Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 450 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Kdo neochutnal...
datum / id26.03.2021 / 518727Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno124x
počet tipů9
v oblíbených0x
Kdo neochutnal...

S křenem na šmak

Jako pan Svoboda z Hrabalových Slavností sněženek, veliký jedlík a školitel salámů, ta ženská nevěděla, co dřív koupit. Dvacet deka vajíčkového salátu a ještě tamten, pani, to je jakej, aha, tak toho patnáct, a šunkový koleno třicet deka a šest nožek frankfurtských párků... Holka s kšiltem už byla nešťastná, i když by mohla být ráda, že večer nebude muset natírat octem přesčas, u chladicího pultu se štosovala řada a ženská pořád těkala od uzeniny k uzenině, aby na nějakou lahůdku nezapomněla a večer u televize jí to nepřišlo líto. A tak se lidé v řadě seznamovali, pracovali, babička upletla vnučce svetr na příští zimu, známá spisovatelka dopsala poslední tři kapitoly románu o protektorátu, poslední dvě o normalizaci a celý jeden román o velikém břemeni mateřství, soudce vyřešil spletitou kauzu a předepsal si rozsudek včetně odůvodnění, na senát nehledě, řada už se táhla ven na Letenské náměstí, postupovala ke Spartě, zachvíli byla až k Hradčanské, takže dopravní podnik byl nucen ze Špejcharu vypravit přídatné spoje, jenže to nebylo dost a řada sahala až k Hládkovu, to už se věc dostala do regionálního rozhlasu, lidé sahali do Břevnova a Bělohorskou ke kopci, rozhlas hlásil místní kolony, uzavírky a objížďku, nakonec se letenská řada spojila s docela kratičkou řadou břevnovskou u sesterské Billy, takže nikdo nevěděl, do kterého krámu stojí frontu, to zas začly hádky a strkanice, každý chtěl kratším směrem, ale to prr, ozývalo se, zatím vyšly všechny tři romány známé spisovatelky, soudce vyhlásil rozsudek online s ohledem na epidemickou situaci přímo od pultu, a ženská že teda ještě deset deka debrecínky na šmak, s křenem přijde vhod, a to bude asi tak všechno, pani, položila obřadně balíček do koše a kolébala se na vratkých nohách od pultu ke konzervám.

 

Kdo neochutnal...

Kráčejí ulicí Na Poříčí a jedna má přes rameno skládací kulomet. Dvě strážnice - kulometčice. Na Florenci upevní hlaveň k závěru, závěr k pažbě, přišroubují roznožku, ulehnou a budou bránit vlajku. A bude to lítat a řvát a všude oheň a smrad střelného prachu, kdo neochutnal, neuvěří. A až jim dojdou náboje, nahými prsy se budou bít, hroty dlouhé a ostré jak bajonety budou vrážet nepřátelům do úst. Kdo neochutnal, neuvěří.

 

Oktagon

Na Národní botičkují drzý auťák. "A už má vystaráno, hajlz," komentuje chlap proces montáže botičky na kolo džípu zastaveného uprostřed chodníku před galerií plnou obrazů jelenů v říji, "tihle ševci, to je jinačí komando."

Přibíhá řidič. "Vypič, vole, vypič," tahá policajta za límec, na svůj džíp je háklivý, je to jako by mu osahávali ženskou. Policajt vstává z podřepu, v ruce klíč šestnáctku, vzal by ho přes palici, ale služební předpisy mu ukládají využít prostředky v určeném pořadí. "Hele, hele, nedělej vlny," varuje řidiče, klíčem si ho drží na distanc. Ten nepřestává dorážet. Chlap hecuje policajta: "Natankuj mu plnou. Neser se s nim!" Policajt požaduje legitimaci, řidič rozhodí rukama, policajt se skrčí, nabere ho v pase, zdvihne do výšky a jako Karlos Vemola s ním mrští o zem.

"To byl tejkdaun, panečku," vykřikuje nadšeně chlap.

S bolavými zády a stvrzenkou na pokutu řidič odjíždí k nábřeží.

"Lepčí než Oktagon," pochvaluje si chlap a jde spokojeně domů. I ostatní diváci se rozcházejí po svém, plní dojmů z pěkné podívané, ženy zvlhlé v hedvábí. Jenom škoda, že se mu ta hlava nerozstříkla vo asfalt, mumlá si ještě chlap pod nosem.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

07.04.2021 16:11:04dát kritice tip✩✩ lastgasp

Vynikající, všechny obě tři. Hlavně ta první. Právě jsem se vrátil z Kauflandu a všechno co jsem se dočetl mohu schválit.

29.03.2021 08:23:31dát kritice tip Movsar

Děkuju vám, laskavé čtenářky! 

27.03.2021 22:32:37dát kritice tip✩✩ annnie

Zase moc dobrý, zase tip a.

26.03.2021 14:30:171 tipů dát kritice tip Já Lucie píšu...

Miniaturky super! První top! Úplně jsem jí rozuměla :) Díky! Pobavila jsem se a nabrala chutě..., ještěže už jsem po obědě :)

26.03.2021 11:58:36dát kritice tip✩✩✩✩✩ blacksabbath

S křenem na šmak je boží...*/*************

25.03.2021 23:19:351 tipů dát kritice tip✩✩✩✩✩ Gora
redaktor poezie a prózy

Moc ti sice nevěřím, maso /nejspíš/ není tvé gusto, ale pobavils... tak dobrou.

25.03.2021 23:10:352 tipů dát kritice tip Movsar

Diky Goro. Ted jsem dorazil a vybaluji ty poslednj dva olátky vinohradské šunky, co na mě zbyly..

25.03.2021 22:26:38dát kritice tip✩✩✩✩✩ Gora
redaktor poezie a prózy

Nekonečná fronta je senzační!!!

Další dvě drsnější.

25.03.2021 22:20:191 tipů dát kritice tip Movsar

Děkuju. A přeji to ze stdce, aby v obraze nemohli vyčíst žádné špatnosti. 

25.03.2021 22:06:18dát kritice tip Okamžik

Nejvíc mě oslovil první text. Řada táhnoucí se do nekonečna - výborný nápad! Zrovínka dnes jsem čekal ve frontě na odběr krve...naštěstí to bylo rychlé...Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor