Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 454 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Zdraví – Brána ke svobodě
datum / id25.03.2021 / 518711Vytisknout |
autorDavid__S
kategorieÚvahyDalší dílo autora
sbírkaSvět podle Davida,
zobrazeno120x
počet tipů1
v oblíbených0x
Zdraví – Brána ke svobodě

 

Západní lidé se dnes mnohdy velkou část života honí za požitky a majetky, které ve skutečnosti nepotřebují, získávají je, aby zjistili, že stále nejsou šťastni, v průběhu toho ztratí své zdraví a následně utrácejí svůj majetek a zbývající čas, aby se pokusili získat zdraví zpět.

 

Řekl někdo, chytřejší než já.

 

Zdraví je tím jedním osobním zdrojem, bez nějž je téměř nemožné dosahovat udržitelného osobního štěstí. Díky zdraví máme relativně neomezené možnosti, jak se vypořádávat s jakoukoliv situací.

 

Zdraví umožní chudému vydělat peníze. Zdraví umožní se přestěhovat. Zdraví umožní se učit nové věci. Zdraví umožní se změnit a zlepšit. Zdraví nám dává svobodnou volbu.

 

Zatímco mnozí mladí, zdraví lidé, bojují s leností, touhou po nedosažitelném, rozmazleností, vysokými nároky nastavenými naší konzumní společností, nedisciplínou a nedostatkem vůle měnit své sny na cíle a cíle v realitu, se zmateností z přebytku možností a s nedostatečností rodičů, tak jakmile se člověk dostane do fáze, kdy buďto pomaleji (tloustnutí, chronické a civilizační nemoci, stárnutí), anebo rychleji (nemoc, úraz) ztrácí své zdraví, tak jeho osobní boj již není „nemám vůli dělat to, co bych chtěl dělat“, nýbrž čím dál více „už se nemohu ani pokusit dělat to, co bych chtěl dělat“.

 

Čím horší je naše zdraví, tím více možností se před námi zavírá. Zatímco ztrácet zdraví postupně se stoupajícím věkem je přirozené a člověk je za dobrých podmínek schopen se s tím vyrovnávat a postupně měnit své životní cíle a hodnoty, tak rychlá ztráta zdraví a tím životních možností je bolestivější.

 

Když jste zdraví, máte uvnitř sebe víru, že můžete cokoliv, všechno je pro vás teoreticky dostupné – stačí tu věc hodně chtít a dosáhnout jí. Je těžké potom přijmout, že část toho, co jste chtěli někdy dělat, čeho dosáhnout, co jste možná odkládali, se pro vás stane nemožným, protože vám to tělo již neumožňuje.

 

Předčasnou ztrátou zdraví se vynoří lítost ze ztracených šancí a ani všechny progresivní seriály na Netflixu s všelijak postiženými/nemocnými/vadnými hrdiny vás toho pocitu nezbaví.

 

Naše zdraví částečně závisí na náhodě (jedincem nekontrolovatelné shodě okolností), z velké části ho ale můžeme ovlivnit. Své zdraví můžete vyměnit za nějakou odměnu – příliš tvrdě pracovat kvůli penězům, nebo oddat se slastným závislostem a rizikům, tím se všelijak sebepoškozovat atd. Zdraví je zdroj, který jsme dostali do života zdánlivě zadarmo, jakmile ho ale utratíme, velmi obtížně se kupuje zpět.

 

Neprodejte své zdraví – životní možnosti, své sny a ambice, vaši sílu vypořádat se se vším, co proti vám život postaví, vaši skutečnou svobodu. Ten jeden zdroj, který nejvíce ovlivňuje svobodu vašeho budoucího života.

 

Společnost vám zdraví nezaručí, nevrátí, možná ani neprodá zpět. Naše společnost dokonce ani není nastavena na udržování zdraví. Je nastavena na uspokojování tužeb a medicína se snaží hledat především rychlá, dobře prodejná, ale často nepřirozená řešení.

 

Ztráta zdraví a obava o svou budoucnost je velice poučná. V momentě, kdy přicházíte o zdraví, dostávají všechny vaše ostatní starosti jiný rozměr. Co mě před tím jako zdravého trápilo, na to jsem jako těžce nemocný mnohdy úplně zapomněl, že to vůbec existuje, nebo jsem se tomu se slzami smál.

 

Dříve mě stresovala rekonstrukce koupelny, nebo snaha ušetřit na kdejaké blbosti. Stresovala mě kdejaká nepříjemnůstka, ke které jsem přitom byl zcela dokonale a svobodně vybaven, abych ji vyřešil, nebo která byla tak nepodstatná, že její řešení bylo zbytečné.

 

To jsou starosti, jaké se stanou komedií, když se z vás stane invalida a několik let se znovu dostáváte na nohy. Peníze a majetek mají náhle zcela jinou hodnotu. Stále je potřebujete, ale nemůžete si za ně znovu koupit svobodu.

 

Není pravda, že být zadlužený, nebo bez práce, nebo něco podobného, je tragické. Tragické je, když vám vaše zdraví nedovolí se podle své svobodné vůle rozhodovat a vypořádávat se světem. Když nemáte svobodu činu.

 

Peníze, majetky i lidé kolem přicházejí a odcházejí, jediné, co skutečně zůstává, je člověk sám. Auta, domy a partnery můžeme střídat, ale v tom jednom těle prožijeme celý svůj životní příběh. V čase, kdy jsem měl problém se vůbec pohnout, jsem si uvědomil, jak bych raději ty časy strávil jako zdravý vězeň ve vězení, kde bych alespoň mohl svobodně studovat a cvičit.

 

Pokud nám naše tělo nedovolí se svobodně rozhodovat, jak budeme žít, třeba ani se svobodně pohybovat, přestáváme být pánem svého života. Naše sny a cíle se změní, omezí se na naše možnosti. Stále jich můžeme dosahovat, stále můžeme zažívat chvíle intenzivního štěstí, ovšem naše významné omezení nám zároveň přinese téměř permanentní zklamání, jaké zdravý člověk obvykle ani nezná.

 

Zdraví umožní chudému vydělat peníze. Zdraví umožní se přestěhovat. Zdraví umožní se učit nové věci. Zdraví umožní se změnit a zlepšit. Zdraví nám dává svobodnou volbu.

 

 

Příští kapitola – Sny - Zklamaný snílek, versus člověk orientovaný na své cíle.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

05.04.2021 08:32:56dát kritice tipzvedavec

prajem Ti veľa zdravia, síl a optimizmu

05.04.2021 08:31:02dát kritice tipzvedavec

asi nemám tušenia, priznávam, pretože túto skúsenosť našťastie nemám

je dobré, že si o svojej vlastnej skúsenosti napísal, pretože my ostatní  potrebujeme vedieť, že také veci sa dejú - a malo by sa s tým niečo urobiť!

chápem, že sú situácie, s ktorými skúsenosť nemám

nechápem ale, že žijeme v takejto nemilosrdnej spoločnosti

---

na druhej strane, aj do mojej/našej kože (spred cca 20-timi rokmi) sa ťažko vie vžiť niekto, kto zase tú skúsenosť nemá (dnes je to u mňa našťastie už úplne inak)

pretože je ľahké povedať, nech si hľadá prácu, má plno síl a keď nemá prácu, je to jeho vina, musí byť lenivý/á... no nie je to tak, po dlhom čase sú už sily preč, aj keď sa stále nanovo vlečieš do hľadania práce/príjmu - a potom si to odnesie aj psychické a potom aj fyzické zdravie, vzťahy,

a obaja dospelí naraz sme to mali tak

platiť bolo treba a peniaze nikde, až natoľko nikde, že nemáš na internet a telefón (s ktorým si máš hľadať prácu, kto si toto uvedomuje), nemáš na cestovný lístok, aby si šiel na pohovor, kúpil si si normálne oblečenie, obuv, v ktorom Ťa do práce prijmú - atď, atď

vyzeráš strhane, choro, beznádejne a tak ťa prijmú o to ťažšie

ale máš zodpovednosť za deti, ktoré v tom žijú a Ty vidíš, ako strácajú perspektívu na normálny život

 

04.04.2021 22:49:12dát kritice tipDavid__S

Když jsem byl nejvíce nemocný, byl jsem prakticky nepohyblivý. Do toho splácím hypotéku. Žiju sám. Nemocenská to nepokryje. Nikdo se o mě nepostará. Musel jsem platit, a musel jsem si dokonce platit i velkou část léčby. Také jsem málem přišel o práci, o bydlení a musel jsem si peníze půjčovat, zatímco jsem se nemohl skoro hýbat.Dodnes jsem zadlužený, ale už se můžu hýbat. Peníze mi jsou skoro jedno.

Ty peníze mě moc netrápily. Byl jsem rád, že mi někdo půjčil, ano, ale v ten moment bych se zadlužil klidně i 10 milionů, jen abych získal zdraví zpět.Klidně bych měl exekuci, klidně byl šel na 5 let do vězení a přišel o všechen majetek, jen aby dostal druhou šanci žít.

Být dlouhodobě vážně nemocný, až umírat, je úplně jiná liga, než být zdravý a nemít peníze.Nemáš tušení, o čem mluvíš.

04.04.2021 13:12:33dát kritice tipzvedavec

"Není pravda, že být zadlužený, nebo bez práce, nebo něco podobného, je tragické. Tragické je, když vám vaše zdraví nedovolí se podle své svobodné vůle rozhodovat a vypořádávat se světem. Když nemáte svobodu činu."

nie celkom súhlasím, je to len časť pravdy

"Zdraví umožní chudému vydělat peníze. Zdraví umožní se přestěhovat. Zdraví umožní se učit nové věci. Zdraví umožní se změnit a zlepšit. Zdraví nám dává svobodnou volbu."

nie vždy

zdravie je dôležité, ale aj iné ťažké udalosti, ťaživé životné okolnosti existujú,  a aj iné neslobody k činu

napr. dlhšia nezamestnanosť (bez náhrady a podpory štátom, aká existuje možno dnes - ja som takú zažila a to naraz s manželom) môže viesť k tomu, že Tvoje nezaopatrené deti budú strádať, prídu o možnosť vzdelania, o príležitosti; môže Ti hroziť strata strechy nad hlavou (pre celú rodinu), ale môže to znamenať aj to, že nebudeš mať prostriedky napr. na udržanie si ani toho zdravia a zdravia Tvojich detí, keďže dnes sú mnohé zdravotné úkony platené

zrejme zažívaš stratu zdravia, čo je nezávideniahodné, viem, ale možno si nezažil iné problémy, ktorými vieš ťažko pohnúť (alebo vôbec), preto absolutizuješ

Držím Ti palce a prajem hodne zdravia a optimizmu!

26.03.2021 09:20:23dát kritice tipK3

T.

26.03.2021 09:20:09dát kritice tipK3

T.

25.03.2021 15:44:27dát kritice tipSafián

Pravda pravdoucí. Jen ke snům zhýčkané generace. Došlo k jedné změně. Lidé (nemám zde na mysli úzkou skupinu,těch, kteří do "toho" viděli nebo si to alespoň mysleli) ještě nedávno nucení , ať vládl jakýkoliv režim, postarat se o holý život, jsou najednou obsluhováni a s patřičnou indoktrinací i hyčkáni. A to nutně vede k jejich krnění.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor