Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 451 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Nekupujte byt od realitky
datum / id21.11.2020 / 513809Vytisknout |
autordichr
kategorieVolné veršeDalší dílo autora
zobrazeno228x
počet tipů6
v oblíbených0x
Nekupujte byt od realitky

Kupujte přímo od developera

ušetříte na provizi –

 

tenhle předválečný byt

v atraktivní lokalitě

a před rekonstrukcí

má nějaký potenciál!

jaký si to uděláte

takový to máte!

 

čekala bych všechno

jen ne návrat do dětství

ty dveře od šopy

a přesně takovouhle komoru

měla kdysi moje babička

 

z retušovaných daugherotypií

dál hledí přísné tváře

jen dopsat epitaf

lustr snad na petrolej

a začouzený strop

dýchají vetešnictvím

zastrčených tmavých uliček

zato těžká dubová postel

s vyřezávanými andělíčky

má nově potažený slamník

 

právě teď vám to dochází

tehdy se neumíralo v nemocnici

a pohřby byly dlouhé

důkladné a smutné

 

čekala bych všechno

jen ne návrat do studijních let

na zdrávce můj první exitus

dodnes si pamatuju

poslední slova

podpora pacienta

skončila zbabělým útěkem

 

teprve venku

se dalo nadechnout

a všude tolik života

dokonce ve spadaném listí

a zápachu benzínu

hluku hlavních tříd a lásek z pasáží

 

přesně jako tehdy

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

07.06.2021 13:52:09dát kritice tipKamamura

Safián - na to ti odpovědět dokážu - takový autor by dopadl, jako dopadám dnes a denně já. Nejsem a nikdy nebudu žádný Eco, Vonnegut, Lovecraft, Pratchett, Adams (Douglas nebo Scott), Bezruč, Jirásek, Holan, Deml ani Váchal, ani Skácel, o kterém je tu furt řeč (a kterého, přiznám se, znám jen okrajově), jsem jen prostý obraceč prázdné slámy, nicméně čím víc se snažím, čím je dílo propracovanější a hlubší (nebo mi tak připadá), tím je čtenářský úspěch menší a ohlasy zmatenější, nebo rovnou negativní. Ostatně o tom píšu podrobně v proslovu k Ťapšlapovi, který dnes vyjde.

Ale já jsem s tím smířen, začal jsem publikovat s tím, že to tak musí dopadnout, vadí mi to jen proto, že jsem sám k sobě neupřímný, a namlouvám si, že mě cizí názory nezajímají, i když to není zcela pravda. 

Diskutovat se musí umět, a stačí se podívat třeba do politiky, poslechnout si diskuse volených představitelů obyvatel, abychom seznali, že většina z nich diskutovat neumí. Osobně jsem se s vypracovaným uměním diskutovat setkal jen u exaktních vědců (matematici, fyzici, chemikové, astronomové - vím, matematika není věda, ale tříbí schopnost abstraktně uvažovat jako nic jiného) , nicméně ne nutně u filozofů, ekonomů, sociologů, antropologů a filologů. 

Člověku musí jít o věc víc než o vlastní ego, musí pracovat s cizími argumenty, musí respektovat zákony výrokové logiky, a proto musí uznat porážku, pokud je poražen, a bez lítosti zahodit hypotézu, jakmile byla vyvrácena.

A to je na běžnou populaci příliš náročný požadavek. 

07.06.2021 13:09:46dát kritice tipSafián

Kamamuro, zlatá slova:

Volné verše musí poskytnou víc, víc, mnohem víc, nějaký paralelismus, asociační proudy, básnické figury - kde jsou nějaké pěkné metafory, metonymie, paralely, přirovnání, kde je tanec řemeslně vypracované elokvence na pozadí pečlivě vybraných reálií, kde je prostor, kde čtenář smísí svou trošku s vaší troškou?!

Jak by asi dopadl u čtenářů autor, který by toto všechno splnil? A co kdyby jeho básně byly složeny z několika strofických metonymií nebo byly celé metonyemi atd.? Vyskytl by se alespoň někdo, kdo by jen nechválil nebo neosuzoval, ale diskutoval s porozuměním k věci?

07.06.2021 01:35:47dát kritice tipKamamura

).

Závorka. Zapomněl jsem uzavít závorku v pátém odstavci prvního příspěvku. Házelo by to chyby, takhle to bude v pořádku. Sorry.

07.06.2021 01:33:02dát kritice tipKamamura

Jo, autentičnost. Autentičnost dílu nechybí, to jsem zapomněl pochválit. Abych taky jen nenadával. Stejně už to nevyžehlím...

07.06.2021 01:10:171 tipů dát kritice tipKamamura

Nedokázala přečíst celé??? Dyť je to krátký! Dnes mají lidi attention span jako jepice - jejdanánky, stránka textu, mizím - včera jsem se narodila, dnes mám promoci, svatbu i porod, zítra exitus, není čas na čtení. 

Takový Eco o svém Foucaultovu kyvadlu napsal, že prvních tři sta, čtyřista stránek bylo jen na roztřídění čtenářů (zrna a ti druzí, znáte to), a jen vyvolení si pak mohou vychutnat parádní závěr. 

Třista stran hutných historizujících mudrování, vzpomínek, apokryfů, fabulací a myšlenkových experimentů.

Tohle?

Jednohubka. Dávám tip - na truc těm, co to "nemohou přečíst".  Sice mi nic neříká forma (jak psal včera Safián - proč je to rozházené do "komínků", když je to vpodstatě próza, lineární posloupnost obrazů a myšlenek, jednothreadová aplikace pro single-core CPU. Nic proti próze, samozřejmě, ale trochu mi dráždí něco, co si hraje na něco jiného, když to něco jiného není, a hraní samotnému chybí nezbytná hravost, aby se sebeospravedlnilo?

Volné verše musí poskytnou víc, víc, mnohem víc, nějaký paralelismus, asociační proudy, básnické figury - kde jsou nějaké pěkné metafory, metonymie, paralely, přirovnání, kde je tanec řemeslně vypracované elokvence na pozadí pečlivě vybraných reálií, kde je prostor, kde čtenář smísí svou trošku s vaší troškou?!

No nic, jsem ukecaný a náročný, a taky jsem blázen, dávám tip, ale s výhradami. Do příště si ten blinkr opravte, kupte si trojúhelník, a na ty křižovatky se vás zeptám!!!

Ano, jsem moc přísný, omlouvám se, máš to hezké, dichro, i ty más pravdu, Fidzi, proč mařit roky života čtením, když nemáme jistotu, že to, co přečteme bude tím, co jsme přečíst chtěli? Co když nám to třeba neudělá dobře, a my to pak nebudeme moci zapomenout?!

Literatura není bez rizika!

Ano, promiňte, už se loučím, padám, máte to všichni moc hezké, mám vás moc rád, nazdááááár.....

22.11.2020 17:27:51dát kritice tipZeanddrich E.

líbí se mi to :) (možná i proto, že já dlouho byl ..také tak ukecanej :) )

tip

22.11.2020 15:37:20dát kritice tipDagmaram

má to atmošku

21.11.2020 16:30:16dát kritice tipFidzi

Nedokázala jsem to přečíst celé. Poslední strofa se mi líbí, je živá.

21.11.2020 15:34:57dát kritice tipSafián

Zvrat v závěru je pěkný, ale jinak trochu upovídané s do nekonečna rozváděnými zbytečnými motivy.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor