10:31:18dát kritice tipKvětoň Zahájský

Svěží fejetonek.

U vás je protě taková permanentní okurková sezóna.

02.11.2020 23:24:19dát kritice tipMoudivláček

Moc Vám všem děkuji za přečtení. Omlouvám se za ty překlepy.

Bixley - takový celer taky zabere hodně místa,tak snad se vám celery nehromadí jak ty okurky. Svíčkové zdar

A2a2 - když já jsem zas líná strouhat

 

 

30.10.2020 11:25:06dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Není nad okurku navíc! To přítel kupuje neustále celer a mrkev. I bez seznamu... :-)

30.10.2020 10:22:21dát kritice tipcvrcka

Super. Nemalou radost si s mužem taky prehazujeme jak horky brambor, hehe. Nakupovani, metla lidstva! 

30.10.2020 09:49:26dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Vtipný fejeton, Moudivláčku!

Možná bych, co se slohu týká, omezila množství vět v závorkách, on si čtenář domyslí, jak je ta konkrétní "vsuvka" myšlena:-)

..............

došlo k nějakmu zkratu - vypadlo písmeno é

30.10.2020 05:42:14dát kritice tipatkij
redaktor poezie

Četla jsem již včera před spaním. Měla jsem pak okurkové sny:)

Sem tam chybka...

29.10.2020 21:13:16dát kritice tipa2a2a

Vtipný fejetonek ze života. Asi mám s tvým manželem společné geny. Mám rád okurkový salát, tedy kupuji okurky a protože jsem líný vařit, už se mi párkrát stalo, že okurka změnila skupenství. Jinak po formální stránce všechny hlavní požadavky na fejeton naplněny (stručnost, vtip, aktuální odraz běžného života). Možná by to chtělo jen mezerou oddělit odstavce.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.