Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 444 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Původ morálního soudu
datum / id30.10.2020 / 512907Vytisknout |
autorZoroaster
kategorieAforismyDalší dílo autora
zobrazeno96x
počet tipů0
v oblíbených0x
Původ morálního soudu

Zjistili jsme, že moralita i pojetí dobra a zla předcházejí vědění, nakolik libovolné paradigma není výsledkem lepšího či horšího poznání vyšší obecné pravdy, nýbrž odráží vlastní život a proces, jímž se tento život sebeuskutečňuje. Předpoklad obecné pravdy či obecného universálního dobra je vulgární, neomalený, sporný, a tudíž bezcenný. Pravda sama je vposled projevem Života, který je původnější, než vědění. Pravda a platné morální soudy vycházejí z vůle k životu a z prosazení vlastních forem existence proti formám jiným, slabším, méně úspěšným, pravda je výsledkem vůle k moci, výsledkem morálního hodnocení, které se ukazuje jako nahodilý a svévolný projev pronikavé existence, jako proces rozlišování, rozvoje, sebeproměny, sebepřekonávání, tvorby a plození. To je pravý opak esoterického nazírání, které jako bezcenné a nezajímavé vidí pravdy vzešlé ze světského života a z empirického poznání. Tady vystupuje na povrch ona propastná zaostalost okultních či spirituálních tradic, jejich slabost a neudržitelnost v konfrontaci s problémy moderní doby.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

30.10.2020 22:00:17dát kritice tip17

Pravda (...) vychází z prosazení vlastních forem existence proti formám jiným a slabším??? Promiň, ale vyznívá to jednostranně, hloupě a směšně, jako bys říkal - jedině já vím, jak se věci mají.

30.10.2020 21:29:48dát kritice tipUmbratica

Šperk v mém výstřihu je pentagran, který míří dvěma hroty dolů. Ani takovýto šperk není pro každého.

30.10.2020 19:05:52dát kritice tipZoroaster

Umbratika: Moje tvorba není pro každého...a zjevně nejde o šperk vhodný do tvého výstřihu.

30.10.2020 17:46:15dát kritice tipUmbratica

Jak je ale vidět dle počtu tipů u tvých děl, který nikdy nepřesáhl devítku, zájemců o tvé učení se tady mnoho nenašlo. Osobně se dost divím, proč jsi už se svou filosofickou agitací dávno nepřestal, když vidíš sám, že to nikoho tak nějak nebere.

A k tématu esoteriky a okultismu : rozlišit balast od hodnotných děl dokáže jen ten, kdo se věnuje okultismu v praxi a ty vůbec nemáš ponětí, o čem mluvíš. Ty jsi snad někdy provozoval okultismus v praxi ?

30.10.2020 17:38:50dát kritice tipZoroaster

Umbratica: Já svá moudra oproti postmoderním esoterikům nikomu nevnucuji, ani se jimi nesnažím podbízet jakémukoli vkusu, abych byl komerčně úspěšný.

Ovšem je třeba zdůraznit, že pod pojmem "esoterická literatura" se dnes rozumějí bohapusté bláboly duchovních žongléřů a kejklířů ze sféry tzv. "nové spirituality", což je směr myšlení, který má daleko k východním esoterickým naukám, a vymývá lidem mozky hůř, než postmoderní relativismus. Proto je tak žádaný a režimem protěžovaný.  

30.10.2020 17:24:55dát kritice tipUmbratica

To, co tady předvádíš jako objevné pravdy, to je jen zdeformovaný Arthur Schopenhauer.

Pokud píšeš, že životní praxe zásadně prověřuje jakékoli teorie, pak je to zase čistě marxistický názor. Vysmíváš se esoterice a okultismu, ale realita je taková, že esoterici a okultisté jsou komerčně tisíckrát úspěšnější než lidé jako ty.

To je tvůj koníček vnucovat druhým svá (rádoby) objektivní moudra ?  

30.10.2020 17:20:46dát kritice tipZoroaster

a2a2a: Postulát vůle k moci nepochází od Hitlera, ale od Nietzscheho, stejně jako původní idea fašismu nemá nic společného s hitlerovským Německem. Aforismus o "neznámém fašismu" tu smazal admin. 

Jinak filosofické aforismy jsou od toho, aby ponoukaly k přemýšlení, a počáteční "zmatek" v mysli čtenáře vůbec není na škodu, pokud se bude dál snažit své myšlenky uspořádat, a to bez ohledu na to, zda dojde ke shodě se sdělením aforismu či nikoli.

30.10.2020 16:22:02dát kritice tipa2a2a

Je to místy zmatené. Např. jsi uvedl, cituji: ...pravda je výsledkem vůle k moci, výsledkem morálního hodnocení, které se ukazuje jako nahodilý a svévolný projev pronikavé existence, jako proces rozlišování, rozvoje, sebeproměny, sebepřekonávání, tvorby a plození...

To zavání fašismem. Hitlerova vůle k moci, jeho rozlišování a programy plození- a výsledek? A nebo úvod tvého příspěvku. Pojetí dobra a morálky naprosto nezbytně odráží poznání, zkušenost a potřeby, které v důsledku vznikají a formují se. Ostatně i zde zmatkuješ, když zpochybňuješ vliv poznání a současně uvádíš život, který odráží co? Především poznání, byť nejen to.

 Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.