Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 450 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Neočekávané filosofické pozastavení u Blade Runnera
datum / id20.03.2021 / 518489Vytisknout |
autorRoland
kategorieOstatní nezařaditelnéDalší dílo autora
témaFilosofické
zobrazeno20x
počet tipů0
v oblíbených0x
Prolog

Řekněme indispozice? I když ta to asi také není? Tak zůstanu u nějakého toho Filosofického zamyšlení bokem života a smyslem. Nejsem si jist ohledně kritiky, jestli toto je vůbec hodno, i když rád poznal názor případného náhodného čtenáře. A snad ten pravopis a gramatika nebude zase taková bolest tohle číst. Snažil jsem se, ale více nesvedu.

Neočekávané filosofické pozastavení u Blade Runnera

"Blade Runner" nebyl nikdy můj oblíbený film. Viděl jsem ho v životě asi jen jednou v podstatě jako malý kluk někdy v osmdesátých, možná počátcích devadesátých let. 
Vlastně jsem ani pořádně nevěděl proč, jsem film neměl  rád, ale už tehdy jsem jej respektoval a také nevěděl proč.

Ve vzpomínkách mi uvízla jen ta závěrečná dramatická scéna ve které exceluje "Rutger Hauer", kdy pronásledoval hlavního hrdinu jako psychopatický lidský vlk a také jako vlk vyl. I to že tam byl déšť a i tak postupem času vzpomínky zbledly. Vůbec jsem si ani do včerejška? Nevybavil že hlavní postavu hraje můj oblíbený herec "Harrison Ford". A tak nějak se mi i ta zmíněná séna míchala s filmy "The Vindicátor" a "Cybork".

Hudba mě tehdy také moc nezaujala i když hudu jsem aktivně poslouchal a vyhledával už minimálně ve svých 6 letech. Ale k hudbě Vangelise mám již v podstatě od začátku takový trochu komplikovaný vztah. Něco se mi od něj hodně libí a něco vůbec. I když jako autora jej velice respektuji.
Pozdějí když jsem ještě mnohem více přitíhl k poslechu hudby tak se mi zalíbily dvě skladby z toho to filmu. O jedné jsem to i věděl, že je z tohoto filmu. Jen jak teď koukám tak to není ze začátku, ale z konce filmu. Pak se mi zalíbila skladba "Rachel´s song" u které jsem vlastně dodnes netušil, že je také z toho filmu a ani jsem si ji ve filmu nevšiml, co jsem se na pár ukázek včera přerušovaně díval a místo toho více sledoval a analyzoval hloupý film "Pacific Rim Uprissing" a přemýšlel z čeho všeho a čím vším je ten film původně asi inspirovaný a zpletený a jaké všechny možné účely, kromě zábavy může plnit.

Dnes jsem si zkusil zpětně znovu "Blade Runner" celý přehrát, tentokráte se i více na něj soustředit a přemýšlet, ale moc mi to nešlo.
Protože už od včerejška mi myslí procházelo slovo "noir". A že tenhle film je žánru noir. Tak jsem zapátral trochu po internetu co vlastně to slovo znamená a hlavně u audiovizuální tvorby. A "Blade Runner" je skutečně označován za noir tedy přesněji Tech-noir". Sice nevím proč "Tech-noir", neboť já bych jej označil jako Sci-Fi noir. Takže tento žánr asi v současnosti budu v audiovizuální formě asi více vyhledávat.

A tak vlastně tento film a žánr se mi v dnešní době zařadil mezi aktivně oblífené žánry. A je to film, kterému lehce odpustím nějaké ty chyby co jsem v něm viděl. Hlavně je to film na který mohu zatím v klidu koukat a nijak mě nevytáčí. Tak jako mě začali vytáčet některé mé jiné co jsem měl dost oblíbené filmy, seriály a sitkomy. A u některých stále přemýšlím proč a čím mě začali štvát. Možná je to i nějakým posunem v osobnosti, kterého jsem si všiml a většina lidí si toho u sebe v průběhu toho času ani nevšimne.

Také jsem i konečně přišel na to proč jsem ten film už tehdy jako malý respektoval. A dnes jej respektuji o to víc. Je to protože jej vlastně považuji za moderní kolébku a rozšíření zajímavého žánru, kterým je "Cyberpunk". I když film není jeho přímým zakladatelem, tak je, nebo alespoň za mě je jeho jak bych to řekl obroditelem. I když "Cyberpunk není můj žálek kávy", je to stále pro mě dost zajímavé téma a dost obrázků nebo scén z tohoto prostředí mě zaujalo a pěkně se na to kouká a hlavně při tom přemýšlí. Jsem rád že tenhle film prošel remasteringem a vysílá se jeho "Final Cut" verze, kterou si film jako umělecké dílo dle mého opravdu zaslouží.

Jen bych docela rád věděl proč to sem celé píši, když tuším jaké budou reakce a jak lidé nenávidí nejen mé dlouhé příspěvky, protože jsou dle nich oničem a já sám nesnáším dlouhé texty. Ale kratší je většinou udělat neumím a stejně oni většinou nerozumí jak dlouhým tak těm kratším už vůbec ne. Asi jsem se potřeboval zase trochu vypsat abych tohle mohl vypustit z hlavy a jít dál a nemyslet na to. Asi je to třeba samomluva? I když samomluva tohle asi úplně není, protože nemám imaginárního přítele a ani nepromlouvám pro sebe na hlas, ale jen v mé mysli slyším svůj nějaký hlas, který poslouchám a zároveň s ním se jej pokouším přepsat do textu. Ale samomluvou trpí málo kdo. Tohle není ani recenze filmu i když z části tak vypadá, není to ani rozbor filmu i když nějaké rozborové prvky tu také jsou. Vlastně nejvíce to má k "Filosofii" tedy zamýšlení se. Ale takovou diskuzi se mi zde objevit nepovedlo. I když vlastně i tenhle celý text je vlastně asi zbytečný? Kdo ví? Ale teď zase mohu zmizet a věnovat se něčemu jinému.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

K tomuto dílu není zatím žádný komentář.

Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor