Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 450 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Indigo
datum / id15.03.2021 / 518300Vytisknout |
autorafro..minerva
kategoriePoezie v prózeDalší dílo autora
zobrazeno124x
počet tipů6
v oblíbených0x
Indigo

 

Zdroj inspirace: https://www.youtube.com/watch?v=n88MReEC27k

 

"Nejchudší ze všech lidí je ten, kdo nemá sny."
Zig Zirlag

***

Snad ze snů, snad z těch nejhlubších přání a nevyslovitelné touhy stavíme si vzdušné zámky – světy oplývající nepřebernou krásou jako nejděsivějšími hrůzami jimiž unikáme realitě. V dualitě – toho kým jsme tu i jinde, tam jinde kde láska je hlubší, kde bolest má lék, kde možná nebudeme tak docela sami... A tichou nezaslechnutelnou melodií odráží se každý úder srdce vetkaný do pavučiny vlastních iluzí.

 

Ale co je skutečnější než to po čem nevíce toužíme?

 

V odstínech nejhlubšího indiga, v polospánku bdění, snad mávnutím křídel pestrobarevného motýla, který nezastavitelně rozpoutá tu nejprudší bouři, to jsme konečně my.

 

Den za dnem plyne čas v této hmotné existenci, která pomine. Ale to nevadí. Vždyť čím je nám skutečnost? Jen klecí kam zavřeli kolibříka.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

21.03.2021 11:34:04dát kritice tip✩✩✩ Musaši

S tím, co píšeš o internetu, naprosto souhlasím. Ale tady jde o něco jiného, jde o agresivitu nebo o potěšení z toho, že někomu ublížím. Lidé(zvlášť muži, to uznávám) ztrácejí zábrany, když mají dojem, že jsou nedohledatelní.  Seneka ale měl na mysli něco jiného: reálnou moc, která je už dnes pro nás těžko představitelná. Moc nad životem a smrtí. Římský občan se mohl stát vysokým státním úředníkem nebo důstojníkem v nějaké odlehlé provincii, měl nepředstavitelnou moc, platil pro něj sice mravní kodex jeho doby, ale jeden život sem, jeden život tam - na to se nehledělo.  A stejné to bylo i se šlechtou. Vlad Drakula Tepes(napichovač) zabíjel stovky a tisíce poddaných jen tak pro zábavu a král se o to začal zajímat teprve až šla ekonomika dolů. Jeho vzdálená příbuzná Alžběta Báthoryová zabila jen tak pro zábavu stovky, možná až tisíce mladých žen, ale palatín Turzo se tím začal zabývat až pod tlakem církve a patrně největší sadistka v dějinách ani nebyla popravena. Dostala jen trest domácího vězení.  

20.03.2021 16:02:51dát kritice tipafro..minerva

Neřekla bych osud, spíš pocit moci nad někým druhým, který dělá z možná běžně relativně hodných lidí bestie. Co je přeci jen příjemnějšího, než se na někom svést - zvlášť pokud se to fakticky ani počítat nemusí, když je to na internetu. Vlastně... Vždyť to není ani člověk, jen nějaká ta písmenka někde. Co na tom, že za klávesnicí může být kdokoliv. A pak i lidé, co mají plnou hubu dobroty, laskavosti a kde jaké ctnosti, pasují se často sami do rolí rádoby andělů, jsou schopni a i s radostí druhým škodí a znepříjemňují jim život. Toto je převažující forma kyberšikany. Neříkám, že chlapi prasáci snažící se vytahat z malých holek fotky (ano, narážím na dnes tak slavný dokument V síti), že není. Ale podle mého názoru je to v menčině. Ve většině vládne internetu pronásledování a stalking, postranní špinění jména a štvaní kde koho proti vybranému jedinci - a to hlavně úlisně, anonymně, bez možnosti pro cíl útoků zahlédnout, odkud vůbec to vše přichází. Nezbývá než si zamnout ručičkama.

Ale já jsem toho názoru, že se jednou všem všechno vrátí. I hnusy na internetu. A proč? Protože se počítá každé zlo. I to tvářící se jako nevinné, protože to na internetu jakoby neplatí. Jen je škoda, že vůbec k vracení musí docházet. Ale pokud už, tak z hloubi svého srdce doufám, že to bude velmi brutální odplata Božích mlýnů.

20.03.2021 11:50:28dát kritice tip✩✩✩ Musaši

Jedna věc je, že si tolik z nás stále nasazuje masku, ale jiná věc je, že nám "masku", či spíše divadelní roli vnutí sám osud - karma. Seneka napsal, že skutečná povaha člověka se ukáže teprve tehdy, až získá daný jedinec velkou moc. Do té doby ani on sám neví, kým vlastně je.

20.03.2021 05:17:15dát kritice tipafro..minerva

Ano, přesně tak. Navíc poznáš i velmi důvěrně skutečnou povahu lidské rasy, která je v realitě docela skrytá. Není to nic hezkého. Ve skutečnosti lidé nosí neustále masky, které právě v rámci pohybu v kyberrealitě odkládají a odkrývají své často velmi zrůdné tváře v plném světle. Otázka pak zní: "Chtít znát takovou pravdu a nebo si uchovat alespoň nějakou iluzi o tom, že jsou lidé alespoň trochu lepší, než jsou?" To je posléze na uvážení každého.

19.03.2021 15:54:35dát kritice tip✩✩✩ Musaši

Já si myslím, že právě kyberealita nám může poskytnout platformu pro splnění našich snů. Chceš něčím být? Něčím jiným, než "reálně" jsi? Tak to zkus v kyberrealitě a možná narazíš na překážky spojené s tvým novým údělem, s tak nečekanými překážkami, že ti to vyrazí dech. Jestliže ty překážky překonáš, splníš si možná svůj sen, ale na druhé straně zjistíš, jak je těžké být tím, kým jsi být chtěla.

15.03.2021 13:08:43dát kritice tip✩✩ annnie

Ano, jak známo, ze stejné látky utkáni jsme jako sny. Ale popravdě: ty naše sny jsou velmi různé... a podle toho pak vypadá ta realita. Máju klece si stavíme (nejen, ale také) právě z našich snů... Čímž ovšem určitě nenabádám k ukončení snění - jen snad k větší snaze jim porozumět. A mířím tím, samozřejmě, do vlastních řad. Za podnětnou úvahu tip a.

15.03.2021 09:08:55dát kritice tip Já Lucie píšu...

Moc krásně řečeno! WOW! Tvá inspirace je moc zajímavá a moc se mi líbí :)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor