Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 450 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Absint
datum / id25.03.2021 / 518690Vytisknout |
autordormance
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
témaExperimentální
zobrazeno53x
počet tipů0
v oblíbených0x
Absint

slepeckou hůl si z kýblu

vyndej a jdi dál

krutý smích a nadávky
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

26.03.2021 15:44:26dát kritice tip korloid

Syntetizuji na švédské: Švédské kapky, které vymyslela paní Marie Treben jsou úžasné jako obklad na oči. Posilují je, odstraňují únavu, a protože je třeba mít obkladek na očích dvacet minut, taky se při nich krásně spí. Dále je na oči dobrá homeo Euphrasia čili Světlík lékařský, ze kterého lze vařit i klasický čajík. Co se týče strachu, je třeba pít čajík z čerstvě namletých semínek ostropestřce - ti nestatečnější ho nakupují rovnou po kilech třeba zde: https://www.gresik.cz/byliny/byliny-kg/423-ostropestrec-marian-plod-kg/ a melou si ho doma na elektrickém mlýnku na kávu. Může se míchat i s dalšími bylinkami třeba s náladu zlepšující saturejkou https://www.gresik.cz/koreni/dobre-koreni-jednodruhove/1090-saturejka/ . A kdo má problém s otoky, přidá si jednou za čas bobkový list, který umí intenzivně odvodnit, takže opravdu užívat ne dlouho a ne často.  Jinak je dobré zazvzpomínat na klasické hlášky například: vyděržáj, piaňér, vyděržáj.

26.03.2021 11:25:10dát kritice tip dormance

A protože k rozborce neodmyslitelně patří i sborka, podívám se i na ni: Základním předpokladem k úspěčné syntéze informací je vlastní prožitek neboli životní zážitek, který se dá prozkoumávat, chcete-li na kterém se dá stavět. Další neméně důležitou částí jsou krom vlastních zkušeností i informace, které rozšíří životní zkušenosti = u člověka jde o mluvenou a psanou řeč. Díky písmenkům získáváme vědomosti, které lze použít dál. například všechny popsané vynálezy nemusí každý z nás vynalézat sám, prostě si přečte princip a ví. Ovšem pozor na pýchu - v tomhle nás mravenci, včely a jistě i další hmyz předběhli - jejich feromonová komunikace byla na světě první. Je stejně informačně hodnotná jako naše slova a stejně zranitelná ve smyslu manipulace, napodobení či zničení. A pěkně zpátky ke sborce: 24.12. má svátek Adam - člověk spjatý s půdou, zemí (adamá). Informace jsou jako kostičky, ze kterých lze něco postavit. Takže máme kostičku lidí, kteří kus své země mají. A hledáme další kostičku. Co třeba kostičku lidí, kteří žádnou půdu tj.kus své země nemají? To jsou bezzemci? Bezzemci, kteří fascinují spisovatele? Naše např. Jiřího Kulhánka a Františka Kotletu i cizí například právě Filipa Alexandersona? V závěru knihy v Poděkování pan Alexanderson píše, že bude muset napsat ještě jednu knihu, předpokládám pokračování Prvorozeného. Moc se těším.  A děkuji paní Matochové a nakladatelství Plus, že jsem si mohla tuhle bezvadnou knihu přečíst.:-)

26.03.2021 10:39:18dát kritice tip dormance

Ve škole po nás chtěli rozbory literárních děl aneb co tím chtěl básník říci. Rozborka se nejlépe učí na vlastních dílech, protože autor zná přesné pocity a úvahy, které zažíval při tvorbě díla. Položme se tedy na poslední řádek "krutý a smích a nadávky". Vlastně jde o volné plátěné kalhoty pro bludičky. Každá nová bludička zažívá po svém vzniku lítost a niternou bolest, když se setká právě s výsměchem a nadávkami, a to i v případě, že nejsou primárně určeny pro ni. Dá se to přirovnat k situaci, kdy se před člověkem nachází třímetrový pás kopřiv, který nelze obejít. Kdo někdy musel projít kopřivovým porostem, má jasno, jestli je lepší mít holé nohy nebo volné plátěné kalhoty. Jistě existují masochisté, kteří by hlasovali za holé nohy s tvrzením, že histamin, acetylcholin a serotonin čili látky, které žahavé chlupy kopřiv obsahují,  jsou úžasné na revma. Těmto nelze než doporučit si kalhoty před průchodem sundat. Ale zpátky k rozborce: Každé dílo je jako pohár tekutiny a někdy lze dovodit i původ tekutiny čili inspirace, které k vytvoření díla přispěly. Jednou z inspirací u téhle miniatury byla i kniha Prvorozený od spisovatele Filipa Alexandersona v překladu Heleny Matochové. Jde o první román tohoto švédského spisovatele. Jakožto zkušený knihomol si troufám tvrdit, že jde o velmi silnou a nádhernou prvotinu. Nevím, zda to není pouze úžasným překladem nebo je tak pěkný i originál, protože švédsky neumím, a pamatuji se, jak byl nadšen Louis de Funes dabingem Františka Filipovského. Ovšem čím si jistá jsem je hutnost tohoto románu. Téma, které naši spisovatelé jemně hýčkají, je zde uchopeno takříkajíc do teplejch. Pánové ten rozdíl znají od svých údů - je to rozdíl mezi laskáním ústy a rukou. Naši spisovatelé jsou jemní a naznačují, Filip Anderson se toho nebojí a hlásá totéž téma na plná ústa.

25.03.2021 07:06:56dát kritice tip korloid

K tomuhle se hodí jiná písnička pana Jaromíra Nohavici:

https://www.youtube.com/watch?v=6c8rWurzOK4&list=RDeIct9dw65cY&index=3

25.03.2021 06:56:33dát kritice tip dormance

Na destilaci a destilační přístroj se lidi rozpomněli až poněkud později cca před tisíci lety  - zdroj: https://www.alkoholium.cz/historie-destilace-alkoholu-za-jeji-vynalez-podekujme-arabum/  .

...z člověka člověk se narodí... 24.3. + 9 měsíců těhotenství = 24.12.  https://www.youtube.com/watch?v=eIct9dw65cY 

 

25.03.2021 06:41:31dát kritice tip korloid

Mno, a to se nám snažili nakecat, že pravda je ve víně.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor