Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 446 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Vzdialený
datum / id19.12.2020 / 514911Vytisknout |
autorAlexanderr
kategorieVolné veršeDalší dílo autora
zobrazeno80x
počet tipů2
v oblíbených1x
Vzdialený

 

Vzdialený

 

vypadol som z toho kolotoča pravidiel emócii 

z toho princípu usporiadaného zavesenia

vystúpil som z toho toku permanentných informácií

bol som lajdácky pripútaný

túlam sa aj keď je to len odraz slnka mojej ruky na skle

lunapark nie je zlé miesto

ale som presýtený tými žiarovkami a záhybmi

nechcem si kúpiť ďalší lístok

stáť v rade na šťastné minúty

nechcem sa pripútať retiazkou

krúžiť na pupku sveta a zabíjať lebo sa to dá

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

20.12.2020 07:00:54dát kritice tipAlexanderr

dík Elina za postrehy, kritiky, tip ... prajem ti pekný deň :)

19.12.2020 23:36:30dát kritice tipelína m.

Alexandře,

z délky odpovědi na můj koment soudím, že tě můj názor opravdu zuajímá a to je tady velmi neobvyklé.

Budu naprosto upřímná, protože - proč bychom se spolu jinak bavili? Každé posuzování poezie je velmi subjektivní záležitost a moje kritika jen potvrzuje toto pravidlo. ...Když zpětně uvažuji o své kritice, uvědomuji si, že tvoje báseň ve mně vyvolala averzi jen a jen kvůli tématu lunaparku, respektive cirkusu, který s tím mám v hlavě spojený. Já sama jsem v minulosti často psala jak o lunaparku, tak i o cirkusu, takže jsem se těchto témat "přejedla". Včera v podvečer jsem sledovala na TV Prima MAX film Čarovná země, který se celý točil kolem snového cirkusu, odehrával se částečně v šapitó, kde visel na stěně obraz Georgese Seurata Cirkus a ještě tuším nějaké obrazy od Watteaua. Ten film se mi v hlavě nějak sepnul s tvou básní. Ale i jinak mám k cirkusu tak trochu i averzi, protože jsem chodila do výtvarné školy, kde nám cirkus jako téma zadávali každou chvíli, jako by František Tichý bylo největší český malíř všech dob takže něteří, jako třeba já, toho máme nadosmrti tak trochu plné zuby, jiní to téma ale přijali za své a poznamenalo je(možná v dobrém. možná ve špatném) na celý život. Pokud by tě to zajímalo, jistým pokračovatelem Tichého v dnešní době je malíř Vít John.(www.vitjohn.com). Má za sebou snad desítky jeho výstav a taky se mi to nějak v hlavě sepnulo s tou tvou básní. ...Takže byla jsem nepochybně až příliš subjektivní.

Když odhlédnu od tématu, pak soudím, že je tvoje báseň napsaná dobře a že ve srovnání s jinými básněmi tady na Písmáku obstojí.

Pokud se mě ptáš, jestli je lunapark vhodný nebo nevhodný námět, pak musím odpovědět, že je stejně přípustný jako jiné náměty, je jen možná těžší, protože je obehraný.  Jestliže chceš něčím upoutat, musíš volit jak atraktivní náměty, tak atraktivní názvy pro básně.  Nevím, jaký je tvůj cíl. Pokud to s pozií myslíš vážně, pak je lepší jeden nebo dva kolegové, kteří to vidí podobně, než povchní dav.   

19.12.2020 16:00:32dát kritice tipAlexanderr

diky :)

19.12.2020 15:49:28dát kritice tipblacksabbath

Mně se báseň moc líbí....ukládám si ji.....*/***************

19.12.2020 15:46:11dát kritice tipAlexanderr

dakujem za nazor, pišeš, že Lunapark a kolotoč jsou vděčnými rekvizitami...  a potom ale píšeš, že je ale velice těžké vdechnout jim skutečný život.. pretože sa s nimi ťažko pracuje, neviem, jedine mi to vychadza tak, že rekvizity sice mám dobre ale ja s nimi neviem pracovať, asi tak si to myslela, že? takto mi to vychadza ale potom zase nazaver píšeš, že na mojom mieste by si take rekvizity nepouživala a to potom zase už neviem, nerozumem, mne sa tie "preflaknute" rekvizity pačia, mne to nevadí, že sú používanim ošúchané, prečo sa to nehodi ku mne, ked ich poživam ja? :) neviem pisať dobre basne alebo iba tato basen nie je dobra alebo mám taky štyl pisania, že by som mal použivat iba orginalne rekvizity? no, neviem, tak sa pytam, som zvedavy na odpoved a inak tato basnička bola vydaná, čo sa tyka poezie na slovensku už desatročia znamom printovom časopise Dotyky, im za zdala dosť dobra nato aby si ju vybrali z mnohych inych. No a potom ešte pišeš ze som priliš unylý - nostalgicky a k tomu sa priznam, že tiež nerozumiem, mne sa toto nezda ako melancholicky alebo smutny text, ja ten text považujem za deklarativny, v tom zmysle, ze to nie je len o opise svojich vlastnych pocitov ale predkladam v nom moje postoje, ked to mam vyjadrit v nepresnej skratke tak moj postoj k lunaparku je radikalny, jednoduchý - som od neho vzdialeny. preco ho svojim sposobom odmietam, pozeram sa z dialky? lebo nechcem zabijať. koho alebo čo nechcem zabíjať, o tom nepíšem nič, moja odpoved je mozno trochu infantilna alebo v niecom inom trochu či príliš nevydarená, hocijaka môže ale nezda sa mi ako tklivá alebo že by som vôbec niečo konkretne prezradzala o stave moje nalady, pre mna je tento moj text postoj, ja nim nieco, pre mna doležite, deklarujem

19.12.2020 14:22:46dát kritice tipelína m.

Lunapark a kolotoč jsou pro básníky vděčnými rekvizitami, stejně jako třeba pro malíře cirkus. Na jejich základě lze pracovat s tak nějak "tajemnými" metaforami a jinotaji. Je ale velice těžké cirkusovým obrazům nebo kolotočovým básničkám vdechnout skutečný život, protože autor pracuje s tak omšelými klišé, že se těžko přetírají novými, třeba křiklavými barvami. Tvoje barvy jsou ještě k tomu unylejší, než by bylo zdrávo.

Na tvém místě bych takto profláknuté rekvizity nepoužívala.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.