Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 444 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Potřeba tradiční rodiny
datum / id02.11.2020 / 513028Vytisknout |
autorZoroaster
kategorieAforismyDalší dílo autora
zobrazeno84x
počet tipů0
v oblíbených0x
Potřeba tradiční rodiny

Potřeba rodiny provází člověka celé věky a její tradiční model si nikdo v minulosti nedovolil zpochybňovat. Když říkám tradiční, mám na mysli funkční řád rodinné pospolitosti, který vyplynul z objektivní zkušenosti celých generací a odráží poznání, jaké rodinné uspořádání posiluje obec i národ. Zdravý model rodiny musí vytvářet podmínky pro výchovu nové generace, aby byla schopna převzít a dále upevňovat hodnoty člověka i života vytvořené generacemi jejích předků. Nutno poznamenat, že v naprosté většině známých kultur a civilizací se jednalo o model patriarchální. Evropskou civilizaci nevyjímaje. Principy patriarchální rodiny rovněž převzala do svého kánonu všechna civilizovaná náboženství jako Boží zákon.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

02.11.2020 23:04:48dát kritice tipPavelK

Představme si, že by se dnes obnovilo československo. Volíme federárního presidenta.

Kdo volí Čaputovou tip sem

02.11.2020 23:04:11dát kritice tipPavelK

Představme si, že by se dnes obnovilo československo. Volíme federárního presidenta.

Kdo volí Zemana tip sem

02.11.2020 22:49:46dát kritice tipK3

_

02.11.2020 21:00:20dát kritice tipAru

...myslel jsem chvíli naivně, že chápeš jemné nuance tohoto světa; jsem naivní no, mýlil jsem se, zase jednou :D

02.11.2020 20:54:16dát kritice tipAru

jako muži se ti snadno volá po patriarchální společnosti a po sebrání volebního práva žen a ano, pro muže je to snadný systém, chápu tě, doporučuju se odstěhovat do Saudské Árabie, kde např. ještě dva roky dozadu nesměly ženy řídit auta, v tamtéž zemi pak musí chodit ženy celé zahalené; plus rodiče vdávají své dcery běžně ve věku, 8,9 nebo 13, dobré ne? evidentně se tam patriarchát drží zuby nehty. moc ale nedoporučuju se tam ale narodit jako žena, samozřejmě po tomhle životě, ona každá mince má dvě strany (-;

02.11.2020 17:48:27dát kritice tipZoroaster

Aru: Patriarchální model rodiny ze své podstaty nikterak neomezuje ženy, aby vlastnily majetek, podnikaly, nebo se živily samostatně, pokud jsou osamělé, nebo ztratily muže (což bývalo v dobách válek běžné).

Mnohem ortodoxnější než křesťanství ve smyslu vymezeného postavení žen ve společnosti byly staroindické Védy - prazáklad všech náboženství. Svědčí o tom Manuův zákoník - dostupný i v Kozákově českém překladu ze sanskrtu - vřele doporučuji.

Nevolám po žádných konkrétních časech, říkám naprosto jasně, že patriarchát byl základem rodiny ve všech časech a ve všech civilizacích i kulturách - včetně májské či indiánské. Zkrátka a dobře, kromě zcela zvráceného a samozřejmě neudržitelného postoje k rodině v současnosti neexistuje v lidských dějinách žádná rozvinutější společnost, kde by se nectily principy patriarchální rodiny.

Jinak co se týká zastupitelského systému vlády v parlamentní demokracii, jsem toho názoru, že ženy by volební právo mít neměly. Celá společnost by pak byla mnohem zdravější a vitálnější.      

02.11.2020 15:57:11dát kritice tipAru

pokud vím, tak ve starém Egyptě mohly ženy mít obchody, vlastnit domy, otroky a tzv. valkýry byly běžnou součástí armády seveřanů; až křesťanství sebralo ženám definitivně všechno, až na vyjímky z bohatých rodů pochopitelně. díky křesťanství a jeho ultra-patriarchálnímu vidění světa se děje to co se děje. je to prostý zákon o akci a reakci.

křesťanství lze těžko brát jako civilizované náboženství, když mělo svojí nesvatou trojici v podobě křížových výprav, inkvizice a exorcismu, který praktikují dodnes.

v podstatě voláš po časech, kdy ženy nesměly volit, neměly kde studovat a bylo takřka nemyslitelné aby zastávaly vysoké funkce; vyjímky byly, ale jen vyjímky. od ženy se očekávalo že bude rodit a vychovávat děti.

02.11.2020 13:19:47dát kritice tipZoroaster

Patriarchální model rodiny fungoval ve všech civilizacích po celou historii lidstva, proto ho i ona "civilizovaná náboženství" převzala do svého kánonu (hinduismus, buddhismus, křesťanství, islám). Nejde o "nejlepší" model, ale o jediný možný model, pokud má zajistit funkci rodiny coby základu civilizovaného společenství. Jeho zpochybněním v moderní době došlo k rozvratu rodiny a její postupné likvidaci, stejně jako smysluplných společenství, která dávala lidem smysl života, naplnění a identitu. Rozklad a zánik samotné západní civilizace je nabíledni. Rozvíjet to není třeba, jde o základní a nevyvratitelný axiom lidského bytí - tzn. žít jako člověk a nikoli jako zvíře (se zvířaty v domě, jako ve chlívě)  

02.11.2020 11:18:57dát kritice tipMajaks

Nebo ta informace, že tradiční model si v minulosti nikdo nedovolil zpochybňovat. Je to dobře, nebo špatně? Teď si to někdo dovoluje? Kdo? A jak je to vůbec možné? Další otázky.

02.11.2020 11:06:33dát kritice tipLuzz

a dál? co ten text říká? že patriarchální model je ten nejlepší? anebo říká něco úplně jiného? vůbec tomu nerozumím.

a zaujalo mě sousloví "civilizovaná náboženství"... o tom budu muset popřemýšlet... jaká to jsou? a jaká to nejsou? samé otázky!Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.