Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 462 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Absces
datum / id17.01.2021 / 515949Vytisknout |
autorGora
kategoriePovídkyDalší dílo autora
sbírkaVšední den v lázních,
zobrazeno2745x
počet tipů43
v oblíbených2x
do výběru zařadilkvaj, Zbora, Lakrov,
Absces

 

Procházela kolem drogerie.

Periferně mapovala situaci: dnes byly dveře dokořán, uvnitř jediná prodavačka na několik zákaznic. Ideální situace. Vešla a užívala si příjemný odér značkových vůní. V regálech samé tuctové zboží. Kde jsou parfémy? Támhle, přeloženy do vitríny na zdi, přístup k nim až za pokladnou. Opatření proti krádežím? Výraz prodavačky, když se ty dvě pohledem střetly, byl všeříkající.

 Aha, tady se to ví. Co? Přece že já, doktorka, specialistka ORL, ke které chodí celé město, kradu. Ačkoli – není to snad příliš silné slovo na občasný prezent, který mi sem tam padne do oka?  

Pokaždé zdvořile utrousila pár frází a s voňavou lahvičkou v kapse saka odešla. Dalšího půl roku ji tam nikdo neviděl. Majitelka to určitě odhalila. Proto přestěhovala parfémy jinam. Cukání jakéhosi nervíku pod levým okem doktorky zrychlovalo, ale nebyla si jista, jestli je viditelné. Vycouvala z obchůdku.

Vezme dnes zavděk balíčkem pudinku nebo bujónem. Adrenalin zlodějny už ponoukal k činu.

V samoobsluze to šlo hladce jako již několikrát předtím.

 „Šunku s nejvyšším podílem masa, půl kila nakrájet, prosím!“ 

Chvíli nato nechat vklouznout šunku přímo do tašky pověšené na vozíku a ne do něj. Hračka. A ještě balíček pravé maďarské papriky, když už procházím kolem stojanů s kořením, šup s ním do kapsy sáčka. Hotovo.

Postavila se k jediné otevřené kase. Nepříjemné čekání, zpocené dlaně. Srdce se rozebíhá rychleji jako kdysi dávno při atletických závodech. Zboží z pásu však odebírala úmyslně pomalu. Hlavně nezmatkovat, zachovat klid.

„ Ano, kartou.“ Už už se viděla venku.

„Mohla byste jít, prosím, na chvíli se mnou dozadu?“ poklepal jí kdosi na rameno. Prudce se obrátila.

„Jistě, pane vedoucí!“

Spěšnými kroky se proplétal mezi nakupujícími směrem k závěsu, kde bylo zázemí obchodu. Prodavačky za nimi otáčely hlavy, jak klapala přes prodejnu na vysokých podpatcích.

Proč jsem si je proboha brala. Všichni se na mne dívají. Proč jen jsem se vedoucímu nějak nevymluvila a neodešla? Jako hloupá husa pochoduju za ním vložit hlavu na špalek poté, co jsem párkrát oškubala Jednotu. Teď ten chlapík - ustrojen do bílého pláště jako chirurg - zařízne mne.

Za matnou plochou, která byla zrcadlem jen naoko, měl vedoucí celkem pohodlnou pozorovatelnu. Sama teď poprvé dostala možnost vidět samoobsluhu z opačné strany. 

„Posadila byste se, prosím, já si jen něco připravím,“ promluvil konečně vedoucí. Celá tumpachová si dřepla v luxusním kostýmu na otočnou židli. Paprika pálila i přes sako jako oheň.  

Pravá maďarská, hm… Jestli bude trvat na tom, abych vyndala vše z kapes nebo z tašky, tak se propadnu hanbou. Má na to vůbec právo?

„Paní doktorko, mohl bych vás poprosit, podíváte se společně mnou, jen co to najdu…“ šmejdil po počítači myší a zahleděl se na monitor.

Z pubertální hry, která z kamarádek toho vynese z obchoďáku víc, se vyvinul návyk. Když je mi mizerně, znovu to ožívá.

Rozvod. Epilepsie jediné dcery. Stěhování do nové ordinace. Kvinde od ženatýho milence. Kopanec od osudu - a při nejbližší příležitosti šílená chuť někde něco vzít. Aspoň sama sobě dokazovat - že na mne si přece netroufnou, jsem něco jako privilegovaná… jsem doktorka! Jen si to zkuste!

Barva se pozvolna vracela do alabastrově bílé tváře.

 „Tady. Kamera zobrazuje frontu u pokladny. Máme je tady teprve měsíc, ještě mi trvá, než najdu ten pravej záznam.“

Poznala svůj vysoko vyčesaný drdol. Měla pocit, že se dívají na nepříliš kvalitní starý film.

 „Podívejte, vedle vás – ten chlapík v tmavý mikině a kapuci je nejspíš fantóm Jednoty. Nikdo ho  nezná. Pokaždý odnese dost drahý věci, šunku, exotické koření a podobně. Neviděla jste mu náhodou do obličeje?“

„Všímám si svého, pane vedoucí,“ řekla rozechvělým hlasem, sotva zaslechla slova šunka a koření. „Toho člověka taky nejspíš neznám. Mrzí mne, že nemohu pomoci!“

„Nebudu teda zdržovat, paní doktorko. Už tak jsem vás zaneprázdnil víc než dost. Jinak, co se tý pomoci týká – nedávno jste pomohla mé dceři. Bílková, jestli víte. Přišla k vám s problémem v krku, tři dny nemohla polknout ani sousto.“

Aha, ten obrovský absces na mandlích. Řízla jsem jej na křesle u nás v ordinaci, ačkoli se takový zánět běžně posílá do špitálu. Mladá paní kojila a nastaly by problémy s miminem a jeho výživou.

 „Vzpomínám si. Jak se jim daří, mamince a dítěti?“

„Dcera trpí panickou hrůzou z nemocnice, a vy jste ten zákrok měla hotovej za chvilenku. Nemusela se odloučit od kojence, na to se nezapomíná. Takovou věc by jen tak někdo neudělal, paní doktorko.“

Tentokrát klapala podpatky směrem k východu již nahlas, sebevědomě. Vedoucí ji galantně doprovodil před obchod.

 „Tady nás neposlouchaj prodavačky, jsou to ty nejzvědavější ženy, co znám,“ podával doktorce ruku na rozloučenou. „Víte, teď je to mezi námi jedna ku jedné. Cítil jsem se vám zavázanej, a účet jsem dnes vyrovnal. Manko zaplatil z vlastní kapsy. Ostatně, každej si zaslouží druhou šanci. Natož pak tak šikovná a sympatická doktorka jako vy. Na shledanou,“ uklonil se zdvořile a zmizel v prodejně.

Já káča pitomá.

Domů došla jako ve snu poté, co darovala šunku a maďarskou papriku bezdomovci na zídce u dvora.

„To je dobře, že jsi dnes brzy doma, mami,“ přišla na pomoc s taškou Radka. Doktorka jen pokývla hlavou a dlouho si v koupelně umývala ruce. Po paměti rozčesala drdol. Vyhýbala se pohledu do zrcadla.

Přichystala večeři pro dceru. Sama jen popíjela čaj. Rozbolelo ji v krku. Stejně by sousto nedovedla polknout.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

22.11.2021 13:25:181 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

black, děkuju, že tady něco dobrého či zajímavého nacházíš...

22.11.2021 13:14:30dát kritice tipblack8

Gora, tebe tieto mini-príbehy idú. Ide z toho taký príjemný závan ľudskosti, v týchto časoch akosi menej citeľný tam vonku. Takže vďaka aj za to *

08.07.2021 16:10:061 tipů dát kritice tipMajaks

adrenalin nutkave koloval - to myslim ne

jako jiz ponekolikate - 'jako jiz nekolikrat predtim'?

melo to nakroceno k slusnemu pornopribehu, ale pak vedouci trestuhodne vymeknul, skoda

07.07.2021 21:52:42dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Janino, děkuju za slova i citát... to je, co mne baví, vžívat se do postav, díky!

07.07.2021 19:35:18dát kritice tipJanina6

Moc dobře napsané. Překvapuje mě, že jsem ji ještě nečetla, ale jak se dívám na lednové datum, tak to jsem zřejmě ještě měla své "mimopísmákové období" :-) Mně se na tom asi nejvíc líbí ten náhled z obou stran... že dovolíš čtenáři kleptomanku i pochopit. Připomnělo mi to můj oblíbený citát z Čapka o tom, že kdyby někdo věděl úplně o všem, nemohl by člověka soudit, jen by mu bolestně rozuměl...

07.07.2021 16:19:07dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Lakrove, děkuju, že ses dostal ke čtení mé povídky, už to mne potěšilo. Ono podle mne není tak důležité, kde a zda se to odehrálo, ale zda se povedlo podchytit mentalitu určité vrstvy lidí, tzv. nedotknutelných, o ni především mi šlo...  Díky...

07.07.2021 13:44:07dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Zpočátku mi vadí onen "nepřirozený pohled zvenčí"; pohled sama na sebe, ale po chvíli -- když si uvědomím k jakému rozuzlení te příběh zřejmě spěje -- mi dochází, že jinými prostředky, jinými než pohledem "zvenčí sama na sebe", by ty křehké souvislosi ani nebylo možné popsat. Je to vlastně takové "kriminální drama" o slušných lidech, tak slušných, jakých se světu spíš nedostává...  Tip.

 P.S. Nic ryze osobního v tom zřejmě není; spíš jen zaznamenaný či odposlechnutý příběh "z okolí".

17.02.2021 18:56:42dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jamardi, to je dobrá příhoda... mohla bys ji zpracovat. Děkuju.

17.02.2021 17:47:02dát kritice tipJamardi

Děkuji za zajímavou povídku.

Co se týče posuzování lidí, vždycky může dojít k překvapení. Mně se třeba stalo, že jsem seděla v čekárně na nádraží a přisedla si ke mě starší paní a začala mě napomínat, abych si dávala pozor na své věci, že se tady krade. Načež přišli dva příslušníci VB a paní sbalili. :) 

30.01.2021 10:52:57dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

stromečku, dík za názor!

Doktorka si byla tak jista nedotknutelností, protože patřila k privilegovaným...

30.01.2021 10:51:01dát kritice tipstromeček

Jen ještě jeden postřeh ze života. U standartní populace je to běžně diagnostikovaná nemoc, ale u nízkopříjmové a tzv. nepřízpusobivé části lidstva nikdy zjištěna nebyla, tam jsou to zásadně drobné krádeže. Prostě morální slepota.

25.01.2021 15:36:16dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Radovane, díky, trochu jsem si zafušovala do tvého ranku:-)) a těší mne tvá slova!

25.01.2021 15:10:20dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek
redaktor poezie

Výborná terapie pro pro hlavní hrdinku, problém by mohl zmizet a nebo mohlo nastat, že se s tím obrátí k odborníkovi a dotáhnou to spolu.

Jinak napsané je to tak, že text dokáže udžet napětí od začátku do konce. Pořád se neví, jak to dopadne. A nedá se to ani odhadnout, protože párkrát to vypadá, že vedoucí chce projevit jen vděčnost, hned na to pochybnosti - ví to? 

Taky se mi líbí, že jednání vedoucího je na úrovni, i když ví, že má před sebou zlodějku, není to jediná její složka, je taky skvělá MUDr. a musí být osobnost na výši, protože to umí s vystrašenými lidmi. Ta jeho moudrost je výborně vykreslená.

21.01.2021 22:20:13dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Honzo, děkuju. Dlouho jsem přemítala, JAK to napsat. Potěšilo:-)

21.01.2021 22:13:44dát kritice tipZbora
redaktor poezie

Líbí se mi vlídnost, se kterou je povídka napsaná. Hezká charakteristika postavy, včetně těch myšlenkových pochodů - působí opravdově. Přes tu něutěšenost tématu je zpracovaná vlastně mile úsměvně. Hezká. 

21.01.2021 09:32:44dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

chuane, díky, že ses začetl, to mě těší...

21.01.2021 08:14:45dát kritice tipchuan

začrel som do takýchto vôd, a tip

19.01.2021 14:55:01dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

:-))

19.01.2021 14:53:18dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

To byli asi obyčejní ožungři a ne pořádní zloději. Viděl jsem jednoho krást flašku chlastu, udělal to šikovně, jen mě si nevšiml, že ho vidím. Řekl jsem mu, ať to kouká vrátit a on radši poslechl.

19.01.2021 14:23:18dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Theo, děkuju:-), no, kéž by AHA efekt zapůsobil natrvalo, ne jen na chvilku:-)

19.01.2021 14:21:58dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

V naší samošce, kvaji, jsem asi dvakrát zažila, jak se muži !z ulice" snažili pronést pod kabátem lahev alkoholu - jednomu spadla a rozbila se, druhého čapli u pokladny:-), to s kořením nejspíš nehrozí.

19.01.2021 14:18:49dát kritice tipThea v tramvaji
redaktor poezie

To bylo drama! Pěkně jsi to dávkovala a na konci aha efekt :) 

19.01.2021 14:09:19dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Líp krade, to jsou řeči. Ona byla přece zkušená zlodějka, nebýt těch kamer.

19.01.2021 13:59:37dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Paprika se /asi/ líp krade, kvaji.

Díííky.

19.01.2021 13:56:29dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Pěkné. Jen netuším, co dělal ten bezdomovec s práškovou paprikou. To ta doktorka nemohla místo ní čubnout třeba pivo nebo kořalku, aby se bezdomovec jednou pořádně poměl? Měla bys to v tom duchu přepsat. :-)

18.01.2021 17:34:29dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Děkuji, Přemku - zkusila jsem dílko napsat tak, aby to nebylo "jen o té zlodějně" :-)

18.01.2021 17:27:46dát kritice tiplastgasp

Výborně propracovaná psychologie kkleptomanské doktroky a diplomatického vedoucího. Obdivuji.

18.01.2021 14:20:31dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Prosecký, díky, jsem potěšena. 

Možná tu povídku vystavím na svém blogu... dík za podnět.

18.01.2021 12:11:33dát kritice tipProsecký

Dobré. I tou překvapivou pointou. Doufám, že se to dostaně k širší čtenářské veřejnosti.

18.01.2021 11:22:52dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jardo, díky:-)

Jako pořadatelka nesoutěžím, ale to nevadí, pět let stačilo:-)

18.01.2021 11:19:53dát kritice tipOldjerry
korektor

Je to tak dobrý, že to vypadá, jako bys to opisovala z kamery.  Já už tu soutěže nesleduju, ale tohle bych podpořil jako prózu měsíce...

*********************

17.01.2021 22:28:29dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Di, to jsem ráda:-))) a díky.

17.01.2021 21:27:16dát kritice tipDiana

Vynikající! Přečetla jsem baz dechu. A velice oceňuji závěr. Nemá to chybu!

17.01.2021 21:10:18dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky moc, Luboši, jsi vtipný, což neustále dokazuješ, díky.

17.01.2021 20:46:57dát kritice tipKočkodan

 

Irčo, já si dávám setsakramentskýho majzla, takže mi tvoje tvorba nebyla nikdy ukradená.

 

A co říci k dnešní povídce? Ať dostanu pětadvacet na svoje šunky s nejvyšším podílem masa, jestli lžu, když tvrdím, že se mi moc líbila. Aspoň že ta otorhinolaryngoložka nečmajzla taky mandle.

17.01.2021 19:57:18dát kritice tipK3

Nami 99, mýlíš se. Někdo tě může z krádeže obvinit aniž bys něco ukradla. Ten trest je neetický, může z člověka udělat naprostého vyvrhela. 

17.01.2021 19:26:22dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Annnie, díky za milé hodnocení, dík.

17.01.2021 19:15:30dát kritice tipannnie

Dobře napsané, tip a.

17.01.2021 19:13:46dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky za názor...

17.01.2021 19:00:33dát kritice tipNami 99

K3 - tím pádem je trest účinný a tedy v přádku. Smyslem trestu je náprava. A jestli se viník polepší a ještě díky všší účinnosti trestu ponaučí, že "tohle už nikdy", tak jenom lépe.

17.01.2021 18:56:30dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Tak vše dorazilo, dík!

17.01.2021 18:55:38dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Karle, omylem jsem smazala tvou kritiku, promiň!!! Stihla jsem si ji přečíst, psal jsi, že to nejspíš v tomto případě není nemoc, ale návyk krást. Já nevím, ale problémy s tím ta dotyčná / ve skutečnosti/ moc neřešila...

17.01.2021 18:54:00dát kritice tipK3

Nejsem si jistý, že zde jde o kleptománii. Kleptomán nekrade pro obohacení, tedy mnohdy si ani neuvědomuje, že něco odcizil. Kleptoman je spíš něco jako pyroman. Jde vyloženě o to nutkání. Je dokonce schopný ukradenou věc vrátit. Jako sportovní rybář hází ryby zpět do vody. Tady jde spíš o obyčejnou zlodějku u níž návyk vznikl nejspíš tou zkušeností s kamarádkami, neboť, když mě nikdo nepřistihnul, zkusím to zas. Je to levnější, tak uvažuje zloděj. Jde o návyk a nejde mu vyloženě o zisk. Takže já to beru jako skvělou studii obyčejné zlodějky.

17.01.2021 18:52:421 tipů dát kritice tipK3

Nami 99, ten způsob o kterém se zmiňuješ je velmi účinný, ale je v rozporu se zákonem. Protože takový trest mnohonásobně převyšije míru trestu, který si ten člověk opavdu zaslouží.

17.01.2021 18:14:02dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Dášo, potěšilo:-)) - povídek a mini mám na stránce dost... a dík.

17.01.2021 18:12:12dát kritice tipDagmaram

tak tohle byl adrenalin. Paráda. Výborná zápletka v napínavém provedení. Skvělý. Já jsem na prózu lenivá, ale nemáš tam ještě :-)

17.01.2021 17:55:25dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Phil, přesně:-)

Mám doma tu knihu a četla jsem ji... zvláštní úchylka:-))

17.01.2021 17:52:41dát kritice tipPhilogyny

Je to ze života, připomnělo mi to, jak kdysi propustili vedoucí sociálky... kradla v drogerii parfémy...viděla jsi film Parfém: příběh vraha? Taky mám velikej, všetečnej nos a miluju vůně...  :)

17.01.2021 17:23:19dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

KK - díky...

17.01.2021 17:22:36dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Nami, díky, tady byla v devadesátých letech podobná nástěnka... a pak zmizela.

17.01.2021 16:59:26dát kritice tipKarpatský knihomoľ

Teda!

17.01.2021 15:59:272 tipů dát kritice tipNami 99

Kdysi, byl to pokus o nápravu a výchovu zlodějíčků v obchodech, začli dávat za výlohu obchodu fotky provinilců. Byla to pro ně velká ostuda. Obec se chlubila i dobrými výsledky v boji proti drobným krádežím. Ale. Když se za výlohou jednou objevila fotografie manželky pana starosty, projekt se okamžitě zrušil.

17.01.2021 14:10:23dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jani, děkuju... ano, je to tak... ti lidé si dokazují - když jinde selhali...

17.01.2021 14:09:18dát kritice tipvesuvanka

Velmi zajímavý příběh. Vedoucí to dobře vyřešil. Netušila jsem, že kleptománie může být vyvolána stresem. TIP

17.01.2021 13:48:30dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

:-)) - příjemnou neděli oběma!

17.01.2021 13:45:13dát kritice tipAbakus

Alizum Nitram  -   Alizum Nitram -  ja áno, ale na 26 riadku by som už hlavného hrdinu zabila.

Gora - som odkojená suchým čiernym anglickým humorom, s tým sa dá nanajvýš žiť.  A celkom dobre prejsť prúsermi života.

17.01.2021 13:32:17dát kritice tipAlizum Nitram

...tak toto je level, na ktorý si netrúfam. Viac ako 25 riadkov som ešte nenapísal...

17.01.2021 12:46:48dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Al, to mne těší, děkuju!

17.01.2021 12:46:14dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Stývne, jsem ráda, že jsi četl a okomentoval. Vedoucí - někdo, koho si ona paní nikdy vlastně ani nevšimla, se projevil jako sekáč:-) Dík.

17.01.2021 12:43:33dát kritice tipAlegna

četla jsem se zájmem***

17.01.2021 12:43:10dát kritice tipStvN

Líbí se mi, že se vedoucí choval slušně, i tak dosáhl svého. Elegantní řešení. 

17.01.2021 12:13:04dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Dík za čtení, Abakus - všimla jsem si, že máš ke všemu nějaký spíš negativní podotek na základě nedobrého zážitku... tak přeju, aby někdy byl i pozitivní:-)

17.01.2021 12:08:50dát kritice tipAbakus

mám za sebou operáciu mandlí a  nemám na to najlepšie spomieky  - skôr tie najhoršie.

S kleptomániou som sa stretla iba na profesionálnej štátom podporovanej úrovni - Akcia "B" a nejaké to zhabanie majetku...

17.01.2021 12:04:47dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky, Evži... pokud ten člověk sám chce...

17.01.2021 12:03:12dát kritice tipEvženie Brambůrková

Pěkný příběh. Musí to být pro toho člověka hrozně těžké. Ale léčit se to dá.

17.01.2021 12:00:23dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jardo, děkuju ti... taky netuším... ale je to doktorka - měla by sama vědět...

17.01.2021 11:58:41dát kritice tiprevírník

Napsáno skvěle. (Ale stejně si myslím, že ji to nepustí, dokud se nezačne léčit.)

17.01.2021 11:49:231 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Ivi, to jsem ráda, že se ti to líbilo!! Díky...

17.01.2021 11:47:59dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

S.F. - díky ti!

17.01.2021 11:44:32dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Květoni, děkuju.

Forem kleptománií je několik, krom nejtěžší i ta vyvolaná momentální "náladou" - situací... něco špatného se přihodí - a nutkání krást je tady, a pak se třeba desetiletí nemusí "ozvat"... ano, zajímavé téma.

17.01.2021 11:43:01dát kritice tipblacksabbath

Ty brďo......tak tohle se ti fakt povedlo.....vykreslilal jsi to super...ty pocity té doktorky.... vedoucí to vzal....asi, možná...za dobrej konec....alespoň se zastyděla.......snad.....a snad se to dá léčit......apropóóó....četla jsem dvakrát....*/**********************************************

17.01.2021 11:14:33dát kritice tipSavage Flame

Hodne dobre. Moc se mi libily ty vlastni uvahy protagonistky v kontrastu s popisem z hlediska treti osoby a primou reci. Navic zajimavy pribeh. Dekuji. ;) S.F.

17.01.2021 11:10:001 tipů dát kritice tipKvětoň Zahájský

Zajímavý námět. Kleptomanie je psychiatrická porucha, která svému nositeli způsobuje celou řadu trapných problému včetně možných oplétaček se zákonem. Dá se léčit? A vyléčit? Těžko říct.

17.01.2021 11:02:02dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Lucie, jsem ráda, žes četla, dík...

17.01.2021 11:01:23dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Renato, děkuju:-))

17.01.2021 10:42:14dát kritice tipJá Lucie píšu...

Goro, wow! Přečetla jsem to jedním dechem. Moc se mi to líbilo! Velice pěkně ukázané, že lidé si dávají druhou šanci. Stoprocentně dávám TIP! 

17.01.2021 10:37:261 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Ireno, hezká psychologická studie. A ukázka toho, že žádný nemá v sobě jen to dobré.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor