Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 454 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Džirny (1. místo v soutěži "Próza měsíce" - leden 2021)
datum / id30.01.2021 / 516547Vytisknout |
autorProsecký
kategoriePovídkyDalší dílo autora
témaHumorné
zobrazeno744x
počet tipů21
v oblíbených0x
do výběru zařadilZbora, Lakrov,
Prolog

Nedávno jsme mi právem vytkli, že používám anglické názvy, aniž by k tomu byl důvod. Zastyděl jsem se a vzpomněl si, že jsem Východočech, krajan Jiráska, Němcové, Šlitra, Poláčka, Erbena i Balbína, a proto nadále uvádím pojmy výlučně v češtině.

Džirny (1. místo v soutěži "Próza měsíce" - leden 2021)

To, čeho jsem se obával od nástupu Michaila Sergejeviče Gorbačova k moci v roce 1985, stalo se úderem mých šedesátin skutečností. Vyhodili mě z práce. Nepropadl jsem zoufalství, ale zamířil na pobočku Úřadu práce v Bruntále. Všichni byli v domácí kanceláři. Musel jsem vstoupit do internetové konference. Přihlásila se mi nějaká mladá holka. Evidentně jsem ji probudil nebo vyrušil z nějaké zábavy, a tak mi otráveně poslala textový soubor s nabídkami. Zaujalo mě místo CHO v průmyslovém parku Jirny a zavolal jsem jí zpátky: 

„Co to je za povolání, ten CHO?“

„Tady k tomu skoro nic nepíšou. Jen, že má noční služby a hlídá areál. Asi to bude vrátný“.

Vrátný není bůhvíjaká kariéra, ale na poplatky to stačit bude a alespoň se tam nebudou tlačit mladí s praxí po celém světě. A že je to v Praze? Už jsem žil na horších místech.

Sebral jsem odvahu a nastoupil do vlaku národního dopravce. S jízdenkou si už dlouho nemusím dělat starosti. Vypadám tak sešle, že mi hádají osmdesát let a nikdo po mně žádné jízdné nechce.

Když jsme přijížděli do toho průmyslového parku na 8. kilometru D11, seděla v autobuse vedle mě hezká tmavá Asiatka. Ukázala prstem ven a zeptala se:

„Džirny?“

Kývl jsem.

V čekárně posuzovacího střediska (assessment center) se nás sešlo kupodivu více než 10 a byla mezi námi i ta hezká Asiatka z autobusu, tak jsem se dozvěděl, že je to Filipínka Hwan. Říkal jsem si, co dělají s nějakým vrátným takový cavyky? Ať mi dají revolver, červenou pásku a šedivou kšiltovku, ukážou, kam mám zapisovat návštěvy a je to!

Kdepak, čas oponou trhnul a změněn svět! Pověřený pracovník oddělení lidských zdrojů, klučina lehce nad dvacet, si nás obešel, pomocí nějaké elektronické pomůcky ověřil naši přítomnost a totožnost a posuzování se rozjelo.

Začali jsme sniperskou zkouškou. Vrátný jistě musí umět střílet. Mojí výhodou bylo, že na jedno oko skoro vůbec nevidím. Zbývajícím se tak dobře míří. Díky výsledkům střeleb jsem prošel. Na rozdíl od čtyř dalších nešťastníků. I když Hwan držela pušku jako koště a očividně střílela prvně v životě, kupodivu i ona prošla s úsměvem na tváři.

Následovala umělá chytrost (Artificial intelligence). Vrátný dnes už neobchází rajón fyzicky, ale dohlíží na kamerovou, infračervenou, echologickou a laserovou kontrolní soustavu. Naším úkolem bylo navrhnout programovací příkazy pro napodobení (simulaci) události, kdy zloděj  vpadne dovnitř, vypije u kávovaru jablečný mošt, ukradne údaje z počítače a nastaví zákeřný průběh operací, který zničí nejen firemní účetnictví, ale vrhne záporné světlo i na vedení společnosti. Jako absolvent několika prestižních vysokých škol a odborník v přípravě technických řešení jsem byl hotový ze všech šesti první a ještě jsem stihl povýšit na vyšší úroveň instagramovou a facebookovou přítomnost firmy a přepracoval jejich vztahový postup se zákazníky.

O kávové přestávce jsem se konečně dozvěděl, proč se ta pozice jmenuje C.H.O.: Znamená to Chief Happines Officer, neboli „vrchní důstojník štěstí“ a má na starosti kromě vrátnice i dohled nad spokojeností zaměstnanců.

Po špatném výsledku druhé části dva nešťastníci vzdali, a tak jsme zbyli čtyři. Nejsem si jistý, ale zdálo se mi, že Hwan si po celou programovací zkoušku místo programování na tabletu kreslila mango nebo meruňku.     

Dalším prubířským kamenem byla zkouška z jazyků. Klučina z lidských zdrojů vyběhl ze své špeluňky a nahlas a opovržlivě se podivoval směrem ke mně:

„Honzo, uvedli jsme, že máte umět tři jazyky, Že ale někdo napíše ruštinu, němčinu a latinu, to jsme nečekali, víš!“ (tykat jsme si začali spontánně všichni, protože Hwan na to je z angličtiny zvyklá).  

Protože nesehnali rodilého mluvčího na latinu, prošel jsem touto zkouškou kontumačně. Mandarínskou číštinu uměla kromě Hwan ještě brýlatá Pražačka neurčitého středního věku a kyprých tvarů. Zůstali jsme tři.

Dále nás čekala zkouška společenského vcítění (social empathy). Měl jsem hrát nadřízeného, který má zajistit odevzdání inventury stravenek prostřednictvím podřízených. Přivedli mu takvou protivnou brécu a ta na mě řvala, že potřebuje domů, protože jí odřekla chůva. Samozřejmě, že jsem ji seřval a nepustil se slovy:

„Když sis pořídila frocka, mělas myslet na to, že se o něho někdo musí postarat. Zavolej tchýni!“

Vytkli mi, že jsme měl poznat, že zaměstnankyně je ve stresu  a potřebuje mimořádný den nemoci:

„Pánové, mě nebude nikdo učit jednat se ženami. Na ně platí jen tvrdost! A den nemoci? Já jsem za celý svůj pracovní život neměl ani jeden den nemocenskou!“

Náhodou jsem se nachomýtl k tomu, když procházela zkouškou společenského vcítění Hwan. Něco žvatlala, protože česky prakticky neuměla. Ta protivná bréca na ni čučela a pak křikla na klučinu:

„Co to ta cikánka mele? Vůbec jí nerozumím.“  

Co zkazila ta Pražačka, nevím, nicméně vypadla ona a před poslední zkouškou už jsme zůstali jen dva, Filipínka Hwan a já.

Kádrovácký klučina vyšel, vzal mě za loket a odváděl stranou:

„Honzo, je mi to líto, ale ta pozice se přece jen jmenuje „Vrchní důstojník štěstí“. Poslední zkouška je na téma potěšení (Pleasure).“

Nechápavě jsem se na něj podíval. On poznamenal:

„Vrchní rozhodující důstojník (Chief executive Officer) je chlap a ty jsi heterosexuál!“

A mrkl směrem k Hwan sedící  v minisukni na židli vedle kopírky.

Zeširoka se na nás usmála. 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

18.02.2021 19:07:03dát kritice tipHana007

Nesehnali rodilého mluvčího z latiny? A to se divím, když jsou jinak tak na výši doby. Nebo právě proto? Čtivé a vtipné. Dávám tip.

18.02.2021 19:07:01dát kritice tipHana007

Nesehnali rodilého mluvčího z latiny? A to se divím, když jsou jinak tak na výši doby. Nebo právě proto? Čtivé a vtipné. Dávám tip.

16.02.2021 19:50:55dát kritice tipJan Básník

Díky za vysvětlení teď už mi to dává smysl. A hodně štěstí v soutěži, zatím to vypadá na tvé vítěství. 

16.02.2021 18:58:262 tipů dát kritice tipProsecký

Milý básníku,

někde se používá výraz fracek, ve výhodních Čechách "frocek". Původní výslovnost jidiš byla také froc.

Děj se odehrává v průmyslové zóně obce Jirny na výjezdu km 8 dálnice D11. V tamních logistických centrech často pracují gastarbeiteři z rchudých zemí. Ti anglofonní z nich vyslovují název obce Jirny jako Džirny. Oni prakticky nepřijdou do styku s Čechy a pokud ano, tak stejně spolu mluví anglicky, proto se vůbec nedovědí, jak se název obce vyslovuje správně česky.  

16.02.2021 18:04:53dát kritice tipJan Básník

„Když sis pořídila frocka - je záměr ? nebo tam mělo být fracka ?

Trochu jsem nepochopil co má znamenat slovo "džirny".

Myšlenka složitosti výběrového řízení na honosně nazvanou funkci prostitutky je samozřejmě vtipná, ale já osobně nenalezl nic co by mě vyloženě rozesmálo. Asi mám stejný vkus, jako Luzz.

Jinak dobře napsané ,má to spád. 

16.02.2021 16:23:54dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Vyskytuju se teď na Písmáku spíš tak "skrytě", ale to se snad zase změní :-)

16.02.2021 12:03:31dát kritice tipProsecký

Díky, Lakrove, za hřejivá slova. Už jsem o tobě dlouho neslyšel.

16.02.2021 11:57:38dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

 Začíná to jako povzdech stárnoucího člověka, nepřízpůsobivého modernímu světu, ale od chvíle, kdy čtu znovu slovo, stojící v názvu, mě to začíná bavit a shledávám v tom jemný humor, na němž mimo jiné oceňuji to, že se autorovi daří jej směrem ke konci stupňovat, zesilovat. Dobrá povídka, má spád. Tip.

08.02.2021 14:05:001 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Jo, Filipínka se u nás neztratí... Pobavilo.

04.02.2021 09:37:54dát kritice tipProsecký

Díky, Aru.

04.02.2021 09:06:09dát kritice tipAru

červenou pásku? jakože přes oko?

mít dohled nad spokojeností kohokoli, tak bych byl první, kdo by si vpálil kulku do hlavy

z textu jsem nabyl dojmu, že musíš být nějaký nadčlověk, konec mě naprosto zdrtil, fandil jsem ti, až do onoho pro tebe osudného řádku, to sis na ten pohovor nemohl vzít upnuty tílko a minisukni?

:D

03.02.2021 13:48:25dát kritice tipMarcela.K.

ha ha... to mohl říci hned kádrováček ;-)

... jsem také Východočeška ;-)

03.02.2021 12:30:33dát kritice tipPróza_měsíce

Díky, je to v Nominacích.

03.02.2021 11:33:23dát kritice tipProsecký

Ano, můžete nominovat. Každá nominace je pro mě poctou.

03.02.2021 11:18:441 tipů dát kritice tipPróza_měsíce

Mohli bychom povídku nominovat do soutěže PM za leden?

03.02.2021 08:13:30dát kritice tipProsecký

Díky, Zboro!

02.02.2021 21:26:15dát kritice tipZbora
redaktor poezie

Napsáno lehce, svižně, vtipně. 

02.02.2021 15:52:25dát kritice tipProsecký

Každý svobodný názor je důležitý, Luzz.

02.02.2021 15:47:291 tipů dát kritice tipLuzz

nevím, no, mně ten "humor" přišel přespříliš třeskutý a na sílu. ale zřejmě bude chyba ve mně, koukám, že všem ostatním to připadlo vtipné.

01.02.2021 00:33:58dát kritice tipannnie

Nojo, Prosecký - můj oblíbenej autor! Díky za odpočinek po tom odsunu. Velmi pobavena. Že tip, toť v podstatě trapná připomínka :) Díky, pá a.

31.01.2021 13:46:46dát kritice tipProsecký

Lastgaps, že se tomu zasměje i někdo z oboru, je pro mě poctou.

31.01.2021 12:03:35dát kritice tipIncognit

Vtipné a dobře se to čte a na nic se to nehraje. Mimochodem, já mám jazykovou kombinaci Ruština (poslední dobou nesmírně exkluzivní a žádaná), Latina, Angličtina.

31.01.2021 11:44:382 tipů dát kritice tiplastgasp

Richarde super. To je správná nálož. Dcera pracuje v oboru lidských zdrojů a po přečtení se smíchem rozplakala, tedy zaslzela. Vynikající.

31.01.2021 01:04:30dát kritice tipProsecký

Diky, Flame. U nás se říká "frocek".

30.01.2021 23:05:011 tipů dát kritice tipSavage Flame

A jak to teda dopadlo...? :D Pobavil jsem se a nepisu to jako vytku, jen jsem zaznamenal dve chybky (zrejme preklepy) - "Arifial" misto "Artificial" a "frocka" misto "fracka". Pokud to byly dalsi ze zameru, jez jsem nevychytal... tak jako bych nic nepsal :) Dekuji za super pocteni a davam zasůouzeny tip. ;) S.F.

30.01.2021 22:43:12dát kritice tipKočkodan

 

To, čeho jsem se od objevení dílka Proseckého obával, po dočtení nestalo se. Líbilo se mi. (Richarde, mrkám jako šílenec)

30.01.2021 20:40:032 tipů dát kritice tipKvětoň Zahájský

 

Trošku mi to připomnělo Bhútán – stát, který se proslavil měřením takzvaného hrubého národního štěstí. Původně šlo patrně pouze o efektní slovní obrat, ale věci se chopili bhútánští úředníci, kteří se rozhodli pojem štěstí objektivizovat a vytvořit jeho měřitelnou škálu a metodiku měření.

30.01.2021 20:29:182 tipů dát kritice tipStvN

Tohle mě hodně bavilo. Humor je správně dávkovaný, není vlezlý ani hloupý ani nucený, pěkně se ti to povedlo.

30.01.2021 20:27:26dát kritice tipProsecký

Díky všem. Já jsem fakt potkal Balijce, který dělal v Jirnách a říkal "Džirny".

30.01.2021 20:03:26dát kritice tipDagmaram

Dobře se četlo :-)

30.01.2021 19:52:29dát kritice tipAndělka1

JÁ NA GYMPLU POVINOU LATINU, RUŠTINU A FRANCOUZŠTINU....DOBŘE JSEM SE BAVILA. BEZVA...Experiment Pražského jara - latinářovi bylo vážně cca 80, taky kde by vzali v pohraničí latináře, straou školu..., jedině nějaký za trest - nyní horník...hi...hi.-byla s ním legrace.

30.01.2021 19:41:022 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Kdo to místo asi nakonec vyhrál??

Dobré čtení... díky:-)

30.01.2021 19:37:47dát kritice tipvesuvanka

Pěkně napsané a vtipné :-))), TIP.  Na jedenáctiletce, která byla tenkrát místo gymnázia, jsme měli ruštinu, volitelný jazyk (vybrala jsem si němčinu), latina byla nepovinná. Bavila mě, ale bohužel v 10. třídě nám ji zrušili. 

30.01.2021 19:31:58dát kritice tipEvženie Brambůrková

Taky to mohli říci hned, že hledají obveselení šéfovi. No, kdyby ses trochu víc snažil.......   mohl ses třeba podívat na Filippíny. :-)))

30.01.2021 19:24:20dát kritice tipblacksabbath

Jirny x Džirny....:-))) to je opravdu ryze české....škoda, že jsi se na tu pozici "vrchního důstojíka štěstí" nedostal......( já na gymplu ruštinu, anglinu a latinu také:-) ).........*/***

30.01.2021 19:05:15dát kritice tipJá Lucie píšu...

Vtipné :) I mě překvapila kombinace jazyků! Ruština, němčina a latina... to je teda úctihodné!

Tip!Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor