Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 462 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Taxikářem proti své vůli
datum / id16.12.2020 / 514783Vytisknout |
autorGora
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
témaHumorné
zobrazeno1074x
počet tipů22
v oblíbených0x
Prolog

Taxikářem proti své vůli

„Tak Zdenále, můžu se na tebe spolehnout? Neboj, vyděláš si,“ podával mi mezi dveřmi mého obchůdku ruku Jirka Jerman. Odjakživa měl nervózní tik pod levým okem, ale i pusu od ucha k uchu. Zářil štěstím. V těchto životních etapách byl prostě neodolatelný. Přesto jsem sledoval hlavně ten tik, až mi taky začalo mírně cukat pod okem, jenže pravým.

„To víš, chlap se žení dvakrát, třikrát, maximálně pětkrát za život,“ pokusil se mne Jirka ještě plácnout po zádech, jenže vzhledem ke sto dvaapadesáti centimetrům výšky jeho pěstěná ruka byznysmana pošimrala má záda někde nad ledvinou.

„Jo jo, nedělej si starosti, já vám to odjezdím. Zadarmo! A ty už by ses taky mohl usadit, nebo ti za družičky začnou chodit tvoje vnučky,“ odvětil jsem zvesela, i když se mi ta jeho bůhvíkolikátá svatba právě teď moc nehodila.

„Zdenále, co nadělám, když ty ženský se o mě zrovna perou,“ vrátil se Jirka ze zádveří zase do obchodu a samolibě prohlížel svoji postavičku svůdníka v zrcadle. Fialové sáčko, které na břiše nedopínal, protože by  jediný knoflík nevydržel ten tlak pupíku, rifle plísňáky, botky, z nichž vyčuhovaly světlé ponožky. No jo, v něčem mi připomínal Bohúša z filmu Dědictví. Taky nikdy, ať sebebohatší, nezapřel slámu v botách. 

Jako téměř geniální matematik exceloval v kroužku Matematika hrou, kam se já ve škole ze zoufalství nad úrovní svých neznalostí přihlásil na doučování. Nikdo s ním nechtěl kamarádit, byl mrňavý a jeho babička už tenkrát za hlubokého socialismu vybírala věci z popelnic do své kárky, aby je vezla přes půl města do baráku, kde jí vše padalo na hlavu.

Párkrát mi dobře poradil s příklady a spřátelili jsme se. Taky na gymplu se mi jeho pomoc ve fyzice a matematice víc než hodila.

„Hele, a vem si zejtra pantofle na přezutí. V mým fáru je koberec čistější než u tebe v obýváku! Tak v devět, Zdenále!“

„Dobrá, ty tvý svatebčany ti do pětice odvozím, ale neříkej mi furt Zdenále, vole,“ hudroval jsem a tlačil ho ze dveří. Do krámu totiž vešli potenciální zákazníci.

Už se mi párkrát stalo, že jsem o ně Jirkovou zásluhou přišel. Oba se věnujeme oboru elektro. Postával a naslouchal, co si chtějí koupit, třeba mrazák. Venku na ně počkal, okamžitě jim nabídnul stejné zboží s velkou slevou a ti lidi už se ke mně nikdy nevrátili. Pak, i kdyby měl celou noc být na cestách, sehnal a dovezl tu věc.

Měl na tom minimální zisk, ale blažilo ho, že mne převezl. Jak říkám, svým způsobem geniální kšeftman. Vlastnil sedmnáct živnosťáků na koupi a prodej všeho myslitelného. Smůla, že jsem ho viděl přes výlohu, jak s veškerým nasazením mimiky a gest přemlouvá ty moje bývalé kupce.

Nikdy jsem mu neřekl, že o tom vím.

 

 Zítra se popáté žení. Bere si mladou půvabnou sekretářku. Pokaždé se sotva stačí vyvázat z původního vztahu, než se to další děcko narodí. Dost často přemítám, jestli je fakt génius nebo cvok a co na něm ty pěkný mladý holky vidí.

Párkrát se mě naprosto vážně zeptal, jestli jsem rád, že ho znám. Co by asi dělal, kdybych mu řekl, že mi občas pěkně zahrál na nervy. Jak mě někdy v patnácti ožulil na tuzexových bonech poté, co mi vsugeroval pocit méněcennosti, kterým samotný Jirka očividně nikdy netrpěl - všichni kluci ve třídě mají džínsy a já jediný chodím v tesilkách!

Na odpoledne, kdy jsem i s tou mojí přišel k němu do vily na ohlášenou návštěvu a Jirka se jako nějaký satyr jen ve slipech naháněl po zahradě s polonahou bejvalkou, ani nevím, která v pořadí to byla, se zapomenout nedá... a dalo by se pokračovat, těch zážitků bylo hodně!

 

Ať tak nebo onak, jsem vlastně opravdu rád, že ho znám. Bez Jirkových pološílených nápadů by totiž všechno plynulo příliš klidně a spořádaně.

Akorát mu raději nikdy nepředstavím své dvě dospívající dcery! Jirku jako zeťáka bych už fakt nepřežil! Jak ho znám, zas by škemral, abych mu na té svatbě dělal taxikáře!
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

31.01.2021 19:11:55dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky, Lucie... 

31.01.2021 19:04:29dát kritice tipJá Lucie píšu...

Tak to se mi líbilo! Bylo tam pár skvělých momentů pro zasmání, ale i tak by jich tam mohlo být více.

Řídila bych se pravidelem: "tam, kde se ty pobavíš, pobaví se i druzí" Tak můžeš přemýslet, co by Tebe rozesmálo :)

Kvůli příběhu dávám tip!

01.01.2021 18:00:39dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Přemku, díky, moc humorných povídek jsem dosud nenapsala, tak díky za rady:-)

01.01.2021 16:23:04dát kritice tiplastgasp

Po přečtení povídky a komentářů jsem se s velkým zpožděním snažil porozumět spojitosti Ladovského obrázku s obsahem textu. Je možné zařadit povídku mezi humorné, ovšem jen obecně. Podle toho tak vyznívají komentáře, jen v obecné rovině. To je ale málo. Základní vlastností humoru je schopnost autora vyvolat v jiném člověku pocit pobavení, třeba i ve formě újmy nebo škody. Smysl komiky totiž spočívá často v nesmyslu. V tomto pohledu povídku nikdo nehodnotil. V povídce jsou dobře vystiženy charaktery postav, dialogy jsou uhlazené, opatrné až spisovně slušné. Teprve závěrečné věty svou komikou dávají povídce  správný říz. 

17.12.2020 16:08:091 tipů dát kritice tipKvětoň Zahájský

 

Potenciální je odvozeno ze slova potenciál. Z toho vyplývá, že výraz s písmenem -o-, nejspíš vznikl chybnou výslovností. Například "Potenciometrie" je elektrochemická analytická metoda založená na měření rovnovážného napětí.

Ale, jak jsem už naznačil, jedná se o tak rozšířený omyl, že by mohl být přijat za ustálený tvar.

17.12.2020 15:43:261 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Ivi, já to použila možná poprvé /do povídky/ a zrovna špatně:-(, no, stalo se. Díky za hledání...

17.12.2020 15:31:36dát kritice tipblacksabbath

tak jsem si vygůglila rozdíl "potencionální a potenciální.....a zjistila jsem, že Potencionální je synonym ke slovu Potenciální, i když je nesprávně utvořené....a tudíž se pokládá za hovorové....aaa....není uvedeno ani ve Slovníku spisovné češtiny......tyjo...a já bych to taky napsala...:-)))))))))))

17.12.2020 13:32:28dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Květoni, chybka opravena, díky za upozornění.

Nedonošenec byl povit s radostí, ale nejspíš měl ještě poležet v inkubátoru :-), díky za názor.

17.12.2020 13:24:12dát kritice tipKvětoň Zahájský

Tohle dítko přišlo na svět poněkud brzy. Je na něm poznat, že je takové nedonošené. Škoda, že autorku příliš brzy přestalo bavit přemýšlet.

Ale je z něj cítit slušný potenciál (tento výraz neužívám zbůhdarma, chci tím upozornit na chybný tvar "potencionální zákazníci", který bych od tak zkušené autorky nečekal, ačkoli obecně je to chyba tak častá, že by už nad ní mohli jazykovědci přimhouřit své akademické oko).

16.12.2020 20:07:51dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jani, díky:-)

16.12.2020 19:52:18dát kritice tipvesuvanka

Irenko, dílo mě pobavilo :-))) TIP. Líbí se mně i obrázek, tipovala jsem, že je od Josefa Lady. 

16.12.2020 19:05:331 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Karle, správně, já má ráda humorná dílka, občas se o ně sama pokouším:-)

16.12.2020 19:04:26dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Evži, díky, máme to s "legrací" podobně:-)

16.12.2020 18:17:23dát kritice tipK3

Abych byl upřímný, nevím jak to hodnotit. Mám radši tvoje vážnější věci, je to spíš oddechovka.

16.12.2020 17:52:44dát kritice tipEvženie Brambůrková

Já jsem se pobavila. Je pěkné, že máš různé žánry. To je takové koření. :-))))

16.12.2020 15:49:20dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Theo, dík, no, to by bylo nejspíš na román... jen jsem včera objevila pár svých starších poznámek a /možná unáhleně/ s nimi chtěla pobavit:-)

16.12.2020 15:46:321 tipů dát kritice tipThea v tramvaji
redaktor poezie

Dobře jsi to popsala. Začetla jsem se a najednou konec! Co se dělo dál? Ta svatba by mne zajímala! Třeba mu někdo poblil kobereček :)V půlce dílka mne napadlo, že ani nejde poznat, že to nepíše chlap. Jako mohlo by to být možná o chloupek drsnější ta jejich mluva, ale pro uvěřitelnost mi to takle docela vyhovovalo. 

16.12.2020 14:11:57dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Zdeňku, díky za tvé postřehy.

16.12.2020 14:11:08dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Nami, Dášo, díky...

16.12.2020 13:28:082 tipů dát kritice tipzd.hledač

Goro!!! čtu tě občas už asi 5 let a skoro je to pořád stejné! pro mě je tohle docela slabé dílko...

- není to moc humorné, fakt že ne, není se přoč rozesmát, možná místy jen místy trošku pousmát, ale to je málo

- dialogy - takhle spolu chlapi, natož když se dlouho znají, nemluví, to je jen jakýsi vyprávěčský přepis, ani nerozlišuješ v přímé řeči různé osoby, oba mluví úplně stejně... 

- nemíříš za svým cílem, kam by povídka (ona to asi není povídka) měla, žádná zajímavá překvapující pointa se nekoná... ale to je i tím, že směrem k ní negraduješ dílo, je takové rozplizlé...

...což dělá podávaní naprosto zbytečných informací (o kroužku, o mražáku, babička svážející odpad) - pokud má vše být vtipné a směřovat k posledním dvěma řádkům, je úplně zbytečné, řešit něco jiného, k ničemu to neslouží, pryč s tím...

- nudné a tisíckrát jeté obraty: sláma z bot, od ucha k uchu, zahrál na nervy... stejné lze napsat mnohem zajímavěji a ne jako milion lidí před tebou, já vím, že to máš načtené a není to z tebe, a právě proto!

- nadbytečná zájmena ("ten" tik, "ti" lidi, "ten" tlak, "ty" moje bývalé kupce...) - to je fakt jak ve školní slohovce...

četl jsem od tebe mnohem lepší věci...

 

 

 

16.12.2020 12:51:23dát kritice tipDagmaram

humorně mile napsané :-)

16.12.2020 12:46:27dát kritice tipNami 99

Hezké.

16.12.2020 12:02:481 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Peter, vybírala Ivi, jejíž spolupráce si moc považuji, a podle mne je to Losef Lada!

16.12.2020 12:00:27dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky, Cadmium:-)

16.12.2020 12:00:15dát kritice tipKarpatský knihomoľ

Ireni, trochu od veci, ale zaujíma ma kto je autorom obrázku.

16.12.2020 11:59:14dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky, Lumbále:-)

16.12.2020 11:59:06dát kritice tipCadmium

:))) 

16.12.2020 11:57:191 tipů dát kritice tipKočkodan

 

Gorále, to se ti fakt povedlo, pochvalně tě pošimrám kousek nad ledvinou… ne, přece jen o fous vejš… (mrk)

16.12.2020 11:44:242 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jardo :-)))... on je tolerantní, je to můj bratr:-), dík.

16.12.2020 11:42:54dát kritice tiprevírník

Zdenál se mi zdá vzhledem ke všem těm okolnostem k Jirkovi ještě hodně tolerantní.

16.12.2020 11:23:03dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Andělko, jestli pobavilo, jsem ráda...

16.12.2020 11:22:35dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Renato, díky!!

16.12.2020 11:22:09dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Ivi, děkuju:-)))

16.12.2020 11:15:40dát kritice tipAndělka1

Bezva.

16.12.2020 11:09:281 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Zdenále, toho taxikáře mu už fakt nedělej! :-)

Ireno, moc povedená povídka. Inu, jsou to paradoxy.

 

16.12.2020 11:05:08dát kritice tipblacksabbath

Hihihi....kdo by to do tebe řek, že se pustíš na novej led.......náramně parádně vykreslené postavy.....má to vtip...pantofle do auťáku:-)).......tesilky......bude ještě někdo vědět co to bylo?....ale ještě...že má ten Zdenál toho Jirku.....voni takový šílený nápady maj něco do sebe....to můžu potvrdit.....*/*********************************************************Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor