Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 449 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Čas akcelerujících změn – Svět se změní k nepoznání
datum / id23.03.2021 / 518590Vytisknout |
autorDavid__S
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno52x
počet tipů0
v oblíbených0x
Čas akcelerujících změn – Svět se změní k nepoznání

Doba a místo, kam jsme se narodili, nám poskytují obrovskou svobodu. Jakkoliv je nemožné dosáhnout plné osobní spokojenosti, máme nespočetně možností, jak usilovat o změnu.

 

Už jen vědomí, čeho všeho může lidské stvoření dnes dosáhnout, v nás probouzí nekončící ambice a sny. Dnešní západní společnost posunula princip uspokojování a vystupňování osobních tužeb na nejvyšší úroveň v dějinách milionů let lidského vývoje.

 

Většina toho, co děláme a co spotřebováváme, je pro naše přežití nepotřebná a navíc. Většina naší spotřeby je luxus, ačkoliv málokdo si je toho vědom. „Luxus“ dávno považujeme za standard a toužíme po nadstandardu.

 

Avšak ta touha mít stále více a lepšího je našemu druhu vrozená. Touha lépe uspokojovat své potřeby, být zajištěnější, spokojenější, úspěšnější než ostatní, nás vede k inovaci a rozvoji schopností, duševních i fyzických. Palec na ruce umístěný naproti prstům poskytl naším předkům zásadní evoluční výhodu - umožňuje snadné a dokonalé uchopení předmětů. Podobně tak ovládnutí ohně usnadnilo přežití a zkvalitnění potravy.

 

Tempo vývoje lidské civilizace se stále stupňuje. Významné změny dříve trvaly našim předkům tisíce let. Dnes můžeme vidět podstatné změny ve společnosti už třeba každých 5 let. Svět v roce 2000 byl hodně jiný, než dnes.

 

Komunikace, zábava, trávení času, trh práce a mezilidské vztahy byly podstatně odlišné. Internet a mobilní telefony jsou obrovským akcelerátorem změn.

 

Tyto změny budou stále rychlejší a radikálnější. Svět se bude měnit čím dál více.

 

Směji se všem předpovědím, co sahají dále než za rok 2030, a nepočítají se zásadními změnami na poli umělé inteligence, s propojením člověka s počítačem, úpravami lidské DNA, neplodností, rozvojem umělého oplodnění a mimotělního těhotenství, změnami ekonomiky, světovými konflikty, nedostatky vody, energie, snad i epidemiemi, dalším úpadkem mezilidských vztahů a postupujícím rozdělováním lidské společnosti na více a více skupin, které mají málo společného.

 

Dnešní státní dluhy nikdy nikdo nesplatí, současný ekonomický systém je hra o čas, jak udržet lidi pod kontrolou, než „se svět změní“. Jak se svět změní to nevím, a s jistotou to neví nikdo. Z projevů politiků je znát jejich touha chápat, co se ve světě děje, a snaha přinášet nějaká řešení alespoň pro svou zemi.

 

Nevěřím v jakýkoliv „dokonalý plán“ a „nový řád“, i světová elita je rozdrobena na zájmové skupiny, z nichž každá má jen omezený vliv. Situace lidstva je neřízená a náš osud není naplánovaný. Budoucnost má mnoho možností.

 

Příliš mnoho faktorů se schází v jeden okamžik – technologie dosahuje svého vrcholu (AI, genetika, kosmonautika, informační technologie), rozdělení společnosti se stupňuje na mnoha úrovních (rasy, náboženství, státy, věkové skupiny, sexuální orientace, sociální třídy i pohlaví), ekonomika a kapitalismus se hroutí, zdraví populace klesá, rozvíjejí se civilizační a chronické nemoci a poruchy, zdroje začínají docházet, klima se mění.

 

Čína se snaží osud překonat technologickou totalitou, BigTech/Silicon Valley se snaží zcela spočítat a nakonec změnit lidské chování, USA se rozpadá ve víru nenávisti, ruský car se možná pokouší zastavit čas a dění v EU komentovat nebudu.

 

Někoho to fascinuje, někdo se utíká do svého malého světa, někdo bere antidepresiva.

 

Život máme jeden. Je možné litovat, že jsme se narodili dnes, a ne třeba někdy před 100 000 lety, kdy by náš život byl sice kratší, ale velmi, velmi jednoduchý, úroveň dlouhodobého stresu nepopsatelně nižší, radosti života mnohem primitivnější.

 

Ovšem i pračlověk, pokud se zrovna měl dobře, byl v teple u ohně a měl co jíst, jistě jaksi primitivně uvažoval nad tím, že se moc dobře nemá, jak by se mohl mít lépe, zda ho zítra něco nesežere a kolik mu třeba ještě zemře dětí. Jen nepřemýšlel v tolika souvislostech a tak dopředu.

 

Život máme jeden a nemůžeme ovlivnit světové dění, které je v rukou psychopatů. Můžeme jen ovlivnit, jak se s událostmi budeme vypořádávat. Jak budeme uspokojovat své osobní potřeby, jak si budeme udržovat dlouhodobé štěstí.

 

Pomineme-li koronavirovou situaci, občan České republiky má skvělé předpoklady pro dostatečné a poměrně vyvážené vzdělání, osobní pracovní uplatnění a využití svých stále ještě rozsáhlých svobod, ačkoliv i ty už jsou na úpadku a také pandemie zřejmě zanechá na svobodě trvalé šrámy.

 

Schopný člověk se ale dokáže nevázat na jednu zemi a přesunout se tam, kde mu bude lépe.

 

Cesta za dlouhodobou, udržitelnou individuální spokojeností vyžaduje nejen duševní schopnosti dané geneticky, výchovou a vzděláním, včetně sebereflexe a dostatečně nezávislého hodnocení situace, ale také jeden velmi vzácný osobní zdroj – zdraví.

 

Příští kapitola: Zdraví – Brána ke svobodě.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

23.03.2021 23:08:37dát kritice tipSafián

Ano,ano. Tím vším můžeš být. Ale je to k něčemu? Není to takové dětské šidítko?

Příště pošli avízo. Tvou odpověď jsem našel náhodou.

23.03.2021 12:05:38dát kritice tip David__S

Souhlasím, že společnost nám své sny podsouvá. I přesto dnes máme větší možnosti, než kdykoliv předtím. Protože jsme informovaní a víme, co vše je možné. Dnes můžu chtít být astronaut, mnich, potápěč, tanečník, hasič, pes, jelen, postava ze seriálu. Možnosti se nám otevírají, jak vidíme, co vše jde. Instagram, Netflix, zaplavují nás nekonečnem možností. Společnost nás zároveň nutí si z tohoto obrovského výběru vybírat. Před milionem let tolik na výběr nebylo. Vnucování ze strany společnosti už ale jistě bylo také. Dnes se rozmanitost lidí rozhodně neustále zvětšuje, lidé jsou čím dál odlišnější a individualističtější. Dnešní svoboda byla ve středověku nemyslitelná.Námět na téma degenerace českého jazyka je dobrý, bohužel, o tom vím hodně málo. Každopádně náš jazyk jde dolů. 

23.03.2021 11:34:57dát kritice tipSafián

Hned jedna z úvodních vět (Už jen vědomí, čeho všeho může lidské stvoření dnes dosáhnout, v nás probouzí nekončící ambice a sny. Dnešní západní společnost posunula princip uspokojování a vystupňování osobních tužeb na nejvyšší úroveň v dějinách milionů let lidského vývoje.) je na filosofa dost naivní. Společnost nám totiž spolu se svobodou plnit si své sny zároveň tyto sny podsouvá. A svobodní občané, Pieridky, tyto žádoucí sny "svobodně" donekonečna opakují.Stačí ale  jen malé vybočení a sny se mohou stát noční můrou. Příkladů by se našlo dost a dost, ale proč vstupovat s pravdou do pohádky. 

Přivítal bych, kdybys mohl něco napsat k otázce, jak česká iniciativní tvořivost v překladech počítačového jazyka ovlivnila chápání významu slov a zda její zpětný průmět do jazyka mladé generace neztížil chápání našeho kulturního dědictví. Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor