Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 455 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Jak jsem se nestala...
datum / id05.01.2021 / 515498Vytisknout |
autorThea v tramvaji
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno425x
počet tipů19
v oblíbených2x
Jak jsem se nestala...

Pravdivý příběh o tom, jak jsem se nestala hudebníkem, ale sběratelem.

 

Svou hudební kariéru jsem započala v šesti letech na základní umělecké škole hrou na klavír. Po roce mne vyhodili pro nedostatek talentu, ale ve skutečnosti jsem se nechtěla učit noty. Nesnášela jsem je, ale paní učitelce připadaly docela důležité. Tímto svým prvním nezdarem jsem se odsoudila k seznamování se s nástroji po vlastní ose. A nakonec to bylo docela zábavné.

Jednou si sestra donesla domů kytaru a řekla mi: “Opovaž se na ni sáhnout!” Tohle fungovalo stoprocentně. Možná kdyby tenkrát paní učitelka klavíru zvolila podobnou strategii, byl by ze mne klavírní virtuóz... Každopádně jsem se ve dvanácti naučila tajně akordy. Chodila jsem ze školy o hodinu dřív než právoplatná majitelka kytary, takže mi to pěkně časově vycházelo a pár let nikdo nic netušil.

Sestra se chtěla stát folkovou zpěvačkou a potřebovala pro obohacení své hudební produkce nějaký sólový nástroj na tklivé mezihry. Stará přepísklá sopránka byla ideální a tak jsem se naučila hrát na flétnu. Společně jsme pak založily kapelu “Dvě sestry”, ale k úspěchu nám chyběla ta třetí, takže z toho nic moc nebylo.

Na akordeon jsem se začala učit během prvního těhotenství. Přišlo mi fajn hrát prckovi do bříška. Cvičila jsem na poli a cestou jsem lovila všechny hudbymilovné pejskaře, co pak venčili své miláčky v mém rytmu. Připadala jsem si trochu jako krysař...

U druhého porodu jsem hrála na foukací harmoniku. Říkala jsem si, že když můžou jiné maminky ve finále zpívat, vyzkouším tuhle sofistikovanou variantu a třeba tím i potěším zbytek zdravotního personálu. Vždycky mne bavilo těšit lidi...

Ale zase ne moc! Na housle jsem si najala soukromého učitele. Jeho učební metody však byly více než podivné - celou hodinu mne držel mezi sebou a houslemi v jakémsi prapodivném postoji (skoro bych řekla až objetí) a tahal se mnou smyčec. Prostě příliš narušoval mou osobní zónu a možná i proto se na housle už pár let práší.

Málem bych zapomněla na klavír! Sedla jsem si k němu znovu asi v patnácti, ale úplně nejvíc jsem se na něj naučila hrát, když jsem si nedopatřením přesekla šlachu na levém ukazováčku. Po dobu čtyř měsíců se klavír stal jediným nástrojem, na který jsem mohla hrát a zároveň zpívat. A že mi chyběl jeden prst? Však ono se to v tom množství ostatních ztratilo...

Mandolína je veselý nástroj. Jen můj muž se začal tvářit smutně, když viděl, co jsem si to zase přitáhla domů. Na vánoce ode mě dostal za tu svou neskutečnou toleranci ukulele.

Naivně jsem si myslela, že si už na mou hudební vášeň zvykl, ale saxofon mi zakázal. Malý xafon, což je vlastně taková miniatura saxofonu, se mi ale podařilo do bytu tajně propašovat. Stejně tak i melodicu - to je foukací klavírek. Ideální do přírody, když není po ruce klavír nebo akordeon. Začala jsem se zaměřovat na malé nástroje, které nejdou tolik vidět a tudíž je dokážu delší dobu před mužem skrývat. Okarína, kazu, brumle! Život je plný možností! Případně větších bytů...
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

10.02.2021 09:15:361 tipů dát kritice tipThea v tramvaji
redaktor poezie

Křivodržka - taky bych měla brát ohledy.... Ale jsem hrozná! :)Díky za návštěvu a přečtení.

10.02.2021 09:08:45dát kritice tipKřivodržka

Šén musik :-))

Připomnělo mi to takovej ten slogan "7x upadnu, 8x vstanu"... a to je hlavní, nepoložit to.  :-)

Já mam doma jen kalimbu, páč musim brát ohled na sousedy :-D

13.01.2021 08:49:18dát kritice tipThea v tramvaji
redaktor poezie

K3 - nenapsala bych o sobě, že na ty nástroje umím :) To ani náhodou! Jen si tak podomácku, pohospodsky brnknu. Spíš jsem ten sběratel. Mám 18 fléten například :))) Asi jen klavír mám v jednotném čísle.... pochopitelně :)Díky že ses u mne zastavil...

10.01.2021 13:32:09dát kritice tipK3

Theo, závidím každému kdo umí na něco hrát. Když my jsme se ve škole učili noty, tak jsem byl zrovna nemocný a už jsem to nedohonil. Dodnes toho lituji. Tak alespoň hudbu poslouchám a chodím u nás na swingový festival, když zrovna není korona. To že ses takhle naučila sama je obdivuhodné.

09.01.2021 10:14:41dát kritice tipJamardi

Hudební netalent rozhodně nejsi, to by tě to nebavilo. Akorát jsi moc rozptýlená. Ale všechno má svoje. A sbírka hudebních nástrojů je také skvělá. :)

08.01.2021 15:11:131 tipů dát kritice tipThea v tramvaji
redaktor poezie

Ahoj Lucie! Vítám tě na Písmáku a přeji ti, ať se ti tady líbí :) 

Moc děkuji za tvá slova. Ano, saxofon je hlučný... ale když na to přijde, dá se cvičit třeba na poli, teda pokud máš někde v rozumné vzdálenosti pole. Držím ti ve tvém hraní palce :) Ať se daří! 

08.01.2021 15:03:551 tipů dát kritice tipJá Lucie píšu...

Theo, Tvůj text byl úplně první, který jsem četla na Písmáku. Tak mě tak zaujal, až jsem si řekla, že se zaregistruji. Tak a jsem tady!

Text byl naprosto skvělí! Už dlouho jsem nečetla nic tak stručného a zároveň tak vtipného :)

Děkuji za nové slovo: xafon, neznala jsem ho. Je skvělé, že máš doma tolik nástrojů. Sdílím Tvé nadšení :) Vím, je to úžasné!

V prosinci na narozeniny jsem dostala saxofon. Moc jsem si ho přála. Je to takový můj splněný sen! A ten je (jak asi sama víš) podobně hlučný jako bubny :) Takže máme doma veselo.

Děkuji, že jsem si Tvou povídku mohla přečíst. 

08.01.2021 08:55:27dát kritice tipThea v tramvaji
redaktor poezie

Štírko - ta klávesová harmonika je právě ona zmíněná melodika. Je to nástroj, který má plno lidí zafixovaný se vzpomínkami na školku, že jim na to učitelky hrály... Dnes je to ale plnohodnotný nástroj s nádechem francie.... Kamarád ho velice dobře využívá ve své kapele "TyKraso". Schválně koukni na youtube, třeba na tebe něco vypadne :)A jinak s tím zařazením do škatulky "ty se na nic nenaučíš" znám moc dobře :) Já byla černou ovcí rodiny... Ale má to své výhody! Vyrůstáš mimo hlavní pozornost a můžeš maximálně překvapit :)

07.01.2021 13:42:211 tipů dát kritice tipPhilogyny

U nás víc než veselo... syn ladí bubny a nějak mu uniklo, že by měl chodit do pracovního procesu. Já jsem porvé od doby, kdy se mi narodil Jindra na nemocenské, takže je to skoro dvacet let...rozjel se mi zanět v očích a tak nějak ponalu načítám...    :) 

06.01.2021 23:02:56dát kritice tipThea v tramvaji
redaktor poezie

Philogyny to je úžasné ;) Jsem moc ráda když hudba vzbuzuje nadšení! Bude u vás veselo ;)))

06.01.2021 22:47:44dát kritice tipŠtírka

Pěkné počtení, které probouzí vlastnost, kterou nevlastním : závist... a já bych tak ráda na něco hrála... ale má maminka zvládající housle a vlastnící absolutní sluch mě zařadila - nebo spíš vyřadila - ohodnocením, že budu po tátovi .... a ve škole jsem zpívala tudíž jen při zkoušení... jinak jsem jim to raději nekazila.... a se svými dětmi jsem hrála sice na foukací harmoniku, a užívala si to, ale to byla taková ta klávesová a tam se leccos dalo "naučit"... Díky za ty kouzelné představy... ani se nechce věřit, že se tohle dá fakt zvládnout...

06.01.2021 22:02:01dát kritice tipPhilogyny

Jindra napsal ježíškovi o kytaru, pak si ji sám objednal, vybíral s mámou...má čistý hlas a hmatník z ořechu... Když to zjistil jeho bratr, který svou kytaru v amoku roztřískal, objednal si bicí... toť zpráva o začátku letošního roku a že ráda četla....   :)

06.01.2021 16:31:18dát kritice tipThea v tramvaji
redaktor poezie

Black - taky dobré! Je třeba vést ke kvalitní hudbě od prvopočátků :)

06.01.2021 08:30:471 tipů dát kritice tipblacksabbath

pobavilal jsem se......já zvládám akordeon, foukačku a kytaru....ale hrát těhotenskému bříšku mě nenapadlo.....já mu pouštěla z LP rock

05.01.2021 23:29:33dát kritice tipThea v tramvaji
redaktor poezie

Aleši děkuji za zhodnocení :) Je to tak. 

05.01.2021 22:48:17dát kritice tipaleš-novák

Zajímavá úchylka...:o)

05.01.2021 22:16:03dát kritice tipThea v tramvaji
redaktor poezie

Evženie děkuji za příspěvek do tohoto hudebního koutku :) Máš pravdu s  barvičkami... ty se dají hromadit v tajnosti trochu lépe a taky jsem myslím ještě neslyšela o nikom, o koho by rodiče přerazili štětec :)

05.01.2021 21:45:21dát kritice tipEvženie Brambůrková

Já nesmím ani zpívat. Smyčec o mne mamka zlomila a bolelo to.

Je pravda, že pastelkou nikoho neseřešeš a kufřík s barvami se dá schovat lépe než piáno. Dnes je to veliký kufr a spousta dalších věcí, ale jsem potichu. :-))) 

05.01.2021 19:21:23dát kritice tipannnie

Theo!!! Ty vůbec nevíš, komu to píšeš... Foukací harmonika??? Tu bych dokázala snad tak vyfouknout přefouknout sfouknout... Obávám se, že já bych s její pomocí přivolala trudnomyslnost nejen sobě, ale i celému okolí :) a.

05.01.2021 19:09:51dát kritice tipThea v tramvaji
redaktor poezie

Annnie - děkuji! Jsou nástroje, které když použiješ ve správné tónině, nikdy nezní falešně. Například foukací harmonika. Říkám o ni, že je to ženský nástroj, ale chlapi se pak vždycky urazí... Ale je to tak! Vleze se do každé kabelky. Nosím ji s sebou proti trudomyslnosti :)

05.01.2021 18:59:02dát kritice tipannnie

Ó jak ti závidím!!! Já sice miluju music, ale hudební sluch mám hodně hodně špatnej... A taky děkuju za nový slovo: xafon jsem ještě nikdy neslyšela... Tak ať ti to sbírá, hraje i píše pěkně zvesela! Pá a.

05.01.2021 18:39:41dát kritice tipThea v tramvaji
redaktor poezie

Andělko děkuji :) Taky dobré s těmi varhanami. To by mne z domu už fakt vystěhovali :)))

05.01.2021 17:26:00dát kritice tipAndělka1

Krásná úchylka. To jeden můj spolužák začal sbírat varhany!!!v sedmdeátých letech...co bylo v pohraničí opuštěných. KOSTELŮ I VÍSEK JEŠTĚ.  ALE KAM SE PODĚLY, KAM SE MU PAK VEŠLY - NIC NEVÍM.

05.01.2021 17:13:49dát kritice tipThea v tramvaji
redaktor poezie

Děkuji Goro. Jsem opravdu hlavně ten sběratel... S humorem přistupuji i ke hraní, takže je to spíš vtipné, než že by se to vážně dalo nějak zaujatě poslouchat. Každý máme nějakou úchylku :)))

05.01.2021 14:35:051 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Theo, ty jsi opravdu muzikantský nadšenec:-)

Z působnosti v lidušce mám podobné zážitky, o to víc s tebou cítím. Vtipně napsané...Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor