Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 446 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

PADÁ TO Z NEBE
datum / id12.01.2021 / 515743Vytisknout |
autorJá Lucie píšu...
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
témaKaždodenní
zobrazeno122x
počet tipů7
v oblíbených0x
Prolog

Já Lucie píšu..., protože tento moment musí být zaznamenán.

PADÁ TO Z NEBE

PADÁ TO Z NEBE

Takové úterní odpoledne jsem nezažila už dlouho. Ano! Sněží mi doslova před očima. Co vám? Také tam u vás padají vločky z nebe? Tady se snáší dolů nepřetržitě. Myslím, že teď tuto radost sdílíte se mnou. Nebo se mýlím? Nemohu se plést. Vždyť přece je tu on! Sníh!

Je všude... Na předních sklech aut (na nich dokonce vidím napsané nápisy, ty miluji), na silnicích (to je potom v Brně vždycky dopravní kalamita) a na hustých keřích a stromech. Ty jsou celé bílé, asi tady byl tajně Mrazík. I pouliční lampy mají na sobě poprašek. Odpadkové koše byste ani nenašly, chodníky nerozeznáte od silnic. Ach, jen ty malé děti mají smůlu, protože z pískoviště se stal ideální prostor pro sníh. Určitě mají už připravené boby, sáňky a podprdelníky a uhánějí své rodiče, kteří sedí za počítačem do půl pasu oblečení a mají videohovor se svými nadřízenými. Jejich děti na ně volají: ,,Mamííí, tatííí! Venku je bílo, musíme ven!" Když jsem byla menší, také jsem to dělala. Dnes mi stačí se jen dívat, jak to z nebe padá a smát se lidem, kteří chodí v huňatých péřových bundách a po dobu jejich procházky se z nich stali sněhuláci! To je třeba má máma. Přišla celá mokrá. A vypadala, že si to vůbec neužívá. Nechápu. Já bych šla ven hned. A nejspíš to asi i udělám! Musím, protože nejsme (bohužel) v ruském městě Yugorsk, kde jsem ani nikdy nebyla, ale i tak je tam právě teď -32 °C. Nesněží tady každý den. V Brně je jen -1 °C, tak se vůbec divím, že vidím to, co vidím. Musí se toho pořádně využít než se setmí. I když i sníh ve tmě je super! Sice není tak pěkně vidět, ale ten pocit, že vám křupe tvrdý sníh pod nohama, je tam pořád s vámi. Cítíte, že vám něco studeného a vodového právě dopadlo na nos. Tyto dojmy nikdy jindy, než teď, když sněží, nezažijete!

Tak vám, jako mým čtenářům z celého srdce radím: ,,Neseďte teď u mých napsaných slov. Běžte honem vykouknout pod roletu okna a určitě uvidíte to stejné co já. Utíkejte postavit toho nejkrásnějšího sněhuláka a zkoulujte všechny koho venku potkáte. Každého. Myslím tím i mrzuté bručouny. Určitě jim zvednete náladu. Zapomeňte na povinnosti, na nějaká čísla, na psa, který neustále jen štěká, co máme dělat. Užijte si ten pocit, že padající vločky jsou teď jen vaše!"

So let it snow, let it snow, let it snow...

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

19.01.2021 21:22:56dát kritice tipJá Lucie píšu...

Theo, děkuji! Hned jak jsem si přečetla Tvou kritiku, tak jsem z ní nadšená! Ano, člověk by se měl těšit z maličkostí. A hlavně ze sněhu...

19.01.2021 19:34:501 tipů dát kritice tipThea v tramvaji

Teda ty jsi nadšená! To je moc dobře :) Já taky bývám... Je to taková příjemná agitka pro domácí pecivály a negativní zaprděnce. Jednou jsem u autobusové zastávky viděla houpat se starou babičku na houpačce, kde se obvykle houpou děti. Ale bylo dopoledne - děcka ještě ve škole. Takže stará paní využila situaci a byla nadšená jako ty ze sněhu :) A o tom to je... umět se v životě radovat z maličkostí.

16.01.2021 20:07:41dát kritice tipJá Lucie píšu...

Tak to mě mrzí, že si zimomřivá. To ti musela být opravdu velká zima. Myslím, že už se to ale nikdy opakovat nebude :)

16.01.2021 19:39:23dát kritice tipvesuvanka

Lucko, děkuji za odezvu :-))). Ta zima byla tehdy mimořádná, pokud jde o nadílku sněhu i mrazy. Jsem odjakživa zimomřivá, takže to bylo pro mě velké sebezapření chodit v ranních mrazech do práce (pracovali jsme od 6,30). Na tramvaj jsem to měla pěšky 20 minut a tramvají také přibližně 20 minut. Tenkrát jezdily ještě staré dřevěné otevřené tramvaje, kde to profukovalo. 

16.01.2021 17:46:16dát kritice tipJá Lucie píšu...

vesuvanka - děkuji Ti moc za tip a přečtení. Jsem ráda, že jsem Tě mým textem potěšila. To je mým cílem!

Skvělé, že ses podělila i se svým zážitkem. 25 cm sněhu asi v Brně nikdy neuvidím. Kdyby bylo -20 stupňů tak, to by byla asi ze  mě ledová kra a to mám ráda zimu!

16.01.2021 17:25:40dát kritice tipvesuvanka

Moc hezky napsané, pohled na zasněženou krajinu i město potěší, i když ve městě může vzniknout dopravní kalamita. Pokud jde o brodění se sněhem, vzpomínám na konec listopadu roku 1969 (to není překlep), kdy jsem se ráno brodila sněhem cestou do práce. Během noci napadlo 25 cm sněhu, takže doprava byla značně ochromena. Na Národní třídě vojáci nakládali sníh na auta, vozili na most a shazovali do Vltavy. Zima pak byla tuhá, v noci mrazy kolem -20 stupňů, sníh se držel až do března 1970. TIP

15.01.2021 18:42:48dát kritice tipJá Lucie píšu...

bixley - jsem ráda, že jsem Tě svým textem potěšila! Ano ano, také znám brodění se sněhem, kvůli dopravní kalamitě :) Nejčastěji je to cestou do školy...

15.01.2021 15:41:07dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Díky za pěkný text, znám to z Brna i z Prahy. V Brně v Lužánkách a v Praze na Proseku v parku přátelství je to úžasné! 

Vzpomínám si, že kvůli padajícím vločkám jednou vůbec nejezdily autobusy z Holešovic na Prosek a musela jsem si vzít taxík. Vyklopil mě půl kilometru od domova a musela jsem se brodit sněhem...

15.01.2021 14:13:34dát kritice tipJá Lucie píšu...

zelada - děkuji Ti! Moc pěkná kritika.

15.01.2021 13:43:45dát kritice tipzeleda

Lucko, piš, co chceš, piš, co tě napadne, piš, co vidíš i nevidíš, piš, co se ti líbí i nelíbí a za čas se k tomu vracej a dávej tomu třeba jinou tvář. Nechť tě při tom všechny múzy provázejí. 

13.01.2021 13:09:23dát kritice tipJá Lucie píšu...

TerkaHigh - děkuji za Tvou milou kritiku. Moc mě potěšila. Je úžasné, že se Ti můj text líbil. Ano, kombinace dopravy a sněhu v Brně není nikdy dobrá :) Mé dílo bylo zamýšleno v pozitivní náladě. Pojímá totiž o sněhu a ten je přece skvělý!  

13.01.2021 12:27:46dát kritice tipTerkaHigh

Znám ten nádherný euforický pocit při prvním sněhu a také nechápu, proč někdo nechce jít ven, když přeci tak krásně sněží :) :D. Také jsem si osvěžila, jaké bývalo bydlení v Brně vs. doprava při sněhu. Proto se mi povídka líbila, i když má na mě až trošku moc pozitivní vyznění. Nechybí v ní ani určitá myšlenka o drobných radostech života.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.