Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 450 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

VÍRA PRO VĚŘENÍ
datum / id06.03.2021 / 517922Vytisknout |
autorBulaji
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno71x
počet tipů1
v oblíbených0x
VÍRA PRO VĚŘENÍ

Věříte si? 

Odpověď nebude jednoznačná. Před personálním manažerem, když se hlásíte na pracovní místo, o které stojíte, jistě neřeknete, že ne. A když se zeptáte sebe, kde na odpověď nikdo nečeká, zapracuje sebevědomí. Potlačené nebo přehnané. 

Víra v sebe 

Dodává energii k činům. Nebo také ke slovům. Podle těch vnímáme politiky, zatímco podle činů hodnotíme autority, poctivé pracanty, tvůrce hodnot.  

Slovo víra

Alespoň jak ji definuje Wikipedie, kde se nabízejí dva významy: 1.) epidemiologický,  2.) psychologický a náboženský. V prvním případě, že to a to je pravdivé, a ve druhém se spoléháme na vlastní úsudek. Zde už se nacházíme na tenkém ledě. Tam nás mohou oklamat vlastní smysly. 

Naši předkové 

Dozvídali se pravdy a lži od úst k ústům, pokud neuměli číst, a šířili události byť jen omezeně na malém prostoru. A dnes? Digitální technika zpřístupnila pravdy i lži v nevídaném rozsahu, lákavě zabalené, tryskovou rychlostí doručované. Každý si může dovolit pravdy nebo lži šířit bez ohledu na dopady, zanášet sociální sítě. A totéž naopak. Jak sdělované a na stůl k nám dodané chceme vnímat, popřípadě dál přenášet. To je pouze na nás. Tedy na naši víře. Na víře z poznání a z přesvědčení.

Cenzura proti svobodě slova

O regulaci sdílených a vyměňovaných informací se mluví už hodně dlouho. Zápas mezi cenzurou a svobodou slova na sociálních sítích přiklání se k cenzorům. Jaké to je, když vám zablokují možnost veřejně se vyjádřit poznal i na Twitteru bývalý prezident Trump. 

Přestože svět je zasíťovaný a přes nuly a jedničky propojený, není sjednocený. Stále se dělí na soupeřící bloky. Vládami řízené a cílené informační toky k udržování napětí. K získávání  výhod dobře poslouží. Útočit na smysli připojených s cílem vyděsit, zejména se daří v coronavirové pandemii. 

Na ochranu lidské ůstojnosti 

Nad námi se rozprostírají sítě zla. Utkány z vláken hrubého napadání, urážek a extrémních názorů, falešných událostí a sofistikovaně sestavených dezinformací! Záleží na naší víře utvářené schopnostmi a znalostmi komu a čemu v tomto informačním přetlaku věřit, co ze lží a nesmyslů odmítnout, co z pravd a událostí přijmout. Zkrátka neoslepnout. Nepadnout za oběť iniciátorů manipulovat a ovlivňovat naše názory a přístupy k životu, dokonce už i roboticky vygenerovanými „pravdami“. 

Věříte si? 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

11.03.2021 13:51:30dát kritice tipBříza

Lidské vědomí je dáno lidským ústrojenstvím. Obraz reality (respektive holistický informační model světa, který si budujeme v dlouhodobé paměti) je totálně odlišný od modelu např. delfíního (přestože se delfíní mozek lidskému svojí komplexitou minimálně vyrovná, pokud jej nepředčí . . .).. Patrně více než z 80% jde o nevědomou a emocionální "neuronální práci". Přesto se z neznámých důvodů lidé považují za racionálně myslící bytosti. Zřejmě to lichotí jejich egu. Před informařním BIAS není úniku - a kdo má pocit, že on manipulaci odolává právě naletěl na psychologický trik. Bez tohoto "oprávněnéh pocitu" by totiž veškerá informační manipulace, které jsme v digitalizované společnosti zděšenými svědky byla zhola nemožná. 

06.03.2021 08:50:38dát kritice tipAndělka1

Působí se ve všem, viz reklamy, "píáry" a ve všech médiích i z devadesáti procent -  na emoce - a emoce máme každý své.

06.03.2021 07:45:58dát kritice tipIncognit

JInak, asi tam má být "Epistemiologický" místo "epidemiologický" (Epistemiologie je disciplína, která zkoumá lidské poznání a jeho proces)-.

06.03.2021 07:23:22dát kritice tipIncognit

Já bohužel na takovou otázku možná nikdy nemusel odpovídat,protože personálního manažera jsem potkal jen asi tři krát (V každé práci jsem byl přes deset let) a ten mne v obou případech chtěl, tak začínal pohovor slovy: Prosím, věřte nám!

 Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor