Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 448 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Slzy štěstí, duhové
datum / id13.01.2021 / 515777Vytisknout |
autorAramgad
kategorieSmíšené veršeDalší dílo autora
zobrazeno111x
počet tipů2
v oblíbených0x
Slzy štěstí, duhové

Vločka vločku stíhá,
padá nový den,
mé oko se na to dívá,
v hlavě tvoří se sen.

Ledové květy barvami hýří
duhovou krásou stříbrnou,
ptáci své trylky míří
na královnu ledovou.
A ona vznešeně sedí,
žezlo své v ruce třímá
a s úžasem hledí
na krásu co zpívá.
Trylky se objímají,
víří a klokotají
s vločkami bílými,
jenž tvoří sněžný rej,
i ony barvou září
ne stříbrnou jen.

A oči paní ledové
tají v slzy štěstí, duhové.
Názory čtenářů (Skrýt smazané)

14.01.2021 02:02:05dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek
redaktor poezie

vůbec jsem komentářem nechtěl říct, že je to celé špatné

Naopak, kdyby mě báseń nezaujala, vůbec bych se jí nezaobíral. Chce to podle mě jen trochu dotáhnout a bude "duhovat" jak průzračný kristal ledu.

14.01.2021 01:52:51dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek
redaktor poezie

paní ledové, vločkami bílými

 

13.01.2021 23:49:581 tipů dát kritice tipSafián

Ptáci možná v zimě tu a tam zpívají, ale těžko v chumelenici nebo dokonce vánici. V té zcela určitě ledové květy nezáří, natož barevně.  Ale ...  autorka již v úvodu, možná trochu neobratně, naznačí, že nejde o skutečnost, ale o představu. A v té je možné všechno a je třeba ocenit, že zamýšleného účinu se podařilo dosáhnout, i když občas "instantními" citovými prefabrikáty (duhová a stříbrná krása, ledová královna atd, řada přívlastků, závěr), tedy prostředky, kterým by se měl básník vyhýbat. 

13.01.2021 20:21:12dát kritice tipAramgad

Jsem holka z venkova a zpívat ptáky v zimě jsem slyšela mnohokrát, zvláště když byl sníh a svítilo slunce, ovšem člověk musel být sám v tichu přírody, což ve městě moc nejde. Ale byla bych vám moc vděčná, za ukázku, co je knižní slovosled a jak vypadá přirozený na příkladu této básně. Ze mě tyto verše vytryskly zcela přirozeně, že by tedy nějaké postižení čtenáře knih?

13.01.2021 20:20:06dát kritice tipAramgad

Jsem holka z venkova a zpávat ptáky v zimě jsem slyšela mnohokrát, zvláště když byl sníh a svítilo slunce, ovšem člověk musel být sám v tichu přírody, což ve městě moc nejde ale byla bych vám moc vděčná, za ukázku, co je knižní slovosled a jak vypadá přirozený na příkladu této básně. Ze mě tyto verše vytryskly zcela přirozeně, že by tedy nějaké postižení čtenáře knih.

13.01.2021 20:10:08dát kritice tipAramgad

Já jsem holka z venkova, a když je zima, sníh a vykoukne slunce i drobní pěvci co tu zůstávají zpávají, např. kosi, sýkorky, vrabci. Je to v tom zimním čase milé

13.01.2021 19:57:32dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek
redaktor poezie

Cítím silnou snahu krásně napsat o kráse. Ale jestli se nepadívat ještě na některé verše a nezhodnotit, jestli těch krásných slov není už moc. Takových těch nepřehlédnutelných. Jestli se nepokusit trochu tu krásu zastřít, naznačit, aby měo možnost čtenář si ji najít, sám představit. Dál možná jestli nepřehodit slovosledy, aby byly spíše přirozené, tedy úžívané, než knižní. 

Ještě technická poznámka, ptáci moc v zimě nezpívají. V mrazech leda havrani (i když uznávám, že havranovití jsou pěvci). Většina skutečných pěvců je v teplých krajích.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.